'Als nabestaanden zitten wij in een niemandsland' 8 ONOPGELOSTE MISDADEN ACHTERBLIJVERS donderdag 7 maart 2019 WICKY VAN DER MEIJS: Soms stormt het in het hoofd van Wicky van der Meijs (55). Meer nog mis schien wel dan vlak nadat haar vader in 2002 werd neergesto ken, zomaar op straat in Hilver sum, waarna hij zich hevig bloedend naar huis wist te sle pen. Hij heeft nog aangebeld, maar zijn vrouw durfde niet open te doen. Ze herkende de stem van haar man niet meer, nu hij in doodsnood verkeerde. Toen was Wicky de moeder van een jong gezin. De moord op haar vader zette de wereld niet stil, zoals ze misschien wel had gewild. De kinderen had den haar nodig. Haar moeder ook, tot die kort na de dood van haar man ook overleed. Ze bracht een eigen bedrijf tot bloei. ,,Ik ben in de overle- vingsmodus gegaan.'' Maar sinds het grote dna-on- derzoek dat leidde tot de aanhouding van Jos Brech, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de dood van Nicky Verstap pen in 1998, is ze meer dan ooit bezig met de dood van haar vader. Na de arrestatie van Brech startte ze een petitie om aan dacht te vragen voor alle slachtoffers van moorden, waarbij nooit een dader in beeld kwam. Er zijn zeker duizend zaken in Ne derland zoals die van Van der Meijs' vader: onopgelost. Confrontatie Door haar ijver om te zorgen dat naar die daders net zo hard gezocht wordt als naar de verantwoordelijke voor de dood van Nicky, gaat ze ook de confrontatie aan met alles wat de dood van haar vader teweeg bracht. Voorheen was ze vooral gericht op de zaak. Als het te lang stil bleef, zat Van der Meijs zelf het politieteam achter de broek. Ze spande zich ook zelf in om ant woorden te vinden. Er was die aflevering van het tv-programma Het zesde zintuig, waarin dankzij een paragnost antwoorden zo dichtbij leken. ,,Ik heb na een tip nog met mijn schoonzusje voor de deur gestaan van iemand die meer zou weten.'' Nu is er meer ruimte voor de emoties, bijvoorbeeld in de besloten facebookgroep voor lotgenoten, die Wicky kort na de peti tie oprichtte. Soms is het vreemd om te verlangen naar iets, waarvan ze weet dat het ook loodzwaar is: een naam van iemand die de oorzaak is van haar leed. ,,Als de dader wordt gevonden, is het geen walhalla. Ik hoor van nabestaanden die wel een dader hebben wat een rechtszaak doet.'' De moeder van Nicky Ver stappen uitte dat tijdens de eer ste zitting, door de mogelijke moordenaar van haar zoon toe te schreeuwen. 'Kijk me aan', riep ze in rauwe woede. Morgen is er een tweede zitting, nog al tijd geen inhoudelijke behande ling van de zaak, waarin de fa milie weer die loodzware, onze kere confrontatie moet aangaan. ,,Maar nabestaanden van cold cases zitten in een niemands land. Zo kwam ook het idee voor de petitie, om aandacht te vragen voor waar wij mee le ven.'' In sommige gebieden is er maar één coldcaserechercheur, die vaak ook nog wordt ingezet om andere zaken op te lossen. ,,In 94 procent van de zaken gebeurt niks. Het is een maatschap pelijke keuze.'' Meer aandacht Van der Meijs vindt het dan ook pijnlijk te zien hoe andere petities meer aandacht krijgen. Neem die over een tuinbankje dat dreigt te worden verwijderd bij een graf, waardoor een bejaarde man niet bij zijn overleden vrouw kan zitten. Het zorgt voor tienduizenden handtekeningen en een spoeddebat. De handtekeningen die er zijn voor de coldcasepetitie, komen vooral van nabestaanden zelf en politiemensen. ,,Mis- schien is het omdat het aantal van meer dan duizend zo groot is. Een bankje bij een graf en één gezicht is duidelijker." Misschien is het ook omdat het lijkt alsof een moord 'gewone' mensen niet kan over komen. Wicky en haar familie zijn het be wijs dat die gedachte niet klopt. ,,Mijn nichtje kreeg onlangs paniekaanvallen. Bij de psycholoog bleek dat terug te voeren op wat er met haar opa is gebeurd. Het is net als met een steen. Als je die in het water gooit, ontstaan er rimpels die ver door het water voeren. En de verantwoordelijken zijn tot nu onbestraft gebleven. Wie weet wat ze nog meer op hun geweten hebben?'' Als de dader wordt gevonden, is het geen walhalla i'" GO Martien van der MeijS. FOTO HART VAN NEDERLAND De vader van Wicky van der Meijs werd op straat neer gestoken. FOTO MARCO OKHUIZEN t 'U 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8