14 ZEELAND LEZING VROUWELIJKE KUNSTENAARS Kunsthistoricus Jeanne Hogenboom vroeg zich af hoe het kon gebeuren dat vrouwen nauwelijks te vinden zijn in de museumzalen. Wel als geschilderd naakt, maar zelden als kunstenaar. Ze stelde er een lezing over samen. oeten vrouwen naakt I zijn om een museum in te mogen? Vanavond I geeft Jeanne Hogen boom in het stadhuismuseum in Zierikzee een lezing met deze prikkelende titel. In het dagelijks leven adviseert zij met haar eigen adviesbureau over gebiedsontwik- keling in Rotterdam, maar van oorsprong is ze kunsthistoricus en archeoloog. Altijd al keek ze met een kritische blik naar feminisme en kunst. Het idee voor deze le zing ontstond vorig jaar naar aan leiding van een nieuwsbericht over een skelet dat in Zweden werd gevonden. ,,Dat skelet werd altijd voor een man gehouden, omdat het was gevonden samen met een paardenskelet en wapen tuig. Maar na nader onderzoek bleek het een vrouw te zijn. Toen ik het er met collega's over had, realiseerde ik me dat daar veel meer over te vertellen is. In de ge schiedenis en de kunst zijn nog vTUkt Iiuiihft b (toef ponb roet litfli turn rrin bfti&ubra. )$riQP fit no ij tujri* fn ttUtjiinO'fliibcrti pmibru. meer van dit soort voorbeelden te noemen. En zo ging het balletje rollen." Verborgen vrouwen In haar lezing gaat Hogenboom hink-stap-sprong door de (kunst)geschiedenis en gaat ze in op de verschillende vormen van verborgenheid van vrouwen. ,,De kunsthistorie en ook andere we tenschappen zoals archeologie zijn wetenschappen die van oudsher door mannen werden gedomi neerd. Dat begon al met het Schil- der-boeck uit 1604 van Karel van Mander waarin alleen mannelijke kunstenaars staan. In dat soort werken wordt de man graag ge zien als 'het genie'. Die denkbeel den hebben nooit bijgedragen aan de rol van de vrouw natuurlijk," concludeert Hogenboom. Een van de 'verborgen' vrouwelijke kun stenaars waar Hogenboom in haar Naar mijn idee zouden we naar gelijkwaardigheid moeten streven, zodat het niet alleen een 'mannenge schiedenis' is. lezing over vertelt, is Maria van Oosterwijck uit de zeventiende eeuw. Zij schilderde stillevens en kon zich meten met de beste schil ders van haar tijd. ,,Ze verkocht dan ook aan de grootste namen, tot aan de Europese vorstenhuizen aan toe. Daardoor was ze steenrijk. Ondanks dat worden haar werken nauwelijks in openbare collecties getoond." Mannengeschiedenis Met het samenstellen van deze le zing heeft Hogenboom haar oude liefde voor kunst- en cultuurhis torie een beetje opgepoetst. ,,Ik ging ooit naar een feministisch socialistische universiteit en vond het fantastisch dat je kon kiezen vanuit welke kant je de geschiede nis bekijkt. Naar mijn idee zouden we naar gelijkwaardigheid moe ten streven, zodat het niet alleen een 'mannengeschiedenis' is. Ik hoop mensen mee te geven dat ze wat kritischer naar de dingen kij ken en zich afvragen 'wat gebeurt hier in het museum?''' Daar op voortbordurend denkt Hogen- boom dat er een nieuwe feminis tische golf nodig is. ,,Ik dacht dat het wel veranderd zou zijn, maar dat is eigenlijk niet zo. De glazen plafonds voor vrouwen blijven. Onder invloed van de #MeToo- beweging beginnen we in te zien dat er veel seksisme om ons heen is. Maar begrijp me niet verkeerd, er moet ook geen nieuwe preuts heid ontstaan. Dat we alle naakt gaan bedekken bijvoorbeeld. Din gen die in de geschiedenis nu een maal zo waren, hoeven we niet te veranderen, maar we mogen die geschiedenis wel kritisch be schouwen." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 China China stelt internationale betrek kingen voor, op basis van gelijk heid en wederzijds voordeel. Een multipolaire wereld als doelstel ling. Bij de Verenigde Staten en haar Westerse bondgenoten staat instandhouding van het Ameri kaanse leiderschap centraal. In China daarentegen, hoe de inter nationale orde en het mondiale bestuur kan verbeterd worden. Voorlopig blijven de VS de her senschim van een Amerikaans leiderschap najagen en dat bete kent dat ze China economisch en militair tot de orde willen roepen. De Westerse bondgenoten van de VS worden nog in de Ameri kaanse hersenschim meegeno men, maar uiteindelijk zullen de VS wel gedwongen worden de multipolaire wereld te aanvaar den waarin ze gelijk zijn aan China en in de toekomst aan an dere landen. Figuren als Rob de Wijk (23 fe bruari) laten zich voor het VS- karretje spannen met het oog op een nieuwe koude oorlog, Ame rika tegen China. Luc Brusselaers Hoefkensdijk, Kuitaart Trommeltje Wie weet wat een 'Kooi van Fara day inhoudt, zal hierna begrij pen dat een trommeltje niet ge heel werkt als afscherming tegen het uitzenden of ontvangen van signalen. (1 maart) Een kooi van Faraday hoort na melijk aan aarde aangesloten te liggen anders doet deze zijn werk niet! Voor een goede werking is het het beste dat een stalen koek trommel, via een draad aan aarde aangesloten wordt. H.F.M. Reuling Johan Bastingstraat 2, Koewacht Droogte De artikelen over de gevolgen van klimaatveranderingen in bijvoor beeld sub-Saharalanden ('Water landers') en de droogte in Zee- land (23 februari) geven aanlei ding tot speculeren. Als de droogte inderdaad struc tureel zou blijken in de toekom stige decennia, met als resultaat verwoestijning, zouden sommige Europese landen dus in een soort Sahel kunnen veranderen, tenzij men op enigerlei wijze de water- hoeveelheid - in relatie tot het consumptiegedrag - ecohydrolo- gisch zou kunnen terugwinnen. In het meest negatieve geval zou het kunnen leiden tot migra tie; onze nazaten zouden dan als bootvluchtelingen het vaderland verlaten, door gebrek aan be staansmogelijkheden op zoek naar een beter leven, de zoge naamde 'gelukszoekers'. Fluctuaties binnen onze ge schiedenis, het is van alle tijden. Het kan verkeren, ofwel panta rhei. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Column Wat heerlijk dat tumult over Zee land. Ik ben blij in Zeeland te wo nen. Als ik vanuit Gelderland weer over de Brabantse Wal kom gereden, krijg ik onmiddellijk het gevoel van ruimte en lucht. Her man Koch heeft gelijk. Hier is nog genoeg ruimte om te leven, mis schien iets minder hectisch, maar dat is het nou juist. De kinderen hier hebben nog blozende wan gen van het fietsen naar school. Ik hoop dat ik hier heel oud mag worden. Wil Frederiks Traverse 4, Groede vrijdag 8 maart 2019 VL 'Vrouwen alleen naakt in het museum' Mariska den Hartog Zierikzee Jeanne Hogenboom met een pop in -Jeanne Hogenboom dracht van 100 jaar geleden. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 72