II Beweegpad Poortambacht moet inwoners Zierikzee fitter maken Raadsfracties ijveren voor een cultuurhuis 7 LEZING VROUWELIJKE KUNSTENAARS Kunsthistoricus Jeanne Hogenboom vroeg zich af hoe het kon gebeuren dat vrouwen nauwelijks te vinden zijn in de museumzalen. Wel als geschilderd naakt, maar zelden als kunstenaar. Ze stelde er een lezing over samen. CUjci' hcmbfrb tiuer poub roei Ijfrli QUO rr w brüaubrn }$D0n 30, ni Hotj <um* tn Mjiiiiii.Owutart ponbru. hoop mensen mee te geven dat ze wat kritischer naar de dingen kij ken en zich afvragen 'wat gebeurt hier in het museum?''' Daar op voortbordurend denkt Hogen- boom dat er een nieuwe feminis tische golf nodig is. ,,Ik dacht dat het wel veranderd zou zijn, maar dat is eigenlijk niet zo. De glazen plafonds voor vrouwen blijven. Onder invloed van de #MeToo- beweging beginnen we in te zien dat er veel seksisme om ons heen is. Maar begrijp me niet verkeerd, er moet ook geen nieuwe preuts heid ontstaan. Dat we alle naakt gaan bedekken bijvoorbeeld. Din gen die in de geschiedenis nu een maal zo waren, hoeven we niet te veranderen, maar we mogen die geschiedenis wel kritisch be schouwen." Moeten vrouwen naakt zijn om een museum in te mogen? Vanavond geeft Jeanne Hogen- boom in het stadhuismuseum in Zierikzee een lezing met deze prikkelende titel. In het dagelijks leven adviseert zij met haar eigen adviesbureau over gebiedsontwik- keling in Rotterdam, maar van oorsprong is ze kunsthistoricus en archeoloog. Altijd al keek ze met een kritische blik naar feminisme en kunst. Het idee voor deze le zing ontstond vorig jaar naar aan leiding van een nieuwsbericht over een skelet dat in Zweden werd gevonden. ,,Dat skelet werd altijd voor een man gehouden, omdat het was gevonden samen met een paardenskelet en wapen tuig. Maar na nader onderzoek bleek het een vrouw te zijn. Toen ik het er met collega's over had, realiseerde ik me dat daar veel meer over te vertellen is. In de ge schiedenis en de kunst zijn nog meer van dit soort voorbeelden te noemen. En zo ging het balletje rollen." Verborgen vrouwen In haar lezing gaat Hogenboom hink-stap-sprong door de (kunst)geschiedenis heen en gaat ze in op de verschillende vormen van verborgenheid van vrouwen. ,,De kunsthistorie en ook andere wetenschappen zoals archeologie zijn wetenschappen die van ouds her door mannen werden gedomi neerd. Dat begon al met het Schil- der-boeck uit 1604 van Karel van Mander waarin alleen mannelijke kunstenaars staan. In dat soort werken wordt de man graag ge zien als 'het genie'. Die denkbeel den hebben nooit bijgedragen aan de rol van de vrouw natuurlijk," concludeert Hogenboom. Een van de 'verborgen' vrouwelijke kun stenaars waar Hogenboom in haar Naar mijn idee zouden we naar gelijkwaardigheid moeten streven, zodat het niet alleen een 'mannenge schiedenis' is. lezing over vertelt, is Maria van Oosterwijck uit de zeventiende eeuw. Zij schilderde stillevens en kon zich meten met de beste schil ders van haar tijd. ,,Ze verkocht dan ook aan de grootste namen, tot aan de Europese vorstenhuizen aan toe. Daardoor was ze steenrijk. Ondanks dat worden haar werken nauwelijks in openbare collecties getoond." Mannengeschiedenis Met het samenstellen van deze le zing heeft Hogenboom haar oude liefde voor kunst- en cultuurhis torie een beetje opgepoetst. ,,Ik ging ooit naar een feministisch socialistische universiteit en vond het fantastisch dat je kon kiezen vanuit welke kant je de geschiede nis bekijkt. Naar mijn idee zouden we naar gelijkwaardigheid moe ten streven, zodat het niet alleen een 'mannengeschiedenis' is. Ik Marcel Modde Zierikzee Het initiatief komt van de wijkraad Hart van Poortambacht. „Eigenlijk is het een combinatie van fitness in de buitenlucht en elkaar ontmoe ten, maar dan zonder dat je gelijk ook vastzit aan een abonnement voor de sportschool", zegt voorzit ter Adrie Tange. Het pad zou ook kunnen worden gebruikt door het Odensehuis (dagopvang voor men sen met dementie) en de fysiothe- rapiepraktijk in de wijk, stelt Tange zich zo voor. Smartphone Voor de inrichting heeft de wijk raad 25.000 euro subsidie aange vraagd bij het Oranjefonds. Naast eenvoudige trimtoestellen denkt Tange ook aan de plaatsing van in teractieve palen, waar in combina tie met een smartphone oefenin gen worden gepresenteerd. De route hopt van de ene naar de vol gende al bestaande groene plek in de wijk. ,,Je zou kunnen beginnen bij de Lidl en dan via de Jan Wouter van den Doelschool en het voetbal veldje naar het dijkje achter in de wijk, naar de Levensstrijdweg. Via de Krammerstraat loop je terug naar het beginpunt." Slaat het ini tiatief aan, dan wil de wijkraad de route later uitbreiden met een par cours door de andere wijkhelft. De opzet wordt ondersteund door de gemeente, die ook het on derhoud en beheer van het be- weegpad op zich zou moeten ne men. B en W adviseren de wijkraad wel organisaties als Deltasport (at letiek) en Bootcamp Zierikzee (fit ness) erbij te betrekken. De prak tijk is, aldus het college, dat men sen niet graag in hun eentje oefe ningen doen buiten. Zierikzee De kans voor een cultuurhuis in het voormalige schoolgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee is nog niet verkeken. De fracties van PvdA, SP, VVD, Hart voor Schouwen- Duiveland en GroenLinks komen over twee weken met een initiatief voorstel. Dat moet leiden tot aan koop van het pand door de ge meente en doorverkoop aan de Stichting Cultuurhuis ZierikC. Met een goede financiële onder bouwing van de stichting hopen de initiatiefnemers ook de andere par tijen in de raad over de streep te trekken. Dat inzicht ontbreekt nu nog, omdat de potentiële particu liere investeerders achter het cul tuurhuis vooralsnog de anonimiteit verkiezen. Stichtingsbestuurder Daan van der Wekken zei de raads commissie gisteren toe op dat punt meer duidelijkheid te geven. Burgemeester en wethouders hebben laten weten geen gebruik te willen maken van het voorkeurs recht tot aankoop van het pand, omdat de gemeente daar geen be lang bij heeft. Dat is er wel, menen de voorstanders van het cultuur huis. Zeeuwland wil het pand ver kopen aan een commerciële partij en daarmee verspeelt de gemeente de kans op vestiging van een zelf standige culturele voorziening. vrijdag 8 maart 2019 'Vrouwen alleen naakt in het museum' Mariska den Hartog Zierikzee Jeanne Hogenboom met een pop in dracht van 100 jaar geleden. foto marieke mandemaker -Jeanne Hogenboom De Zierikzeese wijk Poortam bacht krijgt mogelijk een 'be weegpad'. De aaneengesloten route wordt voorzien van uitda gende toestellen met het doel oud en jong te verleiden tot li chamelijke oefeningen. Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66