Sterke Marijnissen in chaotisch verkiezingsdebat D66 trekt handen af van verhoging rente leenstelsel 4 Tijdens het debat stonden vier nieuwe fractievoorzitters voor het eerst in de verkiezingsarena. Naast Baudet en Jetten waren dat Lilianne Marijnissen van de SP en Klaas Dijkhoff van de VVD. Met name Dijkhoff moest zich het in het begin van het debat flink ver weren tegen aanvallen van zowel PVV-leider Wilders als coalitie genoot Jetten. Wilders beet het spits af met het verwijt dat men sen die in de crisisjaren financieel moesten bloeden om Nederland er weer bovenop te krijgen, daar We hoeven niet voorop te lopen in de energietransitie, het is geen wedstrijdje nu niets van terugzien. Dijkhoff wees naar het loonstrookje dat 'er bij veel Nederlanders beter uit ziet', maar moest ook erkennen dat dit 'nog niet genoeg is'. Het klimaatdebat staat hoog op de agenda tijdens deze verkiezin gen. De ambities tussen D66 en VVD lopen ver uiteen, bleek op nieuw tijdens het debat. ,,We moeten vooroplopen in de ener gietransitie. Dat moet voor onze kinderen en is goed voor de eco nomie, want we verdienen onze boterham ermee'', is het stand punt van Jetten. Voor coalitie genoot Dijkhoff is dat geen 'heilig moeten'. ,,Het is geen wedstrijdje, we doen op dat gebied wat nodig is. We hoeven niet voorop te lopen.'' Baudet mengde zich in de dis cussie door te zeggen dat al zijn concurrenten 'op het verkeerde spoor zitten'. De Nederlandse kli maatdoelstellingen zouden 'extreem ambitieus, onhaalbaar' zijn. ,,Het is een van de aller stomste voornemens die ik me kan heugen'', aldus de voorman van Forum voor Democratie. Hij zei te verwachten dat de nieuwe senaat de Klimaatwet 'wel zal blokkeren'. In de opiniepeilingen behoudt de coalitie bij lange na geen meerderheid meer, dus zijn de partijen dan aangewezen op steun van de oppositie. Lilianne Marijnissen maakte een sterk debuut in het tamelijk chaotische debat. De SP-fractie- leider richtte haar pijlen op een vertrouwd onderwerp, de markt werking in de zorg. Ook hier moest Dijkhoff het ontgelden. Hij werd er fijntjes aan herinnerd dat diens partijgenoot een ziekenhuis eerder 'een stapel stenen' had genoemd. PvdA-leider Lodewijk Asscher kwam onder vuur te liggen door in te stemmen met de stelling dat onderwijs, zorg en politie de afge lopen kabinetten zijn verwaar loosd. Die stap kwam hem op hoon te staan van Wilders en Marijnissen, omdat hij met de PvdA zelf in die kabinetten mee heeft geregeerd. Asscher erkende dat hij niet alles goed heeft gedaan, maar dat hij daarvan pro beert te leren, en niet vanaf de zij lijn kritiek levert zoals Wilders, die wegliep uit Rutte-I, en de SP die nog nooit regeerde. Acht fractieleiders uit de Tweede Kamer deden mee aan het eerste televisiedebat voor de Provinciale Statenverkiezingen over twee weken. De politieke kopstukken mengen zich actief in de provinciale strijd, omdat de uitkomst bepalend is voor de sa menstelling voor de Eerste Ka mer. Minister van Defensie Ank Bijleveld nam de meneer met de centen' 24 uur op sleeptouw in Litouwen. Haar doel: meer geld voor de krijgsmacht. Minister van Financiën Wopke Hoekstra reageert terughoudend. Hanneke Keultjes ,,Wopke, moet je hier eens kij ken!'' De stem van Defensieminis ter Ank Bijleveld schalt over het oefenterrein Gaizunai in Litou wen. De Wopke in kwestie is Wopke Hoekstra, minister van Financiën. Aan de rand van een naaldbomenbos heeft Bijleveld achter een groen camouflagedoek twee Nederlandse militairen ont waard. Ze hebben een tankafweer- geschut waar ze de vijand tot op 4,5 kilometer kunnen uitschake len. Daar moet haar partijgenoot beslist even naar komen kijken. De vijand is een Rus. Althans, daar ervaren ze in Litouwen drei ging van. Als er geen buitenlandse militairen in het land zouden zijn, zo is de stellige overtuiging, had Rusland allang gedaan wat het bij de Oekraïense Krim ook deed: invallen en innemen. Hoekstra - niet het gebruikelijke maatpak, maar slobbertrui en afritsbroek boven afgetrapte schoenen - snelt naar het groene camouflagenet en koekeloert naar de militairen met groene en