Week van de zorg 1 op 6 Opeten? n turquoise op de ambulance 3000 Gezond&fit 3 Vieze telefoons Big data in de zorg steeds belangrijker COLUMN AGENDA Info pillen online COLOFON Coördinatie Koos de Wilt Eindredactie Egbert Jan Riethof Regiocoördinatie Susanne den Boer, Olga van Lierop, Sven Remijnsen, Joris Roes, Ab van der Sluis, Rob Wissink Vormgeving Suzanne Lommers, Mariska Schotman. Op 16 april 2019 wordt ze 100. Het enige waar ze nog warm voor loopt is een bonbon. Ze vraagt al tijd toestemming voor ze hem in haar mond stopt. Jopie eet verder bijna niets. Al jaren ligt ze in bed. Verstaat niets, en het afgelopen halfjaar wilde ze ook het briefje niet meer lezen dat ik haar voorhield: 'Ik ben je jongste zoon!' Haar dementie duurt nu dertien jaar. Heel, heel soms is er een lach. Of, als er een verzorgende bij haar bed staat, seint ze met een blik van verstandhouding: dat mens is niet snik. Meestal staart ze me gefasci neerd aan. Ziet ze iets bekends? Daarna haalt ze zes keer haar schouders op. Af en toe bespreek ik Jopies 'zorgplan' met Esther, de EVV'er (Eerst Verantwoordelijke Verzor gende). Van alle verpleegkundigen die ik voorbij heb zien komen heeft zij de meeste indruk op me gemaakt: nuchter, to the point, humoristisch. In de storm van bezuinigingen, saneringen en reorganisaties bleef ze dapper overeind. Jaar na jaar verschoonde en ver zorgde Esther - samen met haar collega's - welgemoed het broze maar taaie lichaam van mijn weer loze moeder. Jopie kent de term 'klootzak' nog. Wij kinderen horen dat nooit meer, Esther wel. ,,Oh dan moet ik zo lachen'', zegt Esther. ,,Ze is me er wel een.'' Soms, als ik Jopies verbijsterde blik zie, de wonden op haar kwets bare huid, de onmacht, vraag ik me wel af: waarom? Vandaag wil Jopie mijn briefje opeens wel lezen: 'Je bent bijna Ze haalt haar schouders op. Wijst naar de bonbons. Opeten? TOP 3 Zorgsectoren met meeste banen vrijdag 8 maart 2019 GO In 2012 zocht nog maar de helft van alle Nederlanders die info online. Ons land is hiermee koploper in Europa. In ItalIë raadpleegt slechts één op de drie men sen internet. Opvallend is dat meer vrouwen dan mannen online zoeken (71 tegen 63 procent) en dat ook steeds meer ouderen actief zijn: ruim de helft van alle Neder landse 65-plussers zoekt op internet naar info over ziek ten, voeding en bewegen. Eén op de tien Nederlanders koopt ook medicijnen via in ternet. Dat is wel veel minder dan in Duitsland, waar een kwart weleens online ge neesmiddelen bestelt. (BRON: CBS) De Week van Zorg en Welzijn komt er weer aan. Van maandag 11 tot en met zaterdag 16 maart ope nen honderden zorg- en welzijns organisaties hun deuren om aan Nederland te laten zien wat wer ken in zorg en welzijn is. In het hele land worden er evenementen georganiseerd die zijn gericht op leren en werken in de sector, zoals open dagen, inspiratiemark- ten en speeddates. ,,Iedereen heeft recht op goede zorg'', zegt Angela Groothuizen, ambassadrice van de Week van Zorg en Welzijn. ,,Maar zonder vol doende hardwerkende, onmisbare mensen op de werkvloer is dit niet vol te houden. Dus voor iedereen die iets wil betekenen voor een ander: kom eens kennismaken tij dens de Week van Zorg en Welzijn.'' weekvanzorgenwelzijn.nl 1,4 banen waren er het afgelopen jaar in de bedrijfstak zorg en welzijn. banen bevindt zich in Neder land in de sector zorg en wel zijn. Het totaal aantal banen is namelijk 8,1 miljoen. Twee op de drie Nederlanders zoekt informatie over gezondheid en leefstijl op internet. Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade. de Persgroep Nederland. Ze zegt het niet maar mimet het met haar mond, mijn moeder Jopie. 'Opeten?' 'U moeder', schrijft ze altijd in haar mails. 'Geachte dhr Riethof. Voor u moeder zijn er geen drin gende zaken die aangepast moeten worden in het zorgplan.' 100!' Egbert Jan Riethof is columnist bij deze krant vacatures waren afgelo pen jaar niet ingevuld. De meeste nieuwe banen kwamen er in 2018 bij in de geestelijke gezondheids zorg (+7,4 procent) en de kinderopvang (+7,1 procent) Alleen in het sociaal werk daalde het aantal banen (-2,6 procent). 1 Verpleging, verzorging en thuiszorg: 432.300 2 Ziekenhuis en medisch centrum: 229.200 3 Gehandicaptenzorg: 179.300 BRON: CBS Een derde van de verzorgenden maakt de werk-mobiel of -tablet zelden of nooit schoon. Dat kan beter! Werkzaam in de zorg en wil je het beter doen? Zie de tips van platform Zorg voor Beter. i) zorgvoorbeter.nl Alle 5500 ambulan cehulp- verleners krijgen deze zomer nieuwe kleding. Het gele uniform, dat vijftien jaar dienst heeft gedaan, maakt plaats voor een fonkelnieuwe turquoise outfit. Het ambulance personeel moet hierdoor weer beter herkenbaar worden, aldus ontwerpster Karin Slegers. ,,Je ziet nu soms geen verschil tussen een hulp verlener op de ambulance en iemand van de dierenambulance. Het werd dus hoog tijd voor nieuwe kleding die onderschei dend en moder ner is en ook nog lekker zit.'' De gepersonaliseerde zorg komt dichterbij. Geen mens is hetzelfde, dus ook zijn aandoening niet. Hoe meer onderzoe kers weten van iemands genetische en andere ei genschappen, hoe beter ze kunnen inzoomen, patronen ontdekken en behandelin gen op maat ontwikkelen. Verder is ieders leefstijl an ders: hoe meer er bekend is, hoe beter een gezond- heidsapp in staat is goede adviezen te geven. Kortom: koppeling van data wordt steeds belangrijker voor medisch onderzoek en advisering. Voor zorgpart- ners betekent dat: nieuwe samenwerking met bijvoor beeld data scientists en appbouwers. De data moeten ook nog veilig ge deeld worden. In de 'Roche Dialogues', die verspreid in Nederland gehouden wor den, komen partijen samen om kennis uit te wisselen: patiënten, verzekeraars, overheden, bedrijven, ziekenhuizen, jonge zorgprofessionals, burgers. M roche.nl/rochedialogues

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51