4 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 7: Peter van Dijk van de PVV. Peter van Dijk heeft een verkiezingsfolder mee genomen naar de in terviewafspraak. Bo ven de tien speerpun ten van de PVV staat een telefoon nummer van de Haal Stem Ser vice van de partij. 'We halen u op en brengen u thuis :-)', staat er naast het speciale telefoonnum mer 06-33369178. „Via een be vriende ondernemer hebben we op 20 maart twintig auto's met chauffeur beschikbaar om kiezers naar het stembureau te brengen", zegt Van Dijk glunderend. ,,We weten natuurlijk niet wat er in het stemhokje gebeurt, dus dat zou kunnen. We gaan er wel van uit dat onze achterban er gebruik van maakt. Stel dat het hartstikke rotweer is. Dat is voor ons een gro ter gevaar dan voor de SGP, want die mensen gaan toch wel stem men. Wij kunnen last hebben van een lage opkomst. Dan is het mooi dat we deze mogelijkheid heb ben." „Misschien wel iets. Ik heb het idee dat Forum meer kiezers weg- snoept bij de VVD en het CDA. Landelijk zijn wij in de peilingen redelijk stabiel. Tot nu toe hebben we Forum in de campagne hele maal niet gezien. Ze mikken voor 100 procent op de Eerste Kamer. Misschien zitten we straks wel met spookzetels in Provinciale Staten omdat ze daar ook niet ko men opdagen. Natuurlijk is de Eerste Kamer belangrijk, maar daarvoor stem je één keer als Sta tenlid, terwijl je je vier jaar moet inzetten voor de provincie. Wij behartigen daar de belangen van 15.000 mensen die de vorige keer op ons hebben gestemd." ,,De eerste periode hadden we het gevoel dat we ons moesten bewij zen. Je kunt moeilijk eisen dat je serieus wordt genomen als je nog niks hebt laten zien. Wij hebben ons altijd coöperatief opgesteld. De afgelopen periode heeft het college ook gezien dat je zaken met ons kunt doen. Ons voorstel om de btw van de tol in de Wes- terscheldetunnel te halen, is door gedeputeerden Harry van der Maas en Jo-Annes de Bat heel seri eus genomen, terwijl hun voor gangers George van Heukelom en Kees van Beveren er nooit enige energie in hebben gestoken. We worden nu veel serieuzer geno men dan tussen 2011 en 2015. Dus als we genoeg zetels halen, bij voorbeeld weer vier, dan zouden we de stap naar het college kun nen nemen." Jullie programma heet Recht door zee. Dat doet denken aan Trots op Nederland van Ria Ver donk, die zei: we zijn niet links, niet rechts, maar recht door zee. ,,Daar hebben we niet aan gedacht. Het drukt uit hoe we zijn. Als we iets beloven, doen we dat. Aan ons, de PVV Zeeland, weet je wat je hebt. Op de keper beschouwd klopt het ook wel dat we zeker niet uiterst rechts zijn. Er zijn heel veel punten waar we ons sociaal op stellen. En echt van het midden zijn we ook niet. Het verschilt per dossier." ,,Dat neemt niet weg dat we er wel iets van vinden. En we hebben goede contacten met onze ge meenteraadsfracties en de Tweede Kamerfractie. Daar kunnen we het aankaarten. ,,Op dit moment stelt hij zich wel iets milder op. Ik ken Geert als een heel sociale man. Hij is de afgelo pen jaren wel scherp geweest, maar daardoor heeft hij ook kwes ties op de politieke agenda gezet. En hij laat ons vrij. Zegt niet wat we hier moeten doen. Hij is lovend over de ma nier waarop de PVV hier politiek bedrijft. Hij heeft nooit ge zegd: wat zijn jullie een softies of zo. Hij snapt wel dat de Zeeuwen niet zo van spierballentaal zijn gediend." ,,We ontkennen het probleem niet, we denken wel dat de rol van de mens bij de opwarming van de aarde zwaar wordt overdreven. Van de sterke relatie met de uit stoot van CO2 zijn wij niet over tuigd. En moeten wij dan straks al lemaal in een elektrische auto gaan rijden, terwijl de stroom daarvoor in Duitsland met bruin kool wordt opgewekt?'' ,,Geen enkele wind molen draait zonder subsidie. Er wordt al tijd geklaagd over kernafval, maar de wieken van windmo lens zijn niet afbreek baar. Straks zitten we met tienduizenden van die wieken die we moeten opslaan. Alsof dat geen vervuiling is. Kernenergie levert CO2-vrije elektriciteit op en per jaar heb je één tonnetje afval dat we veilig opslaan bij de Covra." ,,Volgens mij niet. We zijn op werkbezoek geweest bij de kern- centrale en daar zeiden ze dat die rendabel is." ,,Dat is geen optie. Een uitkering is een vangnet, dat mag geen doel op zich zijn. Of we mensen willen dwingen? Het is beter ervoor te zorgen dat het aantrekkelijk wordt toch weer aan het werk te gaan." PASPOORT vrijdag 8 maart 2019 GO 'Geert zegt niet: wat zijn jullie softies' Ernst Jan Rozendaal Middelburg Dus ik kan er ook één bellen en dan bijvoorbeeld op DENK stem men? En Forum voor Democratie is ook een bedreiging voor jullie zetels. Dit is de derde keer dat jullie meedoen. Zijn jullie rijp om mee te besturen? Peter van Dijk met zijn hond Pip. foto lex de meester Het Zeeuwse partijprogramma begint met veiligheid. Jullie wil len dat de ambulance sneller komt, meer politie, sluiting van coffeeshops. Daar gaat de pro vincie toch niet over? Maar Geert Wilders is in Den Haag minder geaccepteerd dan Peter van Dijk in Zeeland. Dat helpt niet. Op jullie verkiezingsfolder staat anders wel: klimaatonzin niet op het bordje van Henk en Ingrid! Ontkennen jullie in Zeeland het klimaatprobleem, zodat het water hier straks over de dijken klotst? Je kunt het ook hier in Zeeland met windmolens opwek ken. De kerncentrale is ook niet ren dabel. Die draait met verlies. De PVV is tegen positieve discri minatie, maar jullie willen wel Zeeuwen voorrang geven bij banen boven vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Terwijl alle handjes nodig zijn, want we stevenen af op 6000 vacatures. ,,Wij willen mensen helpen die hier hun hele leven wonen en nu zonder baan zitten. Mensen boven de 50 komen niet aan de bak. Dat vind ik zorgelijk." Sommige mensen willen niet werken. Peter van Dijk (66) woont in Kattendijke. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. j Kijk op de site bij /video y 11 vragen aan Peter van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32