'Banden terreurgroep en islamitische school' NIEUWS 3 ZWAAR WERK VUILNISVROUWEN Vrouwen in een 'exclusief' mannenberoep? Natuurlijk zijn die er. Twee Bredase vuilnisvrouwen vertellen hoe ze zich nog elke dag verkneukelen. Je moet niet bang zijn een nagel te breken." Je moet mijn scheenbenen zien. Helemaal blauw Op verjaardagen raadt nooit iemand het beroep van Gerda de Bruijn (46) en Jolanda de Mooij (46). De Bruijn: ,,Na dertig keer weten ze het nog niet. Als ik zeg dat ik vuilnisvrouw ben, hoor ik vaak: dat had ik nooit ver wacht, wat stoer!'' Twaalf jaar geleden was ze de eer ste vuilnisvrouw van Breda. Tot die tijd maakte De Bruijn kantoren schoon. Ze verruilde haar poetskar met liefde voor de vuilniswagen. Trots laat ze het 18,5 meter lange voertuig zien waarmee ze huisvuil van het milieustation naar de ver werkers brengt. ,,Het geeft me een kick daarmee rond te rijden'', zegt ze. Inmiddels is De Bruijn niet meer de enige vuilnisvrouw. Breda telt er nu vier, naast tachtig vuilnismannen. Jolanda de Mooij is De Bruijns col- lega. Zes jaar geleden maakte de kapster de overstap naar de Afvalser- vice. Als kind droomde ze er al van om achter het stuur van een vracht wagen te zitten. ,,Maar ja, hoe gaat dat. Je ontmoet iemand, je krijg kin deren. Ik had nooit verwacht dat het me nog zou lukken." Spijt van haar carrièreswitch heeft ze nooit gehad. ,,Het is heerlijk om de hele dag bui ten te zijn.'' Sfeer Het was Petra van Breugel (61) die De Bruijn destijds overhaalde om vuilnisvrouw te worden. De bedrijfs adviseur van Afvalservice Breda zet zich al jaren in voor meer vrouwen op de vuilniswagen. „Vrouwen ver anderen de sfeer. Een vrouw haalt de scherpe kantjes ervan af. Zoals een man dat ook doet in groep waar over wegend vrouwen werken.'' Van Breugel had gehoopt dat bin- nen vijfjaar de helft van het Bredase vuilnispersoneel vrouw zou zijn. Maar het lukt niet om meer vrou wen aan te trekken, ook al verdien je ruim boven het minimumloon. Het is zwaar werk, zegt De Bruijn. ,,Je kunt niet iedereen ach ter de wagen zetten. Een afvalbak mag 80 kilo wegen. Vooral gft kan zwaar zijn, door grond of natte bla deren.'' De Mooij: ,,De mannen zeggen weleens: laat staan, Jolan! Die bak pakken wij wel. Dan kijk ik ze aan: echt niet!'' ,,Wij werken in weer en wind'', zegt De Bruijn. ,,We hebben hier dames gehad die een complete make-uptas meenamen, zodat ze tussen de regenbuien door hun lip penstift konden bijwerken. Dat gaat 'm echt niet worden. Als het regent, zie je eruit als een verzopen kat. En je moet ook niet bang zijn een nagel te breken.'' Kleinzerig zijn de dames niet. De Bruijn: ,,Ik heb mijn biceps eens ge scheurd toen ik de deur van mijn wagen dichtsloeg.'' Ook maakte ze ooit een flinke val. ,,Had ik een zwarte plek op mijn bil. Ik zei tegen de jongens: laat me maar even zitten, over 10 seconden kom ik omhoog. Nee, ik laat me niet kennen.'' De Mooij knikt: ,,Je moet mijn scheenbenen zien! Helemaal blauw.'' Beschermend ,,Je moet stevig in je schoenen staan in deze mannenwereld", zegt De Bruijn. Ze vertelt over een kerst borrel waar ze een 'klets' op haar kont kreeg. ,,Ik wees naar mijn bil len en zei: 'Wat staat hierop? Sla maar?' Daar praten de mannen nu nog over.'' Ze weet niet wie het deed. ,,Maar mijn collega's hebben dat intern al lang opgelost. Want zo werkt het ook: ze zijn heel