PAw ent jaar Gezond&fit 9 Hoe vaker actief op sociale media, hoe sterker de eenzaamheid ook weer niet benauwend worden. Dan werkt het averechts'. De kwaliteit van relaties, daar gaat het om, zegt Waldinger. ,,Je tevredenheid daarover. Niet of je veel vrienden hebt, niet of je getrouwd bent. Con flicten en eenzaamheid binnen een huwelijk zijn slechter voor je welzijn en gezondheid dan een scheiding. Het gaat erom dat je veiligheid en warmte voelt. De meest gezonde 80-jarigen in ons onderzoek waren degenen die als 50-jarigen het meest tevreden waren over hun relaties. Niet degenen die toen het laagste cholesterolgehalte hadden.'' Dat leidt tot een andere vraag: maken 500+ Face- book-, Instagram- en WhatsApp-contacten een (jong) mens gelukkiger? Jean Twenge, professor psychologie aan de San Diego State University, deed onderzoek onder de generatie die opgroeide met smartphone, Facebook en Instagram. Zij con stateert dat 'elke dag live vrienden ontmoeten' on der deze jongeren tussen 2000 en 2015 met 40 pro cent afnam. Bovendien: hoe meer Facebook, hoe ongelukkiger. Hoe vaker gestrekt op bed actief op sociale media, hoe sterker de gevoelens van een zaamheid. Immers, je ziet feilloos hoe leuk ande ren het hebben. Twenge: ,,Wie feesten en gezellig heid opzoekt, laat dat weten op sociale media. Net zoals eenzaamheid is ook het gevoel buitengeslo ten te zijn onder deze jongeren significant toege nomen.'' Gelul met een k Wat is eigenlijk geluk? Romantische onzin, zeggen sommigen, 'gelul met een k'. Willen we niet te veel? Is geluk niet iets van zeldzame momenten en moeten we niet accepteren dat het leven gewoon behelpen is? Veenhoven, die geluk definieert als 'hoeveel voldoening je schept in je leven als ge heel', noemt dat chagrijnige praat. „Duurzaam ge luk blijkt goed mogelijk, Nederlanders waarderen hun leven gemiddeld met een 7,8. In Denemarken is dat zelfs 8,4. Waarom zou je dat niet willen? Ge lukkig zijn voelt fijner dan ongelukkig zijn en ge- luk maakt het leven ook in andere opzichten beter, zoals door bescherming van de gezondheid en het vergemakkelijken van sociale relaties.'' Toch stellen bijvoorbeeld zowel het boeddhisme als soms het christendom dat je maar beter niet naar geluk kunt streven. Veenhoven: ,,Klopt, in vervlogen tijden waarin dat gedachtegoed ont stond, was dat advies zo gek nog niet. Gelukkig zijn was toen minder goed mogelijk.'' Vrienden Maar tegenwoordig is er iets aan te doen. Geluk kun je 'vinden'. Zo is er de stroming van de posi tieve psychologie: heb je niet een stoornis of aan doening, zoals depressie, maar wil je gelukkiger en sterker staan op enig terrein van het leven, dan ga je naar een levenscoach (lifecoach). 'Breng je leven naar het volgende level', roept coach Wim Annerel op zijn site. En hij noemt alvast 'De 4 beste Tips voor Geluk'. Initiatieven voor een groter sociaal netwerk om zo de kwaliteit van leven te verbeteren zijn er ge noeg. Koen Uneken (25) is vrijwilliger bij Buddy- zorg Humanitas in Rotterdam. In de weekends ontmoet hij mensen die wat aanspraak kunnen ge bruiken. ,,Ik heb best een makkelijk leven, vind ik, alles op de rit, het gaat voor de wind. Op deze ma nier wil ik iets terugdoen.'' Al ruim een jaar ontmoet hij geregeld Dirk Bolier (49), die als gevolg van zijn ziekte MS moei lijk loopt en naar schatting 90 procent van zijn ge zichtsvermogen kwijt is. ,,We kletsen wat af', zegt Bolier. „Lunchen, biertje pakken en ik denk dat we halve vrienden zijn. Bijna hele vrienden.'' Bolier woont in een verpleeghuis van Humani tas, waar hij tamelijk geïsoleerd zit. Hij publiceerde twee romans en een dichtbundel (Invaliefde in Rotterdam) en bracht onlangs de verhalenbundel Obsessief uit. „Schrijven, daar voel ik me goed bij. Koen helpt met tikwerk en redactie. Door hem kan ik me sociaal uiten. In het verpleeghuis, met de ou deren, zijn de contacten zo los.'' Ook Koen Uneken heeft er veel aan, zegt hij. ,,Werk is het niet, meer ontspanning. Een variatie op mijn vriendengroep, die best wel vastligt. Een uitbreiding, een verrijking. Dirk is een heel ander type mens, iemand die deze stad anders beleeft. Het voelt daarbij goed om iemand te helpen, al be leef ik het niet meer als helpen. We hebben lol, zijn een soort vrienden. Ja, ik voel me er goed bij.'' Mensentijd Al met al lijkt het meest concrete advies, op weg naar meer geluk en gezondheid: versterk je sociale netwerk. Geef je over aan relaties, zegt Waldinger, investeer erin, ook als je eigenlijk vindt dat je het te druk hebt. Familievetes eisen een enorme tol, ge zondheid lijdt eronder: stop ermee. ,,Envervang schermtijd door mensentijd.'' Voor circa 20.000 artikelen over geluk, raadpleeg worlddatabaseofhappiness.eur.nl CIJFERS vrijdag 8 maart 2019 GO COmfcHouse -Jean Twenge, psycholoog Dirk (links) is blij met zijn buddy Koen. 'Door hem kan ik me sociaal uiten.' FOTO JOOST HOVING De levensverwachting van Nederlandse mannen is 2 jaar hoger dan het gemiddelde in de andere EU-landen. Bij de vrouwen is het 0,2 jaar hoger. (cbs) Een enquête onder Ameri kaanse millennials (gebo ren 1980-2000) wees uit dat ruim 80% als voor naamste levensdoel had: rijkdom, 50% zei: beroemd worden. (harvard) van de Nederlanders van 19 jaar en ouder gaf in 2016 aan zich eenzaam te voelen. 10% voelt zich 'ern stig eenzaam'. (cbs/rvm) Eenzaamheid vergroot de kans op de ziekte van Alzheimer. Onderzoekers volgden Amsterdamse ouderen zonder dementie drie jaar lang. Op dat punt hadden ouderen met ge voelens van eenzaam heid 1,64 keer zo vaak dementie ontwikkeld als niet-eenzame ouderen. van de Nederlanders van 15 jaar en ouder gebruikt Facebook en/of Instagram en/of Whatsapp. (newcom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57