NIEUWS 13 KORPSCHEF LIESBETH HUYZER Het vertrouwen van politiemensen in hun leiding is flink gedaald, bleek deze week uit een interne peiling. Liesbeth Huyzer, die deel uitmaakt van de korpsleiding die onder vuur kwam te liggen, moet de schade repareren. Onlangs was Liesbeth Huyzer (57) nog op werkbezoek bij een politie- eenheid in het oosten van het land. Moet je vaker doen, kreeg ze te horen. Wat ze daar niet weten: ze dóét het vaker, zeker twee keer per maand. Maar in een organisatie met tiendui zenden werknemers kan een leiding gevende nooit zo vaak op de werk vloer te vinden zijn dat iedereen het gevoel heeft de leden van de korps leiding écht te kennen. „Hoeveel werkbezoeken je ook aflegt, je blijft ver af staan van collega's op de straat.'' Misschien dat de politiemensen op de werkvloer en leidinggevenden - de korpsleiding in Den Haag voorop - daardoor recht tegenover elkaar kwamen te staan tijdens de cao-onderhandelingen eind vorig jaar. De hoogste baas van de politie, Erik Akerboom, tekende samen met minister Grapperhaus de 'inzetbrief. Hij probeerde uit te leggen mee te willen praten namens zijn werk nemers, maar veel werknemers gingen ervan uit dat hij stelling nam tégen hen. De kritiek op de korpschef werd fel en persoonlijk. De boosheid ging om meer dan alleen het salaris - het dreigde een afrekening te wor- den. Uit een interne peiling die deze week naar buiten kwam, blijkt het vertrouwen van politiemensen in de leiding beschadigd. De politie scoort een onvoldoende op het gebied van werkgeverschap en leiderschap. Huyzer: ,,Ik geloof niet dat er in es sentie iets mis is tussen die twee. Uiteindelijk willen we hetzelfde: het beter doen, voor de veiligheid van de burger. Als je daarover in gesprek gaat, is de verbinding er zo weer.'' ,,De korpsleiding werd een symbool voor wat zich de afgelopen jaren bin nen de politie heeft afgespeeld. We zijn groot geworden; 26 korpsen zijn samengevoegd tot één instantie met meer dan 60.000 functies. Veel kwam op afstand te staan: de directe ondersteuning, de hr-manager. En juist tijdens cao-onderhandelingen kom je toch al snel tegenover elkaar te staan. Onze medewerkers hebben zich jarenlang verlaten gevoeld, veronachtzaamd. We moeten het contact met elkaar nu weer herstel len. Wat scheelt: de reorganisatie is nu echt klaar. We gaan een nieuwe fase in.'' Politiemensen moeten zich op nieuw gaan herkennen in hun orga nisatie, zegt Huyzer. ,,We gaan weer zorgen voor een groepsgevoel, het werk centraal stellen, met als thema klein binnen groot. Onze mensen moeten ruimte krijgen om hun ver schillende talenten in te zetten. De functie bepaalt niet wat ze doen, ze bepalen dat zelf.'' Simpel voorbeeld: er is ruimte om zelf de roosters in te vullen, die door de krapte bij de politie maar moeilijk rond te krijgen zijn. Maar alles wel binnen de kaders van die ene natio nale politie, want die blijft. ,,Het gaat om een gezamenlijke focus.'' Huyzer ziet de toekomst weer met vertrouwen tegemoet. Dat is anders geweest. Ze was bezorgd toen de politie er plots veel taken bijkreeg, door de vluchtelingenstroom naar ons land, terreurdreiging en de toe name van incidenten met verwarde personen door bezuinigingen in de zorg. Het dreigde in een toch al krappe bezetting te veel te worden. ,,We zijn wereldwijd beroemd om onze verankering in de wijken. Dat mogen we niet kwijtraken.'' Het is op het nippertje, maar er is nu tijd om op adem te komen en de gelederen te sluiten, gelooft ze. ,,Ik denk het wel. Als vrouw denk je toch wat minder in machtsposities; de nadruk op samenbinden is groter.'' In dat kader hoopvol: hoewel de politie bekendstaat als een mannen- bolwerk, ziet Huyzer de verhoudin gen verschuiven: 40 procent van de Als vrouw denk je toch wat minder in macht; de nadruk op samenbinden is groter politie is vrouw en die vrouwen drin gen steeds vaker door tot leidingge vende functies. ,,In het management is 43 procent vrouw. Mooi signaal: ze voelen kennelijk geen drempel zich te melden en ambitie te tonen.'' Blijkbaar ontbreekt niet alleen het glazen plafond, maar ook de 'plak kende vloer', die maakt dat vrouwen zich afvragen of ze een functie wel aankunnen of moeten willen. Lachend: „Natuurlijk, ik ben een vrouw. Maar ik had mensen om me heen, vooral ook op de werkvloer, die me vertelden dat ik het kon. Ik heb daarnaar geluisterd.'' Huyzer oogst inmiddels zelfs bin nen de zo kritische vakbonden lof voor wat ze wil doen. Toch is er die ene smet op haar blazoen: ze raakte betrokken bij de rel rondom de Amsterdamse politiecommissaris Ad Smit, die wordt vervolgd voor het fêteren van vrienden en familie met geld van de politie. Huyzer liet haar kinderen plaatsnemen op voor de politie gereserveerde stoelen, terwijl ze zelf aan het werk was in de Arena. Ze betaalde het geld voor de stoelen terug en betuigde spijt. Pijnlijk? ,,Ja, ik zie dat ook wel als een smet op mijn blazoen. Maar het valt me ook op hoe snel je naam wordt genoemd, zonder dat de feiten helemaal bekend zijn. We zijn allemaal mensen en maken allemaal fouten. Het gaat erom hoe je daarmee omgaat. Leuk is anders, maar ik heb gepoogd volledig transparant te zijn.'' vrijdag 8 maart 2019 'Hoeveel werkbezoeken je ook aflegt, je staat ver van de straat af' M Korpschef Liesbeth Huyzer in gesprek met agenten die werken in de Tweede Kamer. „Vrouwen bij de politie voelen geen drempel open lijk ambitie te tonen.'' FOTO MARLIES WESSELS Carla van der Wal Den Haag Is er sprake van een tweedeling bij de politie, leiding versus de werk vloer? Dat gevoel krijg je niet als je ziet hoe fel de kritiek op de korps leiding is geworden. Maakt het een verschil dat u vrouw bent? -Liesbeth Huyzer, korpschef Heeft u zich zelf weleens afge vraagd of u deze baan wel moest nemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13