14 ZEELAND DE ZORG VS POLITIE EN JUSTITIE Het aantal verwarde mensen blijft toenemen. Meer geld voor de GGZ en extra bedden hebben we er niet voor over. Maar ze moeten wel van de straat. Het strafrecht moet zich niet voor dit karretje laten spannen. donderdag 7 maart 2019 Ik merk dat ik mij hevig erger aan de strafrechtelijke bejege ning van voornamelijk mannen die evident thuishoren in het psychiatrisch circuit. Dat laatste circuit zegt die mannen niet aan te kunnen en dan worden zij vervol gens op het bordje van het strafrecht geschoven die daar dan ook nog 'ns intrapt. Die mensen worden gevan gen gezet alsof het inderdaad om ge wone misdadigers gaat. Afschuwelijk vind ik dat. Vorig jaar februari ergerde Folkert Jensma zich in zijn column in NRC al aan deze gang van zaken. Hij deed de oproep: 'Berecht aub alleen volwaar dige verdachten'. 35 tot 45 procent van alle verdachten heeft een IQdat ligt tussen de 50 en 70/75. Het is eigenlijk gênant dat wij deze mensen met een serieuze verstandelijke beperking, die functioneren op een niveau van een 12-jarige, gewoon aan het volwas sen-strafrecht onderwerpen, als ware zij volwaardig volwassen. In ieder ge val voldoende volwassen om er het strafrecht op los te laten. Het is, wat mij betreft, een eng soort denken. Het is een houding van nonchalance jegens medeburgers: als ze maar van de straat af zijn, dan heb ben we er geen (over)last van. Meer geld voor de GGZ en extra bedden hebben we er niet voor over, terwijl het aantal incidenten met verwarde mensen in acht jaar tijd is verdub beld. En het is steeds de politie die erop uit moet in plaats van de hulp verlening. Ik noem het een geweldig gebrek aan erbarmen; we ontfermen ons niet over deze mensen. De voor spelling is dat het aantal verwarde mensen blijft toenemen. Akkefietje Ik sta een man bij die ik al sedert jaar en dag ken. In december 2018 is hij opgenomen met een rechterlijke machtiging. Althans, zijn voorwaar delijk ontslag is opgeheven, wat wil zeggen dat er sprake is van een stoor nis én van zodanig gevaar dat ge dwongen opname opnieuw is aange wezen. Daarnaast is er een bevel voorlo pige hechtenis van kracht en is er een tenuitvoerlegging van een oude straf. Hij zit dus vast op drie gronden. Hij kan er geen wijs meer uit en vraagt of ik langskom. Nu komt hij weer vast te zitten voor een akkefietje in de inrichting: mishandeling en bedreiging. Hij is de tweede in één week. Tijdens de op name blijkt inderdaad iets van dat ge vaar. Hij geeft een klap en raakt in een worsteling met een medewerker, die hem al gauw fixeert. In woede roept de cliënt/patiënt allerlei ver wensingen, wat direct als een bedrei ging in strafrechtelijke zin wordt om gezet. En de mishandeling die hem wordt verweten, is het wondje aan de lip van een medewerker. Er wordt aangifte gedaan, cliënt aangehouden, verdwijnt in een be nauwende politiecel en wordt dan door de rechter in strafrechtelijke be waring gesteld. Natuurlijk, er zijn de nodige incidenten met hem, reden waarom hij gedwongen is opgeno men. Maar nu wordt gedacht dat als hij nog één keer in de fout gaat, er ge noeg incidenten zijn om hem lang durig met een zogenaamde ISD- maatregel op te sluiten (ISD instel ling voor stelselmatige daders, eigen lijk dus bedoeld voor draaideurcrimi nelen). Er is niemand die serieus neemt dat hij de bedreiging - ik steek jou een mes in de rug - in de toe komst zal uitvoeren en dat is wel een vereiste voor bedreiging. Natuurlijk is het een vervelend incident, maar toch ook weer niet onoverkomelijk. Er is besloten dat hij er niet kan te rugkomen. Ik vind het van de gekke. Je bent aangenomen om met dit soort incidenten om te gaan. Er moet natuurlijk altijd voor ieders veilig heid voldoende personeel zijn en juist daar blijkt het ernstig aan te schorten, zoals we uit publicaties van de laatste tijd kunnen opmaken. En dan ben je lastige klanten liever kwijt dan rijk. Tijdens de looptijd van de bewa ring komt de klant op zitting. Nee, er is niets geregeld. De instelling die nog in december oordeelde dat hij weer moest worden opgenomen, wil hem niet terug en heft de rechterlijke machtiging op! Op zitting weet nie mand waar hij naartoe moet. De rechter vraagt in arren moede of hij nog een week in de gevangenis wil De rechter vraagt in arren moede of hij nog een week in de cel wil blijven zodat een andere plek voor hem kan worden gezocht blijven, zodat een andere plek voor hem kan worden gezocht. God betere het: of de klant vrijwillig nog een week in de cel wil blijven. De termijn van de bewaring laat het toe; de rech ter met de handen in het haar. Leg het akkefietje nu eens naast de talloze gevallen van (seksuele) inti midatie dat verplegend personeel zich moet laten welgevallen en dat daarvan geen aangifte doet, terwijl er nogal eens gevallen voorkomen die zo ernstig zijn dat het werk onmoge lijk wordt gemaakt. De Volkskrant op 2 februari 2019: verpleegkundigen, natuurlijk met name vrouwelijke (toevoeging PK), hebben van alle be roepen het meest te maken met on gewenste seksuele aandacht van pa tiënten tijdens hun werk (en worden er ook nog eens slecht voor betaald, toevoeging PK). Zij plegen daar geen aangifte van te doen: 'In de zorg wordt vaak gezegd dat dit erbij hoort'. Er is verplegend personeel dat bij de borsten en tus sen de benen wordt gegrepen. Het zijn vaak patiënten die door leeftijd en aftakeling ontremd gedrag laten zien. Decorumverlies noemen we dat. Toch zou het ook dan goed zijn dat er grenzen worden gesteld. Vuurwapen Terug naar mijn zaak. Ook hij liet ontremd gedrag zien en wordt direct in het strafrechtelijk circuit onderge bracht en mag niet op de psychiatri sche afdeling terugkomen. Het ver schil met de reguliere verpleging is opmerkelijk. Het strafrecht moet zich niet voor het karretje laten span nen, zeker niet als de rechter al lang heeft onderkend dat de man gestoord en gevaarlijk is, want juist daarom is hij gedwongen opgenomen. De tweede van die week krijgt der tig dagen gevangenhouding, waar van de impliciete bedoeling van de rechtbank is dat een adequate voor ziening wordt gezocht. Hij zit onder meer voor bedreiging: hij gaat naar het politiebureau met de vraag waar hij een vuurwapen kan kopen om zijn stiefvader een kogel door de kop te schieten. Tjezus, wat voor soort bedreiging is dit? Het is niet zo moei lijk te voorspellen dat als de dertig dagen zijn verstreken, er niets is ge regeld. Hij zal dan worden vrijgela ten. Dat is niet gezond voor hem, maar ook niet voor de omgeving. Deze opinie is een noodkreet. VL De onzin van het strafrecht Pieter van der Kruijs GASTOPINIE De voorspelling is dat het aantal verwarde mensen blijft toenemen. FOTO MARCEL JURIAN DE JONG Pieter van der Kruijs is strafrecht advocaat in Den Bosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63