II Architect Binnenhof ontwierp ook 'blunderministerie' 12 NIEUWS Vervangende zorg is maar beperkt beschikbaar en erg veel extra regelwerk Met twee autistische kinderen kunnen Geert en Miranda Delfgou wel wat ontspanning gebrui ken. Maar overbelaste mantelzorgers kunnen nauwelijks op vakantie. Om te zorgen dat ze tóch even kunnen uitblazen, start MantelzorgNL een petitie. Ze hebben het wel geprobeerd hoor, vertelt Miranda Delfgou (46) met een vermoeid lachje. Vier jaar geleden ging het vierkoppige gezin een week naar Centerparcs in Limburg. Maar bij binnenkomst schoot haar autisti sche zoon Christian direct in paniek. ,,De schilderijtjes aan de wanden wa ren eng. Dus ging ik met mijn rolletje vuilniszakken in de weer om ze af te plakken. Maar dat was niet alles. Hij kon niet slapen, want het was hier anders dan thuis: het bed, de gelui den, de geuren." Uitgeput kwam het gezin thuis. Nu splitsen Miranda en Geert zich op vrije dagen op. De één gaat met zoon Christian (15) op pad, de ander met dochter Stasja (13). ,,Ik kan me niet eens herinneren wanneer ik voor het laatst met mijn man een weekendje weg ben geweest. Als we nu een momentje willen samenzijn, gebeurt dat onder schooltijd. Dan proberen we uitgebreid te lunchen." De moeilijkheid zit 'm in het vin den van vervangende zorg voor de kinderen, ook wel respijtzorg ge noemd. En daarin is Delfgou lang niet de enige. De landelijke vereni ging MantelzorgNL en vrouwentijd schrift Margriet zijn gisteren een pe titie begonnen waarmee ze een zor geloze vrije week mogelijk willen maken voor alle mantelzorgers. Nu lukt dat vaak niet, omdat vervan gende zorg maar beperkt beschikbaar ,,Als ik er niet zou zijn, zouden ze vergeten hun medicijnen in te ne men. Ook eten, drinken en verzorgen ze zich niet uit zichzelf." Ze maakt dagschema's die moeten zorgen voor regelmaat en is nu op zoek naar de persoonlijke begelei ding van haar zoon, die nauwelijks contact maakt. ,,Het is heel logisch dat je als ouder zorgt voor je kind, maar onze verzorging is in het kwa draat. Die gaat 24 uur per dag door." Als zij werkt, als zzp'er in de wijk verpleging, is haar man thuis en an dersom. ,,We draaien de diensten om elkaar heen, om zo veel mogelijk thuis te zijn. Toen we elkaar 21 jaar geleden leerden kennen, hadden we nooit gedacht dat het leven er zo zou uitzien. Soms kan het tussen ons be hoorlijk knetteren omdat we zo moe zijn. Maar gelukkig komen we er al tijd uit, omdat we van elkaar hou den." En van de kinderen, haast ze zich te zeggen. ,,Ik belicht nu de ne gatieve kant, maar ze zijn ook heel lief. We kennen de verhalen van an dere ouders die hun kinderen uit Soms kan het behoorlijk knetteren tussen ons omdat we zo moe zijn huis hebben laten plaatsen, omdat ze de zorg niet meer aankunnen. Dat willen wij absoluut niet." Dubbele diagnose Af en toe de zorg uit handen geven aan familie, vrienden of vrijwilligers was geen succes. ,,Door hun autisme kan ik mijn kinderen niet elders laten logeren. Dan slapen ze niet en willen ze niks." Respijtzorg via de gemeente De Ronde Venen is vooralsnog ook niet van de grond gekomen. ,,Nu wordt die alleen geregeld als je kind óók gehandicapt is", zegt de moeder. Volgens een gemeentewoordvoer der is een dubbele diagnose geen voorwaarde om extra hulp te regelen. De gemeente belooft op zoek te gaan naar een oplossing voor het gezin. Eind maart wordt de petitie aan oud-staatssecretaris Clémence Ross- van Dorp aangeboden, die moet zor gen dat de problemen worden opge lost. Een pak van Miranda Delfgous hart. ,,Ik zou zo graag een weekendje hulp aan huis krijgen, zodat mijn man en ik er even tussenuit kunnen." Overbelast Volgens de initiatiefnemers van de petitie is een weekje vakantie cru ciaal voor mantelzorgers om het vol te houden. MantelzorgNL schat in dat zo'n 800.000 mensen hier be hoefte aan hebben. Zij zorgen lang durig en intensief voor hun naasten, ofwel meer dan drie maanden en/of meer dan acht uur per week. Bij hen ligt overbelasting op de loer. Daar kan Miranda Delfgou over meepraten. ,,Ik loop al jaren bij de fy- sio. Alles in mijn lijf zit vast." Haar kinderen gaan doordeweeks naar het speciaal onderwijs, maar zodra ze thuis zijn, is ze voor hen in de weer. is en het zo veel regelwerk oplevert dat veel oververmoeide mantelzor- gers afhaken. ,,'Laat maar zitten', zeg gen ze dan. 