6K* ïk \J&* HGcft X 8 Gezond fit Stort je hart uit, luister, verbind. Want mensen met een goed functionerende sociale omgeving zijn gelukkiger en gezonder. Leven langer. Wie eenzaam is, heeft meer kans op kwalen. WfVFa©-1 P A/ier Hoe gelukkig zijn wij? Tim Bergling was succesvol, aanbid ding viel hem ten deel. Muziek ma ken was zijn passie. Dat kon hij, dj Avicii, met 68 miljoen op de bank doen zoveel hij wou. Op 20 april 2018 stapte de Zweed (28) uit het leven. In alle eenzaamheid. Ergens in Oman. Geen vrienden of familie in de buurt. Tim 'wilde rust', liet de fa milie weten. Hij 'kon het geluk niet vinden'. Geluk is een vreemd fenomeen: de een heeft al les mee, maar vereenzaamt en kan het geluk niet 'vinden'. Mensen die hun levenseinde naderen daarentegen taxeren - leert onderzoek* - hun ge luksgevoel nog redelijk hoog, zeker als ze hun naasten om zich heen hebben. Zijn er bewijzen dat een schare warme connecties een mens gelukkiger en gezonder maakt? En wat is dan de rol daarin van 'geluk' en waar kun je het 'vinden'? Een geluk is in elk geval dat wij in Neder land Ruut Veenhoven (76) hebben, de gelukspro- fessor, verbonden aan de Erasmus Universiteit. Niet alleen is hij zelf onderzoeker, bovendien ver zamelt en rubriceert hij wetenschappelijk onder zoek dat overal ter wereld naar geluk is gedaan. Hij analyseert andermans resultaten en trekt daar zelf conclusies uit. Bewezen is, zegt hij, dat gezondheid effect heeft op de ervaring van geluk. Maar: ,,Tweemaal zo sterk is de invloed andersom: van geluk op gezond heid. Geluk helpt niet om ziekte te genezen, wel om te beschermen tegen ziek worden. Het effect van geluk op de levensduur van gezonde mensen is heel sterk. Te vergelijken met effect op de levens- duur bij niet roken ten opzichte van wel roken.'' Er zijn tientallen studies die dergelijke samen hangen aantonen*. Simpel eigenlijk: de weten schapper inventariseert hoe gelukkig een flinke groep individuen is en hoe gezond ze zijn, de nul meting. Twintig of nog meer jaren later registreert hij wie nog in leven is. Zo kun je aan de verschillen in levensduur zien wat geluk toevoegt aan de aan vankelijke gezondheid. Netwerk en geluk Dat een goed sociaal netwerk, 'social support', gunstig werkt op geluk, dus gezondheid en levens duur, is ook bewezen. Logisch, zegt Veenhoven. ,,Wie beseft dat er steun is om hem heen, raakt minder snel in de stress. Dat te veel stress de ge zondheid benadeelt, is onomstotelijk bewezen. Een tweede is de sociale controle, onder vrienden maar vooral binnen een intieme relatie: je houdt elkaar in de gaten. Dat heeft een matigende in vloed op ongezonde gewoontes als te veel zuipen.'' Aan Harvard, de universiteit van Cambridge, Massachusetts (VS), loopt bijna 81 jaar een onder zoek naar factoren die de mate van geluk en ge zondheid bepalen. Deze Grant Study volgde 81 jaar 724 mannen, van wie er in 2013 nog circa 60 in le ven waren. De vierde onderzoeksleider, Robert Waldinger, professor in de psychiatrie: ,,Vooral goede relaties maken ons gelukkiger en gezonder. Period. Punt uit.'' Sociale samenhang is verreweg de belangrijkste factor. Ambitie, aanzien, macht, rijkdom? Ze doen er niet toe, integendeel, blijken juist nadelig. Gezonde voeding, beweging? Belang rijk, niet doorslaggevend. Loneliness kills, zegt Waldinger. Eenzaamheid sloopt een mens. ,,Wie meer geïsoleerd leeft dan hij eigenlijk wil, ziet gemiddeld z'n gezondheid eerder achteruit gaan en leeft korter. Dat leert de Grant Study.'' Maar wat is dan 'een goed functionerende soci ale omgeving'? Een netwerk van familie en vrien den dat steun biedt en gezelligheid, maar ook vrij heid laat, zegt Veenhoven, 'want controle moet vrijdag 8 maart 2019 GO k van je netwerk Tekst Egbert Jan Riethof Illustraties Hein de Kort ft Geluk is geen objec tieve waarde: Welk cijfer zou jij geven voor de voldoening die je hebt in je leven als geheel? Zo meten onderzoekers geluks- gevoelens. Systema tisch kijken naar de stand van je geluk en je tot in detail met an deren vergelijken, kan op gelukswijzer.nl, een programma ontwikkeld door Ruut Veenhoven. ,,Het kan een vinger wijzing geven wat je eraan kunt doen.'' 7,8 was in Nederland in 2017 het gemiddelde cijfer van enquêtes naar geluk; in 1975 was dat nog 7,2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56