II Gezond&fit 5 Nauta Joost Zonder elektronische hulpmiddelen wordt de zorg onbetaalbaar Zoals? ,,Ik ben nogal begaan met de Derde Wereld. Laatst hoorde ik op een con gres dat het in bepaalde Afrikaanse landen mogelijk is dat consumenten - die geen of heel moeilijk toegang hebben tot medische zorg - met hun mobieltje een medische vraag kun nen stellen. Dan komt er vervolgens antwoord van een Nederlandse arts. Zo zie je maar: je kunt e-health op een creatieve manier daar inzetten waar nog niet zo'n ingewikkeld zorg systeem bestaat zoals wij dat hebben. Ook dichter bij huis zijn er mooie, vrij simpele initiatieven. Bijvoor beeld een rollator uitrusten met technologie, zoals een gps-tracker en een noodknop: daarmee vergroot je de wereld voor veel ouderen. Of op het gebied van gezondheidsapps: een app die je arbeid-rustverhouding meet, maar die ook kan meten of je écht rust neemt.'' ,,Ik had het leuker gevonden als 'we' eerst e-health-toepassingen hadden geïntroduceerd en daarna waren gaan bezuinigen in plaats van wat er nu gebeurt, maar we leven nu een maal niet als Alice in Wonderland. Wat bij mij vooropstaat: streven naar meer zelfredzaamheid is top. De ge dachte dat je het mensen makkelijker kunt maken met elektronische hulp middelen is positief. Zo maakte Zilveren Kruis onlangs bekend dat 10 procent van de mensen die nu nog in het ziekenhuis worden behandeld, ook thuis moeten kunnen blijven dankzij slimme technieken. En het moederbedrijf Achmea heeft een Innovatiefonds: iedereen die innova tief bezig is, kan plannen indienen en voor financiële steun in aanmer king komen. Dat laat trouwens zien dat zij ook nog niet zo goed weten waar het allemaal naartoe gaat. Tech nische ontwikkelingen gaan razend snel. Alle futurologen voorspellen dat de technische revolutie die nu op ons afkomt, sneller gaat dan alle revoluties die we in de geschiedenis al hebben gehad.'' ,,Dat hangt van de situatie af. Als ik naar mezelf kijk: als kind moest ik ontelbare keren naar het ziekenhuis. Ik ben geen ontwikkelingspsycho loog, maar ik weet wel dat ik door al die ziekenhuisbezoeken hechtings stoornissen heb opgelopen. Dat schijnt al zo te zijn bij baby's die lang in de couveuse liggen. Hoe mooi zou het zijn als je met behulp van de techniek gewoon thuis bij je ouders kunt opgroeien?'' ,,Ik kan me voorstellen dat zo'n slimme Alexa-speaker met beeldver binding al de eerste diagnose doet als je je thuis niet lekker voelt. Hij stelt energie vrij die een robot volgens mij niet kan nabootsen. Voor die oudere is het misschien wel goed, maar voor de samenleving vind ik het pijnlijk. Wij nemen kennelijk niet meer de moeite om goed voor onze ouderen te zorgen.'' ,,Ja, mijn moeder van 84 bijvoor beeld. Maar soms is het ook een kwestie van branding; dat doen ze in de Verenigde Staten beter dan wij. Een voorbeeld: bij een cruise staan er altijd rolstoelen klaar voor de passa giers. Niet voor gehandicapten, mel den ze daar, maar voor de 'slow wal kers'. Dat is slim. Mensen willen niet worden aangesproken op hun gebre ken, maar op hun mogelijkheden.'' dus een aantal vragen, en die vragen en antwoorden worden automatisch doorgestuurd naar de juiste zorgver lener. ,,Zo'n Uber of Airbnb voor de zorg zal er ook komen, mits we de privacy goed regelen. Die privacy kan nog wel een lastig punt blijven, want wat gebeurt er met alle data die je deelt? Het zou behoorlijk pijnlijk zijn als jouw verzekeraar ziet dat borstkan ker vaak in de familie voorkomt en dus jouw zorgpremie omhoog gaat. Ethisch gezien zijn er dus nogal wat vragen.'' „Robots die je leven makkelijker ma ken, dat lijkt me heel goed. Ik vind het prima als een robot vraagt wat ik wil eten en het komt brengen. Of op tijd mijn blauwe pilletje brengt. Eng? Nee hoor, die robot maakt minder fouten dan een mens. Maar als ik hoor dat knuffelrobots in verzor gingshuizen worden ingezet, dan is mijn eerste reactie: knuffelen is iets van mensen. Tussen mensen komt vrijdag 8 maart 2019 Joost Nauta: 'Met onze vergrijzende bevolking is grootschalige inzet van e-health de enige weg.' (1971, Amsterdam) werd geboren met de spier ziekte SMA en kan alleen zijn duimen bewegen. Rond z'n eerste verjaar dag kregen zijn ouders te horen dat Joost niet ouder zou worden dan 5 jaar. Uit onvrede met de thuiszorg die hij kreeg, richtte Nauta dertien jaar geleden JoostZorgt op, een thuiszorgorganisatie met vestigingen in onder meer Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, met in totaal zo'n 750 cliënten. Vorige maand vroeg Nauta faillis sement aan. Joost Nauta woont in Rotterdam, geeft motiva tietrainingen en is ambas sadeur van Rotterdam E-health Agenda. Hij werkt aan nieuwe manieren van zorgverlening. Er wordt momenteel een documen taire over zijn leven gemaakt. Worden e-health-toepassingen ook ingezet als verkapte bezuini ging? Iedereen snapt dat het goedkoper is als een patiënt thuis kan blijven in plaats van het ziekenhuis in te gaan, maar wordt de zorg er ook beter van? Kijken we even in de glazen bol. Wat is er over vijf jaar in technisch opzicht mogelijk? Zijn er ook mensen die helemaal niks moeten hebben van e-health? A Nauta thuis in Rotterdam: 'Zonder e-health kan ik niet wonen, leven en werken.' Wat vindt u eigenlijk van robots?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53