OZCAN AKYOL Sneller geld voor verlagen van de werkdruk in de klas 10 dagen lang op 75 reizen... 485 NOG 4 DAGEN! 088 - 70 70 600 Klassiek Sicilië korting 6 10% Nog meer uit ons assortiment met flinke kortingen: Ti Column Een paar keer per maand meld ik me als zendeling van de literatuur op een middelbare school, teneinde de jeugd weer te enthousiasmeren voor het lezen van romans. Dat is geen eenvoudige klus. Wat heet! Er is veel weerstand, die vooral voortvloeit uit alle andere opties die de tieners hebben, zoals het aanbod op laptops, tablets en mobiele telefoons. Eén van de vragen die ik altijd klassikaal stel: 'Wie is er van morgen vermoeid wakker gewor den?' Meestal gaan dan bijna alle handen de lucht in, alsof ze er on gekend trots op zijn, een emotie die ik in dit verband nog niet heb kunnen doorgronden. De vraag die ik daarna steevast in de groep gooi: 'Wie neemt ie dere avond zijn smartphone mee naar bed?' Dan steekt iedereen óók een vinger op, met uitzondering van twee of drie stakkers, die zulks niet mogen van hun ouders, vanwege uiteenlopende redenen. de beide zaken, de activiteiten op de telefoons en de chronische ver moeidheid, word ik meestal schaapachtig aangekeken. Gelukkig publiceerde het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren een on derzoek waaruit blijkt dat het ge bruik van apparatuur met scherm pjes voor het slapengaan wel dege lijk effect heeft op de nachtrust. Tieners slapen veertig minuten korter. Veel men sen zullen nu, na deze bevindin gen van het RIVM, strenger zijn op hun kroost. Er wordt echter voorbijgegaan aan het feit dat jonge ouders - ik spreek uit ervaring - zich aan precies hetzelfde bezondigen en daarom ook kampen met slape loosheid en uitwassen daarvan. Er zijn veel goede redenen om de dag af te sluiten met een boek - kennisnemen van andere werel den, empathisch gevoel vergroten, of gewoon het amusement dat li teratuur biedt - maar hier wordt ons nóg een aangereikt, nota bene door een belangrijk adviesorgaan van de overheid. lekker gaat lezen, geeft zijn hoofd rust en werkt ook nog eens aan zijn ontwikkelingsniveau. Het is tijd dat ouders deze boodschap overbrengen op hun kinderen, maar dan moeten zij natuurlijk eerst zélf doordrongen zijn van het grote belang dat hier meespeelt. Dat wordt de grootste uitdaging. De grootste uitdaging is te zorgen dat ouders hun mobiel wegleggen Vanaf komend schooljaar krijgen scholen 100 miljoen extra te ver delen. Een gemiddelde school krijgt daardoor 15.000 euro extra, bovenop de 35.000 euro die zij dit jaar al krijgt. Minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs maakt versneld geld vrij omdat de werk druk in het basisonderwijs nij pend blijft. Het bedrag stijgt in het schooljaar 2019-2020 naar 333 miljoen euro in plaats van de 237 miljoen euro die in het huidig schooljaar beschikbaar was. Daar mee stijgt het bedrag per leerling van 155,55 naar 220 euro. Inspraak Volgens Slob kunnen scholen met de jaarlijkse pot geld onder wijsassistenten, conciërges of do centen gym aannemen, die het werk van de leraren ontlasten. Scholen beslissen zelf hoe ze het extra geld uitgeven en moeten daarvoor de leraren zelf inspraak geven. ,,Het is goed om leraren te ontlasten'', stelt Slob. ,,Als een school bijvoorbeeld een gymdo- cent aanstelt, krijgt een groeps leerkracht 2,5 uur in de week extra tijd erbij. Zo kunnen scholen het geld heel gericht inzetten om de werkdruk te verlichten.'' Scholen kunnen geld gericht inzetten om leraar te ontlasten Scholen zouden volgens een eer dere planning van het ministerie van Onderwijs pas in 2021 de 333 miljoen euro krijgen. Het bedrag om de werkdruk te verlagen stijgt in 2023 verder. Dan krijgen scho len jaarlijks structureel 430 mil joen euro. donderdag 7 maart 2019 GO ^0 @OzcanAkyol Mobielte in bed Als ik vertel dat er mogelijk een causaal verband bestaat tussen PME LEGEhJD ame rican CLASSIC Wie voor het slapengaan die mobiel ruim op tijd weglegt en Basisscholen krijgen eerder dan gepland meer geld om de werkdruk in hun klassen te lijf te gaan. Hanneke Keultjes Den Haag - Arie Slob, minister STIP KORTINGSDAGEN fcv°l° 31 korting Verblijf o.b.v. All Inclusive fftiu J pj - i* ij iiy i| ii.v, j-r-k.l- iT'-1. v 3 i 8-daagse groepsrondreis REIS VAN DE DAG Verblijf in het 4* Eloro Hotel O.a. de Etna, Taormina Noto Nederlandssprekende reisleiding Verlenging mogelijk! zie stipreizen.nl/itslkls Oostelijke of Westelijke Caribbean - 10-daagse cruise per 4* Allure of the Seas 5% korting nu Grand Voyage van Italië naar Miami - 27-daagse cruisevakantie per 4* Costa Luminosa van 1997 nu Highlights af China - 15-daagse groepsrondreis vanJ529 nu All Inclusive Middellandse Zee - 9-daagse cruisevakantie per 4* MS Sovereign tot 10% korting nu Schatten van Sardinië - 8-, 11- of 12-daagse groepsrondreis van 624" nu Hoogtepunten van Vietnam - 17-daagse groepsrondreis van 1889 nu Grand Voyage Italië - Zuid-Afrika - 32-daagse cruisevakantie per 4* MSC Orchestra van 2699 nu Cruise 'La Dolce Vita' - 8-daagse cruise per 4*+ Costa Diadema van 849" nu Oostzee St. Petersburg - 8-daagse cruise per 4* Costa Magica van 1009 nu Klassiek Sri Lanka - 16-daagse groepsrondreis van 989r nu Or va. 1519 va. 1799 va. 1376 v.a. 550 v.a. 562 va. 1250 V.a. 2429 va. 764 v.a. 908 v.a. 890 Vo&tj okvy ook op Q *Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reservedngskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6