WIM HOFMAN Bij het geluid van een kettingzaag Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 9 De Grote Wegmanager zegt: Alle zieke bomen moeten om. Alle bomen moeten om. Ze zijn oud en er zit overal wel een plekje aan. Daarom gaan ze uit voorzorg om. Alle bomen moeten weg. De bomen op de dijk staan scheef. Dat is ge vaarlijk. Teken van moeheid en ziekte. Het is net als met oude mensen. Voordat je het weet, vallen ze om. Daarom zagen we ze af. Eerst de gevaarlijke takken en daarna de rest. Bovendien staan ze in de weg. De weg is veel te smal. En het fietspad moet verbreed worden met al die e-bikes. En dan de wortels van de bomen door het asfalt: levensgevaarlijk is dat. Alle bomen moeten om. Straks valt nog zo'n populier op een auto of, baf, op een Duitse fiet ser. Wilhelm draagt wel een helm, grapje, maar zo'n boom! Stel je voor! We krijgen onherroe pelijk een slechte pers en weg is niet alleen Wilhelm, maar ook Otto en Heinrich en Gret- chen. Bomen zijn op de keper beschouwd slecht voor het toerisme. En owee als ze mer ken dat zo'n boom ziek was. Dan zijn de rapen gaar. En dat kunnen we niet hebben, wel? De bomen moeten om. Dat zegt de Ge meente. En ook het Wegschap. Er hing hier een papier op een boom, met een punaise, nou ja, die boom is nu weg. Maar er was een papier en daar stond duidelijk op: dan en dan, boomkap. En alle bomen waren voorzien van een fluores cerend merkteken, dus iedereen had het kun nen zien en weten. Nu ja, boomkap, we gebrui ken kettingzagen. Bomen staan altijd in de weg. Ze geven scha duw en in die schaduw wil niets groeien. En dan de bladeren. Aan één boom zitten weet ik hoeveel bladeren. En wie ruimt die op? Alle maal vuilnis, al die takken en bladeren: het hoeft maar even te waaien. Zeeland is geen bo- menland. Boeren willen geen bomen en de in dustrie wil geen bomen en campings willen geen bomen en men wil geen bomen op par keerterreinen en in een moderne tuin staat ook geen boom. En ze hebben niet voor niets alle bomen in de Hedwigepolder omgelegd. Zo krijgen we te zien hoe Zeeland er eigenlijk uitziet. Sober, kaal en zout. En aan de kust dunnen ze ook al les uit. Het geeft meer lucht en licht en meer perspectief. Alle bomen moeten om. Je zult zien hoe mooi het wordt (geluid van een ket tingzaag). ADVERTENTIE Estate planner Alex van IJsseldijk geeft 25 maart een heldere lezing in de ZB Bibliotheek ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 vrijdag 8 maart 2019 PM De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator MIDDELBURG - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minderwaar, stelt estate planner Alex van IJsseldijk van Erfrechtplan. Volgens hem kan het opstellen van een testament mensen veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt" zegt Alex van IJsseldijk. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen wordt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Alex van IJsseldijk verder. "Binnen de huidige generatie vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kapitaal in geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Alex van IJsseldijk uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlij den van een partner tot een financieel drama voor de achterblij vers kan leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afreke nen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" Alex van IJsseldijk kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Alex van IJsseldijk ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handenvol geld gaat kosten of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt beden ken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook." Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's voorkomen, legt Alex van IJsseldijk uit." "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen", zegt Alex van IJsseldijk tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Maandag 25 maart om 13:30 uur geeft Alex van IJsseldijk een lezing over de noodzaak van een actueel testament en levenstes tament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen met 085 - 8000100. Locatie: ZB Bibliotheek Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg Datum: maandag 25 maart 2019 Aanvang: 13:30 uur Inschrijven kan via: www.erfrechtplan.nl 085-8000100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37