We leven in een tijd waarin veel meer mogelijk is Ik stopte met werken om te gaan studeren, dat was wel bijzonder Echte veranderingen gebeuren alleen als ze van onderop komen Open brief: niet het beste jongetje van de klas zijn ZEELAND 3 Daphne Koelma (40) uit Middel burg koos er bewust voor om al leenstaand moeder te worden. ,,Maar dat het een drieling werd, was wel een verrassing. Dat valt ook op, maar dat maakt mij niet bijzonderder dan andere moeders die het alleen doen." Ze werkt vier dagen in de week op het Goese Lyceum. ,,Daar ben ik behalve docent ook coördinator van de afdeling kunst en cultuur. Op onze school heb ik nooit het idee gehad dat er onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen." ,,Mijn oma en opa waren femi nist. Ze hebben heel erg gestreden voor de rechten van de vrouw. Mijn oma is altijd blijven werken. Van hen heb ik wijze lessen ge leerd, namelijk dat je er altijd voor moet zorgen dat je jezelf kunt on derhouden en dat je je eigen car rièrepad moet uitstippelen en be wandelen." Dat lukt haar. ,,Ik heb gelukkig een heel goede gastouder en veel hulp van vrienden om me heen. We leven nu ook in een maat schappij waarin veel meer moge lijk is. Anders had ik qua werk niet bereikt wat ik zou willen. Dat zijn zaken waarvoor mensen zoals mijn opa en oma hebben gestre den." Daarvoor heb ik mijn baan opge zegd. Dat was destijds wel bijzon der. 'Kind, je hè je verstand nie', zei mijn moeder. Traas bleef full time werken, ook toen ze twee kinderen kreeg. ,,Ik wist dat ik graag een directiefunctie wilde. Dan moet je keuzes maken." Ze ziet dat er nog steeds weinig vrouwen in de top van organisa ties te vinden zijn. ,,Daar valt nog iets te winnen, en daarom is het belangrijk dat er nog steeds een Internationale Vrouwendag is. Meer diversiteit in besturen is goed, omdat vrouwen toch wat meer hun zachte skills en hun emotionele kant laten zien." Traas ziet soms ook dat vrouwen hun carrière opgeven als ze kinderen krijgen. ,,Het is belangrijk om ac tief te blijven in het arbeidspro ces." De ondernemingsraden zijn als de dood voor de invoering van een klimaatbelasting voor de indu strie. Een C02-belasting kan Ne derlandse bedrijven snel op ach- terstand zetten als de rest van Eu ropa niet volgt. Nederland moet geen banen in de industrie op het spel zetten door het beste jongetje van de Europese klas te willen zijn, waarschuwen ze. Vanuit hun positie een begrijpelijk pleidooi. De vertegenwoordigingen van werknemers in de chemie- en staalsector vinden dat er terecht aandacht is voor klimaat en het te rugdringen van de C02-uitstoot. Bedrijven zijn dagelijks bezig om oplossingen te vinden, onderstre pen ze. Dat klopt ook. Bijvoor beeld het doorsluizen van rest warmte en waterstof van Dow naar Yara bespaart 10.000 ton C02 per jaar. Zeeland Refinery heeft fors geïnvesteerd om de hydrokra- ker efficiënter te maken. Ook opende ze vorig jaar een zonne- park dat nu een derde van de ener gie van de raffinaderij levert. Grootverbruikers Dow, Yara en Zeeland Refinery studeren ook op Or's van zeventien grote bedrijven schrijven open brief aan lijsttrekkers in de provincie de bouw van een zogeheten elec- trolyser van 100 megaWatt waarin met groene stroom waterstof kan worden gemaakt. In 2025 zou de 'groene' waterstoffabriek moeten draaien. Waterstof is een grond stof die nu wordt gemaakt met aardgas. Daarbij komt C02 vrij, het gas dat verantwoordelijk wordt ge houden voor de opwarming van de aarde. Om klimaatdoelen te ha len, moet de industrie van het aardgas af. Dat vergt echter een veelvoud van de capaciteit van de beoogde proefelectrolyser. Het wordt nog een enorme opgaaf. Maar het moet wel. De industrie is goed voor een kwart van de lan delijk C02-uitstoot. En vergeleken met andere Europese landen jaagt Nederland 50 procent meer C02 de lucht in. Dat de ondernemingsra den klagen dat hun bedrijven als 'grote vervuilers' worden wegge zet, is daarom een beetje raar. Yara staat met 3,7 megaton C02-uitstoot per jaar op plek zes van grote ver vuilers. Dow op tien. De rechter oordeelde in 2015 in de door Stichting Urgenda aange spannen procedure dat de over heid de Nederlandse burgers moet beschermen tegen de gevolgen van de C02-uitstoot, klimaatop- warming. Dat oordeel werd in ok tober vorig jaar door het Hof in hoger beroep bekrachtigd. De bal ligt nu bij het kabinet en niet zo zeer bij de provinciale politiek. Den Haag moet ervoor zorgen dat de industrie vergroent zonder dat bedrijven sneuvelen. Er zijn wel snel resultaten nodig, want anders sleept Urgenda de staat mogelijk weer voor de rechter. En daar zit ten Den Haag en de industrie vast niet op te wachten. „Na de middelbare school ging je werken. Dat was normaal in mijn tijd", zegt Coby Traas (59), bestuur der van Zorggroep Ter Weel. Als twintiger werkte ze een tijd in de psychiatrische zorg, maar haar ambities reikten ver der. „Op mijn dertigste ben ik begonnen aan een univer sitaire studie bestuurskunde. Toen Fiek Smitskamp (78) in 1986 PvdA- wethouder in Middelburg werd, be schikte de bestuursvleugel van het stadhuis niet eens over een vrou wentoilet. „En ik heb eindeloos vaak post gehad gericht aan de heer Smitskamp." Het zegt veel over hoe ongebruikelijk een vrouw op die positie was. „De tweede feministische golf en het staatssecretariaat van Hedy d'Ancona, die heel be wust emancipatie be vorderde, gaven mij het steuntje in de rug om voor de politiek te kiezen." Er is veel verbe terd, zegt Smits kamp. Tegelijker tijd is Vrouwen dag zeker niet overbodig ge- worden. ,,Die heeft voor mij weer een nieuwe dimensie gekregen door de ontwikkelingen die we in de we reld zien. Zaken zijn niet van zelfsprekend. Voor verworven heden die je dierbaar zijn, moet je blijven vechten. Dat geldt voor vrouwenrechten ook." Ze prijst de jongeren die voor het klimaat de straat op gaan. „Ik krijg daar hetzelfde ge voel bij als bij de demon straties in de tweede feministische golf. Echte veranderingen, zoals vrouwenkies recht gebeuren al leen als ze van on derop komen." vrijdag 8 maart 2019 om gezin en/of carrière M Daphne Koelma (40). FOTO MARCELLE DAVIDSE Een opmerkelijke oproep giste ren. De ondernemingsraden van zeventien bedrijven uit de che mie- en staalsector plaatsen een open brief in de Volkskrant. Ze vragen provinciale lijsttrekkers steun om tienduizenden banen in de chemie- en staalsector te behouden. Banen bij onder meer Yara in Sluiskil, Dow in Terneu- zen en Zeeland Refinery in Nieuwdorp. Frank Balkenende BESCHOUWING ^Coby Traas. A Fiek Smits kamp. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31