Rillandse boer ontkent inrijden op brandweer Zonder vertraging het langst onderweg 5 Drie uur en eenentwintig minuten. Zo lang duurt de reis per openbaar vervoer van de bushalte in Aagtekerke naar het treinenknooppunt van Neder land, station Utrecht Centraal. En dan telt Harry van der Maas de minuten die hij gisterochtend nodig had om van huis naar de bushalte te fietsen nog niet mee. Agenten zagen op i april 2018 een groot vuur net buiten Rilland. Het bleek een paasvuur van 10 bij 10 me ter op het erf van de boer, waarvoor geen vergunning was afgegeven. De verdachte gooide met zijn verreiker pallets, plastic en autobanden op de brandstapel. De brandweer kwam aanrijden en wilde het vuur blus sen. Meerdere brandweermannen zeggen dat Van I. bewust recht op hen afreed. Eén brandweerman kon zijn collega net op tijd wegtrekken. Volgens officier van justitie Linda van den Oever was de man anders geraakt door de metalen vorken. Van I. stopte het voertuig volgens het OM en riep: 'Oprotten. Hier wordt niet geblust. Je gaat het hier godverdomme niet uitmaken.' Van I. en zijn raadsman zeggen dat het niet klopt. Hij reed wel rond het vuur, maar alleen om de hoop bij elkaar te houden. Van I. reed ach teruit en maakte een draaiende be weging. ,,Ik denk dat ik 3 tot 4 meter van hen vandaan was", verklaarde de verdachte. ,,Ik reed niet recht op hen af. Ik heb de verreiker zijdelings van hen afgestuurd." Zijn advocaat Pieter Hoogendam eiste dan ook vrij spraak. Verder was er geen tech nisch onderzoek op het erf verricht naar de bandensporen van het voer tuig. Er zijn alleen tegenstrij dige verklaringen. Strafblad Van I. heeft een strafblad van 21 pa gina's, met onder meer milieufeiten en overtredingen van de welzijns wet voor dieren. Hij wordt naar ei gen zeggen al 45 jaar zwartgemaakt en opgejaagd door gemeenten en overheidsinstanties. ,,Ik denk dat ik genaaid word door een paar brand weermensen." Hij gaat uit van valse aangiften, veelal omdat mensen ja loers op hem zouden zijn. Ook al is hij onheus bejegend door de overheid, zei officier Van den Oever, je kunt niet voor eigen rechter spelen. En vooral niet bij personen met publieke functies. Ze eiste daarom een onvoorwaardelijke celstrafvan 12 maanden voor poging tot zware mishandeling. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Ze hadden de reistijd natuurlijk ook op de reisplanner kunnen opzoeken. Maar Van der Maas, als dagelijks provinciebestuurder verantwoor delijk voor openbaar vervoer, wil de reis aan den lijve ondervin den. Als SGP-lijsttrekker maakt Van der Maas zich sterk voor een snelle treinverbinding met de Randstad én goede verbindingen binnen Zeeland. Als gedepu teerde had hij onlangs nog een akkefietje met staatssecretaris Stientje van Veldhoven (D66) die het OV-plan voor 2040 had ont huld. Prima hoor, al die plannen voor de Randstad, maar aan de minder drukbevolkte regio's van het land had meer aandacht ge schonken mogen worden, vond Van der Maas. Met partijgenoten uit de rest van het land schreef hij daarom het manifest 'Voor een bereikbare prOVincie'. Speciaal voor Zee land pleit de SGP voor een OV- top 'om nieuwe concepten te ver kennen'. ,,Dit thema is voor de SGP van belang. Onze aanhang woont vooral op het platteland en in de kleine steden", zegt Van der Maas. Met partijgenoot Jos van de Wij zijn de enige provincie met maar twee treinen per uur Breevaart uit Scherpenisse zit hij in de trein naar Utrecht. Daar staat om 11.00 uur een ontmoe ting gepland met SGP'ers uit de rest van het land en hun Kamer lid Chris Stoffer. Om op tijd te zijn, hebben Van der Maas en Van de Breevaart de bus van 7.41 uur genomen en zijn om 8.30 uur in Middelburg in de trein gestapt. ,,Zou je die kleine Zeeuwse stati onnetjes niet beter kunnen op heffen?", vraagt Van de Breevaart. Van der Maas geeft toe dat dit de simpelste manier is om sneller door Zeeland te treinen. Maar het is voor hem niet de oplossing. Hij wil er een intercity bij hebben, zonder dat dit ten koste gaat van de kleine stations. ,,Wij zijn de enige provincie met maar twee treinen per uur." Van der Maas is zelf geen fre quent treinreiziger. ,,Soms neem ik de trein als ik in Den Haag moet zijn voor overleg. Maar dit soort afspraken combineer ik vaak met vergaderingen op an dere plaatsen. Dan is het inge wikkeld en tijdrovend om alles met het openbaar vervoer te doen." Smartphone Op Rotterdam CS is de overstap- tijd tien minuten. Genoeg tijd om een kop koffie te kunnen ko pen. Onderweg kijken de Zeeuwse SGP'ers regelmatig op hun smartphone. Partijgenoten die elders uit het land zijn ver trokken houden hen op de hoogte. Een fotootje van Dirk van Dijk uit Genemuiden ver schijnt op het schermpje. Hij zit in de bus met een opgestoken pa raplu. Hij heeft eerst in de stro mende regen bij de bushalte ge staan. ,,Maar in de bus houden we het ook niet droog." Er blijkt een lek te zitten in het dak. Iets na elven rolt de trein het kloppend hart van treinend Ne derland binnen: Utrecht Cen traal. In de grote stationshal zijn achter de toegangspoortjes de partijgenoten met oranje dassen van ver te zien. Iedereen noteert zijn reistijd op de landkaart. Nie mand komt ook maar in de buurt van de Zeeuwse tijd. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. STEM vrijdag 8 maart 2019 SGP-kandidaten Jos van de Breevaart (links) en Harry van der Maas in de trein op weg naar Utrecht. FOTO THEO GIELE Er klopte gisteren maar weinig van in de Middelburgse recht bank. Tenminste, dat vond ver dachte H. van I. (61) uit Rilland. De boer was vorig jaar helemaal niet met zijn verreiker op de brandweer ingereden die zijn paasvuur wilde blussen. ,,Ik denk dat ik genaaid word door een paar brandweermensen." Het OM eist 1 jaar celstraf tegen hem. Bas Bareman Middelburg Theo Giele Aagtekerke/Utrecht -Harry van der Maas Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Wij zijn ook leverancier voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie M Geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 Wemeldingse zandweg 4B, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com waterschap Scheldest romen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33