zwarte vegen op het gezicht. Ge neraal Gerard Koot introduceert Hoekstra bij de mannen verscho len in het groen: ,,Dit is de meneer met de centen.'' Struikeldraad CDA-minister Bijleveld heeft niet voor niets haar partijgenoot van Financiën meegenomen op werk bezoek. Ze wil bij de Voorjaars nota extra geld van hem. En hoe- wel zij niet de enige minister is die bedelend de hand omhooghoudt bij de schatkistbewaarder, heeft ze wél als enige een stok achter de deur. Het kabinet vertelde de Navo eind vorig jaar 'de intentie' te heb ben bij de Voorjaarsnota 'een stap te maken' naar extra geld voor Defensie. De Navo eist immers van alle lidstaten dat zij - na jaren van talmen - 2 procent van het bruto binnenlands product aan de krijgsmacht gaan uitgeven. De beste plek om te laten zien dat het écht nodig is, vindt Bijle- veld, is de Enhanced Forward Presence in de Baltische Staten en Polen. Nederland zit, met zo'n 250 militairen, sinds 2017 tot zeker 2020 in Litouwen. In het geval van een Russische in- of aanval, funge- De partijtop vindt dat de uiterst kritische D66-senatoren daar bin nenkort een 'eigenstandige afwe ging' over mogen maken, waardoor de kans groter wordt dat het voor stel in de Eerste Kamer alsnog wordt weggestemd. Komende zondag op het D66- congres doen de Jonge Democraten (JD) een voorstel aan de leden om tegen de verhoging van de rente op de studieschuld te stemmen. Offi cieel wordt de achterban door het partijbestuur ontraden de D66- senatoren daartoe op te roepen, maar de ruimte die aan de Eerste Kamerfractie wordt gegeven is opvallend, vindt JD-voorzitter Den nis van Driel. ,,We zijn hier heel blij mee. Ik had niet verwacht dat de partijtop dit er zo expliciet bij zou zetten. We hopen dat dit het duwtje in de juiste richting gaat worden.'' De partijtop noemt de maatregel uit het regeerakkoord 'verdedig baar', maar laat intussen duidelijk doorklinken dat liever te hebben gehad dat deze daar nooit in was beland. ,,Het voorstel is afkomstig uit de doorrekening van CDA en de Christenunie, en kwam uiteinde lijk in het coalitieakkoord terecht. Ik vind het de minst mooie af spraak in het onderdeel onder wijs", zegt fractieleider Rob Jet ten. „Ik had hem liever ook niet ge had", voegt D66-Onderwijsminis- ter Ingrid van Engelshoven daaraan toe. Ook zij wijst richting CDA en Christen Unie. De D66-senatoren heb- j ben veel moeite met het voorstel, bleek eerder uit kritische vragen. Onlangs is om een extra schrifte lijke ronde gevraagd, waardoor de behandeling het wetsvoorstel in de Eerste Kamer, dat al door de Tweede Kamer is aangenomen, is uitgesteld. Eerder kreeg het CDA het ook al aan de stok met de achterban over de hogere rente op stu dieleningen. CDA-leider Sy- brand Buma legde een congresuitspraak om alsnog in verzet te komen naast zich neer. Volgens de Jonge Democraten bouwen studenten door de rente verhoging 5000 euro extra studie schuld op. De opbrengsten, op lange termijn circa 250 miljoen euro, zijn bestemd voor de schat kist. Studentenorganisatie ISO hoopt dat als de rentemaatregel sneuvelt, uiteindelijk het hele leenstelsel ter discussie komt te staan. CDA en Christenunie willen de basisbeurs terug, VVD en D66 juist niet. ISO- voorzitter Tom van den Brink: ,,We hopen dat D66 zich met zijn boe renverstand gaat bekommeren om de gehele toegankelijkheid van het hoger onderwijs.'' vrijdag 8 maart 2019 GO Nieuwkomers op het Binnen hof lieten zich gisteren gelden tijdens het eerste verkiezings debat voor de Provinciale Statenverkiezingen, die over twee weken worden gehouden. Met name D66-factieleider Rob Jetten en Thierry Baudet (Forum voor Democratie) trok ken het initiatief naar zich toe. Sandra Donker Laurens Kok Amsterdam -Klaas Dijkhof, VVD Ank Bijleveld eist zwaarder geschut Rukla Regeringspartij D66 loopt steeds verder weg van de maat regel uit het regeerakkoord om de rente op studieleningen te verhogen. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Rob Jetten: ,,Dit is de minst mooie af spraak in het onder deel onderwijs." FOTO BART MAAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4