II 8 NIEUWS Voor het eerst nagelt minister Ingrid van Engelshoven (Emancipatie, D66) bedrijven aan de schandpaal die de norm van 30 procent topvrouwen niet halen. Ook laat ze 'slappe smoezen' voorlezen door topmensen. ,,Als je het hardop uitspreekt, hoor je pas goed hoe gênant het is.'' Ze komen dan met een lijstje waar alleen mannen op staan INTERVIEW VAN ENGELSHOVEN De fotograaf staat erop: hij wil Ingrid van Engelshoven in haar ministerie vastleggen op de zelfde plek waar hij ooit premier Mark Rutte - toen nog staatssecretaris van Onderwijs - fotografeerde. ,,Dan is de volgende halte het Torentje'', grapt hij. Van Engelshoven grimast. Een vrouwelijke minister-president had Nederland nog nooit. Haar eigen D66 had slechts een keer een vrouw als politiek leider, Els Borst. ,,Dat zou heel mooi zijn. Maar het is op dit moment niet aan de orde. We hebben een heel goede fractievoor zitter in de Tweede Kamer én we hebben fantastische vrouwen met veel kwaliteiten.'' (Stilte) ,,Dan krijg je geen antwoord!'' ,,Dat vind ik een heel verstandige houding. Dat doe ik ook niet. Dat houdt het ook een beetje leuk in het leven.'' Dat Van Engelshoven nu minister is, komt omdat ze dat zelf 'heel graag' wilde, vertelt ze. En omdat er ande ren waren die haar daar geschikt voor vonden. ,,Het was voor onze toenma lige partijleider Alexander Pechtold een bewuste keuze om van de zes D66-bewindslieden er vier een vrouw te laten zijn. Wij hebben geen excuustruzen, maar excuusguzen.'' ,,Ik heb hem na de installatie van het kabinet gekapitteld om die uitspraak. Het is een slechte smoes. Ik kan hem wel een lijstje VVD-vrouwen aan dragen. Hij heeft zelf ook toegegeven dat het niet een heel handige uit spraak was. Maar precies dSt argu ment van Rutte hoor je ook vaak bij bedrijven: ze zeggen voor kwaliteit te gaan en komen dan met een lijstje waar alleen mannen op staan. Rutte gaf een slecht voorbeeld.'' U maakt vandaag een lijst open baar waarop staat hoe grote be drijven het doen als het gaat om het streefcijfer van 30 procent vrouwen in de raad van toezicht en raad van bestuur. Waarom? ,,Het schiet maar niet op. Dit is één van de gênantste dossiers op mijn bureau. Er staat een helder cijfer in de wet, maar we zien het niet gebeuren. Terwijl we het heel normaal vinden om andere wetten wél na te leven. Vorig jaar zei ik: desnoods gaan we namen and shamen. Dat doe ik nu.'' Met welk doel? ,,Om het publiekelijk zichtbaar te maken. Bedrijven zijn onderling best competitief. Ze willen de meeste winst binnenhalen, het snelst groeien en de groenste zijn. Ik hoop dat ze op dit vlak ook dat competitie- gevoel krijgen. Ik hoop ook dat hun eigen personeel en de aandeelhou ders hun leiding eens kritisch gaan vragen waarom dat cijfer niet beter is. Toen ik nog vaak een nul zag bij het aantal vrouwen in raad van toezicht en raad van bestuur, nou... DMr werd ik echt niet vrolijk van. Het kan echt anders. Het is 2019!'' vrijdag 8 maart 2019 'Dit is één van mijn gênantste dossiers' Hanneke Keultjes Den Haag Hoopt u dat de volgende D66-lijst- trekker een vrouw wordt? Rekent u zichzelf daar ook toe? En als ik vraag of u beschikbaar bent voor het D66-leiderschap? Uw partijgenoot en collega-minis ter Sigrid Kaag houdt de deur na drukkelijk wél op een kier. Zij zegt 'nooit iets uit te sluiten'. De minister-president van dit kabi net noemde destijds een gelijk waardige man-vrouwverdeling bij zaak. Rutte wilde 'de beste men sen'. Er is maar één vrouwelijke VVD-minister. Van de vijf grootste bedrijven van ons land doen Ahold en ING het 't slechtst. -Minister Ingrid van Engelshoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8