9 'Overheid moet voorbeeld geven' Landbouwgif bij bollenvelden ,,Ik zou me kapot schamen als ik in de leiding van deze bedrijven zat. Ik zou zorgen dat ik daar wat aan deed. Er zijn ook banken die het beter doen, hè?'' ,,Zeker: het maakt het iets lastiger en ze zullen misschien iets langer moe ten zoeken. Maar de bedrijven zeg gen tegelijkertijd ook dat ze willen dat meer vrouwen kiezen voor een baan in de techniek of de bouw. Het is een beetje een kip-en-eiverhaal. Als er alleen mannen in de top zitten, dan denk je als vrouw ook niet 'goh, in die sector ben ik ook welkom'. Goede topmensen zijn niet altijd de mensen die hun hele leven in die sector hebben gewerkt.'' „Allemaal in de categorie slappe smoesjes. 'We selecteren de beste kandidaten voor de rol' of 'we selec teren op kwaliteit', dat kan écht niet. Daarmee impliceer je: er zijn geen vrouwen met kwaliteiten. En 'we hebben al een sterke combinatie van kwaliteiten' vind ik ook wel een heel erge. Dat is net alsof je zegt 'ik heb al een boek'. Ik kan me geen positie voorstellen waar geen vrouw voor te vinden zou zijn. We hebben een top vrouwendatabase, met 1500 board ready-vrovLwen. Er zijn genoeg vrou wen die hun vinger opsteken." „Het blijkt dat mannen toch heel vaak op zoek zijn naar een kloon van zichzelf. Als je tegen een bu reau dat de werving doet, zegt dat je een lijst waar onvol doende vrouwen op staan niet accepteert, dan maak je mij niet wijs dat zo'n bureau niet actief vrouwen gaat zoeken.'' QUOTUM ,,Dat ook de top daar slappe smoezen hanteert. Ik kan me niet voorstellen dat er niet meer vrouwen zijn die niet prima politiek redacteuren zou den zijn.'' ,,Als je het hardop uitspreekt, hoor je pas goed hoe gênant het is. Dan komt het beter binnen. Vooral als dat ge beurt door één van jouw collega's en niet is weggestopt op pagina 52 van het jaarverslag. Dat is best wel pijn lijk.'' ,,De bodem begint in zicht te raken.'' ,,Een quotum is eigenlijk een heel lelijke maatregel, omdat je het af dwingt. Maar er spreekt wel uit dat we vinden dat het te langzaam gaat. Dat gevoel deel ik heel erg. We zijn al zó lang bezig. We hebben de afspraak dat we in 2019 gaan afrekenen. Dat doen we dit najaar. Het kabinet heeft ook advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad, we hopen dat daar een pakket maatregelen uit voorkomt. Ik hecht ook aan draag vlak.'' ,,Ik heb ook politiek te maken met draagvlak, ja. Dat is de realiteit.'' ,,Je moet niks uitsluiten in het leven, daar begonnen we het gesprek ook mee. Maar ik ben het afgelopen jaar niet veel hoopvoller geworden.'' ,,Daar ben ik niet bang voor. Ik pre senteer gewoon de feiten. Als je daar boos over wordt, doe er dan wat aan.'' Mensen die in de buurt van bollenvelden wonen, worden blootgesteld aan hogere con centraties landbouwgif dan Nederlanders die verder weg wonen. Ook in de luiers van baby's die binnen 250 meter van bollenvelden wonen, zijn pesticiden aangetroffen. Dat blijkt uit het onderzoek Bestrijdingsmiddelen en Om wonenden, dat in opdracht van het kabinet is uitgevoerd, meldt tv-programma Zembla. Voor het eerst is daarmee be wezen dat bestrijdingsmidde len na het spuiten niet op de akker blijven liggen. Het tv- programma heeft een con ceptversie in handen van het onderzoeksrapport, dat nog niet is gepubliceerd. Rond de huizen van omwonenden werden tien keer hogere con centraties bestrijdingsmidde len gemeten dan bij huizen verder weg, niet alleen in het spuitseizoen, maar ook weken daarna. Het RIVM, dat het on derzoek coördineert, beves tigt dat de conclusies in de Zembla-uitzending kloppen, maar kan inhoudelijk nog niet reageren. ,,Het onderzoek is nog niet af, medio april sturen we het naar de minister.'' Vandaag ontdekte ik een brief in het koninklijk archief, geschreven in 1843 VVD niet achter D66 bij migrantenplan Coalitiepartner VVD voelt weinig voor het voorstel van D66 om meer arbeidsmigran ten, bijvoorbeeld uit Oost-Eu