'Willen we dat er duizend moordenaars vrij rondlopen?' 9 Met een petitie vragen nabestaanden van onopgeloste moordzaken om dezelfde aandacht als de zaak-Nicky Verstappen krijgt. Nu Jos Brech morgen weer in het verdachtenbankje zit, kijken ze vol hoop mee. RON VAN DER BOLT: eel even flitste de krankzinnige gedachte door het hoofd van Ron van der Bolt (55): ,,Heb ik er zelf iets mee te maken?! Wat heb ik die nacht ge daan? Het slaat nergens op, dat besef ik ook, maar op het mo ment dat je ondervraagd wordt over de moord op je eigen broer tje schiet er weleens zo'n kronkel door je kop." Rons broer Patrick wordt op tweede kerstdag 2002 doodge schoten in zijn flat in Heerlen. De goedlachse tennisleraar laat even daarvoor waarschijnlijk zelf de dader binnen. Wat er daarna gebeurt, is onduidelijk. „Iedereen is verdachte, kregen we te horen. Rechercheurs luisterden stiekem mee als er vrienden kwamen condoleren. Dan ga je toch den ken: hem ken ik niet, wie is dat? Hij is wel erg gespierd, zou hij...?" Met een team van ruim twin tig man probeert de recherche de Heer- lense kerstmoord vlot op te lossen. Dat lijkt te lukken als er met de jaloerse ex van Pa tricks nieuwe vriendin snel een hoofdver dachte in beeld is. Deze 30-jarige Duitser met Turkse roots zou in een café gedreigd hebben Patrick wat aan te doen. ,,Dann bring ich dich umF' schreeuwde hij volgens een getuige. De verdachte wordt begin 2003 opgepakt, maar moet na een dna-test weer vrijgelaten worden. Het lichaamsmateriaal op de kogelhuls blijkt niet van hem. Maar van wie wel? Was hij dan de opdrachtge ver? In stilte Antwoorden komen er tot de dag van van daag niet. Het onderzoek loopt vast, met in 2010 het voor nabestaanden nare etiket 'cold case'. Misdaadjournalist Peter R. de Vries meldt zich kort na de moord bij de familie, maar het gezin laat politie en justi tie liever in stilte hun werk doen. ,,We hadden nog het dna, dus er bleef al tijd wel hoop. Mijn moeder is nu 82 en knipt altijd alles over dat onderwerp uit. Elk krantenbericht over Nicky Verstappen verzamelt ze en geeft ze aan mij." Een doorbraak blijft uit, terwijl achter de schermen toch nog naar de zaak gekeken wordt, zo ontdekt Ron in 2012 per toeval. Het gaat erom dat ze alles doen wat kan om een zaak op te lossen Rechtenstudenten van de Universiteit Maastricht ne men dan het dossier nog eens door, voor een second opi nion. ,,Voor mijn werk moest ik een promofilmpje opne men bij universitair docent Robert Horselenberg. In zijn kamer stond het dossier van de moord op Patrick. Bizar! Robert zei: we vertellen nabe staanden nooit over deze on derzoeken, maar nu weet jij het, dus moeten politie en jus titie jou bijpraten." Dat ge beurt niet. In het najaar van 2017 stuurt Ron een brief naar justitie, een noodkreet. Hij kampt kort daarvoor zelf met een zware burn-out, deels door een trauma als gevolg van de moord op zijn broertje, constateert zijn therapeut. Hij wil uitleg. „Vertel nabestaan den wat je onderzoekt, wat niet, en waarom. De familie hoort dat te weten." Pas na maanden is er tijd voor een gesprek met het Openbaar Ministerie. Jus titie is dan ook druk met een andere cold case, die van de 11-jarige Nicky Verstappen. Podcast En toch lijkt er beweging te komen, ruim zestien jaar nadat Patrick is doodgeschoten. Nu ook VPRO-journalist Sanne Boer zich op de zaak stort voor de podcast De moord op Patrick ziet justitie ruimte voor extra on derzoek. ,,Mediadruk werkt, zo lijkt het." Inmiddels bekijkt het coldcaseteam als nog ander bewijs dat in Patricks flat is ge vonden. Er is niet genoeg dna over voor ex tra onderzoek, maar er zijn nog andere voorwerpen. ,,Het gaat erom dat ze alles doen wat kan om een zaak op te lossen. Als ze uiteindelijk zeggen dat het niet lukt, omdat het aan bewijs ontbreekt of omdat er geen aanwijzingen meer zijn, moeten we daar vrede mee hebben. Maar gebrek aan capaciteit alleen mag nooit het argument zijn. Menskracht is een keuze, ook voor de politiek. Er zijn meer dan duizend onopge loste coldcasezaken. Dat zijn dus ook zo'n duizend moordenaars die vrij rondlopen. Willen we dat met z'n allen?" En als het dan tot een rechtszaak komt, wil de moe der van Patrick en Ron er niet bij zijn. ,,Dat zei ze al: ik kan het niet aan om in één ruimte met de dader te zitten.'' donderdag 7 maart 2019 GO Niels Klaassen en Carla van der Wal Patrick van der Bolt. FOTOVPRO Ron van der Bolts broer werd in 2002 doodgeschoten. FOTO MARCEL VAN HOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9