bescher mend.'' In Breda wordt op straat niet meer vreemd opgekeken als de vrouwen voorbijkomen. De Bruijn: ,,Kinderen, vooral kleintjes, zitten met hun neus tegen het raam ge plakt als ze ons zien." En ze krijgen veel opgestoken duimpjes, zegt De Mooij. Lachend: ,,Met name van oudere mannen.'' Daarvoor waarschuwen de AIVD en de Nationaal Coördinator Terro risme en Veiligheid (NCTV) in een brief aan de Amsterdamse burge meester Femke Halsema. Een aan tal medewerkers probeert een groot deel van het lesprogramma te wij den aan de 'salafistische geloofs- leer'. Volgens Halsema is er geen acuut gevaar voor de openbare orde. Deze week bleek dat onderwijs- inspecteurs zo werden gehinderd in hun werk, dat zij hun onderzoek niet konden voortzetten. Gister middag is het schoolbestuur van het lyceum op het matje geroepen bij de burgemeester om ophelde ring te geven. De informatie over banden tussen personen op de school en het Kaukasus Emiraat heeft Halsema ontvangen van de AIVD en de NCTV, zo schrijft zij in een brief aan de gemeenteraad. Het bestuur van de school is door Halsema en onderwijswethouder Marjolein Moorman verzocht om per direct op te stappen. Ook moe- ten zij ervoor zorgen dat de perso nen die contacten onderhielden met het Kaukasus Emiraat alle ban den met de school verbreken. Of het om docenten gaat, is niet duide lijk. Halsema spreekt van 'richting gevende personen' die 'jonge leer lingen' hebben beïnvloed. Zolang de schoolleiding en de 'richtinggevende personen' niet zijn teruggetreden, bevriest de ge meente de financiering. ,,Het col lege legt een moratorium op alle mogelijke gemeentelijke subsidies en de verzoeken voor nieuwe huis vesting.'' Ook wordt een telefoon nummer geopend voor bezorgde ouders, 'om hen te informeren over de zeer zorgelijke situatie'. In politiek Den Haag is veront rust gereageerd. Oppositiepartijen SP en PvdA vinden dat sluiting van de school moet worden overwogen, als leerlingen inderdaad worden beïnvloed. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken spreekt van een „giftige ide ologie". Haar partij wil de grondwet aanpassen, zodat scholen ,,de prin cipes van onze democratische rechtstaat moeten accepteren". De PVV, de grootste oppositie partij, wil alle islamitische scholen al jaren sluiten en denkt door de misstanden op het Cornelius Haga Lyceum haar gelijk bewezen te zien. Voorman Geert Wilders stelt op Twitter dat ,,alle politici die jaren lang politiek-correct de andere kant op keken pek en veren verdienen". Coalitiepartner D66 noemt de waarschuwing van de NCTV „zorg wekkend". Oppositiepartij SP vindt dat sluiting van de school moet worden overwogen als leerlingen inderdaad permanent worden beïnvloed. De VVD eist een on middellijke sluiting van de school en het vertrek van de directie. vrijdag 8 maart 2019 GO 'Het geeft een kick met zo'n wagen te Jamaica Vink Breda Jolanda de Mooij achter het stuur en aan het werk. fotos EDWIN WIEKENS - Jolanda de Mooij Kijk op de site bij /video om de vuilnisvrouwen aan het werk te zien De kinderen op het Cornelius Haga Lyceum, een islamitische middelbare school in Amster dam, worden beïnvloed door mensen die verbonden zijn ge weest aan de terreurorganisatie Kaukasus Emiraat. Ruben Koops Amsterdam Het Cornelius Haga Lyceum. FOTO MATS VAN SOOLINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3