ropa, naar hier te halen om gaten op de arbeidsmarkt te vullen. VVD-Tweede Kamer lid Dennis Wiersma houdt de boot af. ,,Het gaat goed op de Nederlandse arbeidsmarkt, maar er staan nog altijd hon derdduizenden mensen langs de kant die dolgraag een leuke baan zouden vinden", aldus Wiersma. Vrouwen op pad in ruimte McCanns doen niet mee Cookies niet verplicht Bedrijven in de bouw of agrarische sector scoren ook heel slecht. Is het voor hen niet gewoon heel las tig om topvrouwen te vinden? Zij vissen in een vijver met minder vis sen. Daar kunnen zij toch niks aan doen? De Wet bestuur en toezicht schrijft voor dat bedrijven in hun jaarver slag moeten beargumenteren waarom het niet is gelukt de 30 procent te halen. U heeft die rede nen op een rijtje gezet. Maar bedrijven blijven zeggen: we selecteren op geschiktheid. Op onze politieke redactie werkt ook maar één vrouw. De hoofdredactie gebruikt hetzelfde argument: er wordt geselecteerd op ge schiktheid. Wat zegt dat over onze hoofdredactie? U heeft de argumenten die bedrij ven in hun jaarverslagen schrijven laten voorlezen door topmensen - mannen en vrouwen - uit het be drijfsleven. Waarom? U zei vorig jaar dat uw geduld begon op te raken. Hoe is het daar nu mee gesteld? Toch volgen er nog steeds geen maatregelen, zoals een quotum. Schuwt u het instellen van een quotum ook omdat regeringspartij VVD daar niks in ziet? Die vindt quota voor vissen. Vorig jaar werd in de Topvrouwen monitor geconcludeerd dat het 'tergend traag' gaat. Verwacht u van de cijfers van 2018 een won der? Verwacht u boze reacties van be drijven? Kijk op de site bij /topvrouwen Wat weet u van vrouwen in topbanen? UTRECHT Noorwegen was het eerste Europese land dat een vrouwenquotum instelde, weet hoogleraar Europees Recht Linda Senden. Daarna volgden IJsland, Italië, Frankrijk, België en Duitsland. Op straffe van bij voorbeeld een boete of het on geldig verklaren van benoemin gen. En warempel: in die landen schoot het percentage vrouwen in directiekamers omhoog. „Nederland heeft gekozen voor een halfslachtige benadering: er staan streefcijfers in de wet, maar er is geen toezicht, geen sanctie. Dan is het symboolwet geving." Volgens de Utrechtse hoogleraar helpt het als de over heid zelf het goede voorbeeld geeft. ,,En dat is niet zo. Dan heb je dus een geloofwaardigheids probleem.'' Senden stelt dat een quotum in Nederland 'uiteindelijk ook nodig zal zijn'. Zelfs een 'pri oriteitregeling', waarbij bij gelijke geschiktheid de voorkeur wordt gegeven aan een vrouw, stuit op verzet. „Mannen voelen zich dan benadeeld. Terwijl het omge keerde nu de praktijk is. Dat vin den mannen blijkbaar prima.'' BOLLENSTREEK De Britse Queen Elizabeth postte haar eerste Instagram- bericht ooit, over een brief van haar overgrootvader. DEN HAAG De Litouwse president Dalia Grybauskaite (l) en Salome Zourabichvili (r), president van Georgië, inspecteren de ere wacht, onderdeel van de welkomstceremonie voor de bezoe kende Zourabichvili bij het presidentiële paleis. foto ap HOUSTON Voor het eerst in de geschiedenis gaan twee vrou wen samen een ruimtewandeling uitvoeren. Op 29 maart gaan de Amerikaanse Anne McClain en Chris tina Koch onder houdswerk uitvoe ren buiten het in ternationale ruim testation ISS. De ruimtewandeling duurt volgens ruimtevaartorgani satie NASA onge veer zeven uur. LONDEN De ouders van de sinds 2007 ver miste Maddie McCann hebben afstand genomen van de documen taire die Netflix aan het maken is. Ze zijn bang dat de film het politieon derzoek hindert. AMSTERDAM Als mensen een site bezoeken en de site vraagt om toestemming voor het plaatsen van volgcookies, volg- pixels en andere software, moeten de bezoekers die kunnen weigeren. Dat een site on toegankelijk wordt als iemand geen cookies wil laten plaatsen is in strijd met de wet, zegt privacywaakhond Autoriteit Per soonsgegevens. EREWACHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9