De Schotsman wil parkeren naast de deur Boerengolf moet toerist naar Sint-Annaland trekken 7 Goes gaat weer op zoek naar een winkel en horecaheld KLOETINGE VIERING Wie een keer een Taizé-viering wil bijwonen, hoeft niet per se af te reizen naar het dorpje in het midden van Frankrijk. Het kan ook in de Geerteskerk in Kloetinge. Vieringen in de stijl van Taizé worden wel va ker gehouden in Zee land, maar nergens zo structureel als in Kloe tinge. Al meer dan twintig jaar zijn mensen van alle geloven of levens overtuigingen twee keer per jaar welkom in de Geerteskerk om te komen proeven van Taizé. Michiel Bareman, lid van de werkgroep die de vieringen voorbereidt, geeft aan dat de diensten in Kloetinge uiter aard geen exacte kopieën zijn van die in Taizé, maar er qua vormge ving en inhoud wel sterk door zijn geïnspireerd. In het dorpje Taizé in Bourgon- dië werd tachtig jaar geleden een oecumenische broedergemeen schap gesticht. Elk jaar komen vele duizenden mensen, met name jon geren, naar het plaatsje toe om deel te nemen aan de vieringen. Tijdens deze bijeenkomsten worden liede ren gezongen en zijn er korte gebe den en meditatieve stiltes. Michiel reisde begin jaren 90 als twintiger een aantal keer af naar Taizé en was onder de indruk. Hij ontmoette er onder meer katholieken en protes tanten, maar ook oosters-ortho- doxen, zoekers, twijfelaars en niet- gelovigen. De openheid raakte hem. ,,Iedereen gaat op een prettige manier met elkaar om, je voelt echte verbinding.'' Toen Michiel voor de eerste keer aankwam, dacht hij in een chaoti- sche mierenhoop te zijn beland. ,,Maar in werkelijkheid is het een geoliede machine, waardoor je snel wordt ingedeeld in gemengde groepen van verschillende nationa liteiten'', zegt hij. ,,In deze groepen doe je ook corvee, waardoor je de andere mensen op een ongedwon gen sfeer kunt ontmoeten.'' De inwoner van Kloetinge vertelt dat in de kerk van de broederge meenschap alleen een groot vloer kleed ligt. Mensen die de vieringen bezoeken, soms wel een paar dui zend, kunnen daarop zitten of ge bruik maken van knielbankjes. Een preek is er niet. Er wordt vooral veel gezongen. ,,Af en toe pakt één van de broeders een microfoon om een Iedereen gaat op een prettige manier met elkaar om, je voelt echte verbinding Bijbeltekst voor te lezen of een ge bed uit te spreken. Meestal zie je niet eens wie er aan het voorlezen is, want zo'n broeder blijft dan ge woon zitten. Het gaat niet om ge zien worden.'' Zo doen ze het in de Geerteskerk ook tijdens hun 'vieringen in de stijl van Taizé'. De teksten worden voorgelezen vanuit de banken. Een vloerkleed om op te zitten, is er niet. ,,Daarvoor trekken we toch echt een iets te oud publiek, dat doen we de mensen niet aan'', grapt Michiel. Wel geheel in de stijl van Taizé zijn de stiltes die worden gehouden. Elke bezoeker kan die op zijn eigen manier invullen. De liederen zijn kort, maar worden een aantal keer gezongen. ,,Juist door het herhalende zingen van een korte tekst heeft het een medi tatief karakter en dringt het meer tot je door'', legt Michiel uit. Dat de Taizé-vieringen al zo lang worden gehouden door de protes tantse gemeente in Kloetinge heeft volgens hem mede te maken met het feit dat er een enthousiaste werkgroep is. ,,Als het uitgaat van een dominee stopt het vaak ook weer als zo iemand vertrekt. Hier heeft het meer continuïteit. Het aantal bezoekers groeit nog steeds, maar we zouden graag wat meer jongeren zien komen.'' GOES Het ondernemersplatform Zo Goes gaat voor de tweede keer op zoek naar de winkel- en hore caheld van Goes. De zogeheten local heroes wer den vorig jaar voor de eerste keer gekozen. Maarten Landegent van Lux Boardshop werd toen tot winkelheld gekozen, bedrijfslei der Marc van de Ketterij van Bras serie Katoen werd de horecaheld. Inwoners kunnen ook dit jaar weer mensen nomineren door een mailtje te sturen naar info@zogoes.nl, met daarbij een korte motivatie over waarom ie mand de titel zou verdienen. SINT-ANNALAND Het toe risme in Zeeland groeit. En daar wil Sint-Annaland een graantje van mee pikken. Maar dan moet je de toerist wel iets kunnen bieden. Het resultaat: boeren golf op de ijsbaan aan de Koel- huisdreef. Daar kun je van april tot oktober een balletje slaan. Het initiatief komt van Piet Mosselman. Afgelopen voorjaar is hij voorzichtig begonnen op de ijsbaan. Dat liep, met een paar honderd bezoekers, niet onaardig. Dus stapte Mossel man naar het bestuur van de ijs baan. Dat gaf na kort beraad groen licht. Op datzelfde mo- ment stopte boerderijcamping De Beijaartshoeve in Woens- drecht met het boerengolf. Mosselman kreeg daar lucht van en nam de materialen over. Met als resultaat dat hij toeris ten tussen april en oktober, twee dagen in de week, boeren golf kan aanbieden. Op woens dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen na reservering alle dagen terecht op de baan. Een potje boeren golf duurt gemiddeld een uur. Er gaat het één en ander veranderen bij Watersportcentrum De Schots man, aan het Veerse Meer bij Kam perland. De eigenaren willen het hoofdgebouw verbouwen. Ook zijn er plannen om het parkeerterrein te verplaatsen. Ondernemers Evert-Jan van Nu- nen en Diana Dunlop willen de winkelruimte in het hoofdgebouw halveren om zo een appartement te kunnen realiseren op de begane grond. Op de bovenverdieping van het hoofdgebouw zijn al apparte menten. Deze zijn nu in gebruik als bedrijfswoning, maar het is de be- doeling dat ze een recreatieve be stemming krijgen. Groenstrook Naast de verbouwing willen Van Nunen en Dunlop ook graag het parkeerterrein verplaatsen. Nu par keren bezoekers van het water sportcentrum nog een paar hon derd meter verderop, op een groen strook naast Camperpark Zeeland. De eigenaren van het camperpark willen dat terrein graag gebruiken om hun onderneming uit te brei den. Zo ontstond het idee om par- keermogelijkheid te realiseren bij het hoofdgebouw van het waterski centrum. De onderhandelingen hierover lopen nog. vrijdag 8 maart 2019 BE Taizé-bezoek groeit in Geerteskerk Rob Paardekam Kloetinge -Michiel Bareman Zondag om 19.30 uur vindt weer een Taizé-viering plaats in de Geerteskerk. Na afloop kunnen bezoekers koffie of thee drinken en elkaar ontmoeten. Er is een collecte voor het Leger des Heils in Goes. Ook dat past bij Taizé. Een deel van de broeders leeft bij de allerarmsten van de wereld. Meer informatie op ssvprinsesjuliana.nl/boerengolf Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland Michiel Bareman: ,,De deur van de Geerteskerk staat voor iedereen open tijdens de Taizé-vieringen." foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68