'Ik heb er de energie niet meer voor.' Ook worden mantelzor gers door gemeenten en zorgverze keraars van het kastje naar de muur gestuurd wanneer ze om hulp vra gen", licht een woordvoerder van MantelzorgNL toe. Toparchitect Ellen van Loon van het Rotterdamse bureau OMA was verantwoordelijk voor het in 2017 opgeleverde megaministerie. Over dat gebouw aan de Haagse Rijn straat, waarin de ministeries van Buitenlandse Zaken en Infrastruc tuur en Waterstaat zijn gehuisvest, regent het klachten: ambtenaren vallen van de designtrap, het is er te koud of te heet en de kleuren in het gebouw zijn deprimerend. Diezelfde Van Loon maakt nu de tekeningen voor de renovatie van de Tweede Kamer. Zij werd in 2017 aangesteld als coördinerend archi tect voor dit project. De tweede coördinerend architect - Liesbeth van der Pol, die verantwoordelijk Mijn ambtenaren moesten werken in een ruimte waar het 29 graden was was voor de Eerste Kamer - is on langs aan de kant gezet vanwege onvrede over haar functioneren, zo onthulde deze krant deze week. Van Loon werkt nog wél als coör dinerend architect aan het Binnen hof-project, waarvoor het kabinet ruim een half miljard euro heeft uitgetrokken. ,,Ik vind het zorg wekkend dat deze architect nu ook verantwoordelijk is voor de verbou wing van het parlement'', zegt PvdA-Kamerlid Lilianne Ploumen. ,,Ik ben bang dat de werkomstan digheden in het gebouw onder geschikt worden gemaakt aan het design.'' Als minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking werkte Ploumen zelf in het megaministerie. ,,Mijn ambte- naren moesten werken in een ruimte waar het 29 graden was'', blikt ze terug. ,,Anderen zaten in een ruimte zonder stopcontacten." Sinds de opening van het splin ternieuwe ministerie zijn verschil lende aanpassingen uitgevoerd. Zo zijn er meer werkplekken gemaakt en zijn deprimerende tinten op de muren overgeschilderd. Ook wor den de designtrappen verbouwd nadat twee ambtenaren struikel den over opstaande randjes. Een van hen raakte ernstig gewond. Van Loon kwam afgelopen jaar met het plan voor een tropische kantoortuin in het parlement. Ook wilde ze een deel van de vergader zalen in de Tweede Kamer verplaat sen. Kamervoorzitter Khadija Arib schoot de plannen af. Staatssecretaris Raymond Knops van Binnenlandse Zaken heeft geen moeite met de benoeming van Ellen van Loon als coördinerend architect voor de Tweede Kamer. ,,Het gebouw aan de Rijnstraat is een heel ander pand dan de Tweede Kamer'', stelt zijn woordvoerder. ,,Het ontwerpproces van Rijn straat 8 verschilde enorm van onze gebruikelijke manier van werken'', zegt Van Loon zelf. Volgens haar was ze bij het megaministerie gebonden aan strikte eisen van het Rijksvastgoedbedrijf. Ook was ze toen niet verantwoordelijk voor de technische installaties, zoals het klimaatsysteem. Van Loon zegt blij te zijn dat over haar plannen voor de Tweede Kamer meer overleg plaatsvindt met de gebruikers. vrijdag 8 maart 2019 Gun mantelzorgers een weekje vrij Hanneke van Houwelingen Amstelhoek Het gezin Delfgou, met vlnr vader Geert, kinde ren Stasja en Christian en moeder Mi randa. Beide kinderen zijn autistisch. j Zoon Chris- I tian (15) maakt nau welijks con tact en staat niet graag op foto's. FOTO MARLIES WESSELS -Miranda Delfgou, moeder en mantelzorger De architect die momenteel lei ding heeft over de renovatie van de Tweede Kamer ontwierp eer der het 'blunderpand' van twee ministeries in Den Haag. Ambte naren klagen steen en been over dat gebouw. Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag -Lillian Ploumen, voormalig minister Buitenlandse Handel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12