Uitkijktoren met zicht op werk aan het spoor 7 LUSTRUM THOOLSE WOONVOORZIENING BESTAAT VIJF JAAR^ Het begon vijf jaar geleden met vijftien bewoners. Inmiddels telt Smalstad XL in Tholen er 38. De woonvoorziening van zorginstelling Sjaloom Zorg vervult een regiofunctie voor mensen met een beperking. De bewoners komen uit alle windstreken. CDA'er Geurts op werkbezoek in Zeeland donderdag 7 maart 2019 De bewoners hebben stuk voor stuk een eigen ap partement, met keuken, slaapkamer en badka mer. De christelijke zorginstelling Sjaloom Zorg geeft in het woon complex aan de Dilt 24-uurs bege leiding voor wie dat nodig heeft. De 38 bewoners, waarvan één stel, variëren in leeftijd van begin twintig tot halverwege de zestig. En hebben een lichamelijke of ver standelijke beperking. Het merendeel van de bewoners is overdag van huis en werkt bij de sociale werkvoorziening in het tuinonderhoud, of heeft een vaste baan. Zoals Erik de Keijzer, bewo ner van het eerste uur. Hij heeft net een contract getekend bij win kelinrichter Hemi in Tholen, waar hij als assemblagemedewerker ta fels en stoelen in elkaar zet. ,,Nooit gedacht dat ik een eigen inkomen zou hebben. Dat voelt goed." Toen zijn moeder ernstig ziek werd, kwam Erik in het weekend friet eten in het oude gemeente huis aan de Markt in Sint-Maar tensdijk. Daar had Sjaloom Zorg tijdelijk onderdak geregeld voor haar bewoners. Vanwege de toene mende vraag naar woonruimte voor mensen met een beperking, zijn de plannen voor Smalstad XL gemaakt. Erik woont er nu vijfjaar. En wil voor geen goud weg. ,,Het is een grote familie hier. We hebben sa- Alles gaat hier in samenspraak. Niets moet men veel meegemaakt. Op die momenten ben je er voor elkaar.' Locatiemanager Arianne Ligten- dag knikt. ,,Alles gaat hier in sa- menspraak. Niets moet. Wie het nodig heeft, krijgt hulp. Wie niet, doet zoveel mogelijk zelfstandig." Bowlen En zelfstandig dat zijn ze, de be woners van Smalstad XL. Initia tiefrijk vooral. Zo zitten Erik de Keijzer en Gerrie de Rijke samen in de activiteitencommissie. Sa men organiseren ze het G-Bowlen en een filmavond. ,,Een grandioos succes", zegt Erik. ,,Het leuke is dat we ook jongeren van buitenaf uit- nodigen. Bij het bowlen zijn we nu met dertig man." Het loopt zo goed dat aan het Havenplein in Sint-Annaland de bouw van een tweede wooncom plex is gestart. Met nog eens 48 ap partementen. ,,De vraag is onver minderd groot", zegt Ligtendag. ,,Vanaf het begin zijn we gestart met een logeerappartement. Een groot succes. Jongeren kunnen wennen aan het wonen in een groep. En ouders hebben even lucht." VLISSINGEN CDA-Kamerlid Jaco Geurts, woordvoerder land bouw en visserij, komt maandag voor een werkbezoek naar Zuid- Beveland en Schouwen-Duive- land. Tussen 15.30 uur en 16.30 uur is bij fruitteeltbedrijf Slab- bekoorn aan de Eversdijkseweg in Kapelle waar hij met fruitte lers wil praten. Datzelfde doet hij tussen 16.30 en 18 uur op de Rusthoeve in Colijnsplaat. Van 18.30 tot 19.30 uur is hij bij melk veebedrijf de Ruijter aan de Sla- hofsweg 1 in Scharendijke en van 19.30 tot 21 uur bij een discussie avond over gewasbescherming bij groenvoorziening Den Bra- ber in Renesse. Dat gebeurde vooral met het oog op de werkzaamheden van komend weekend. Vanaf morgen wordt drie dagen dag en nacht gewerkt aan de spoortunnel bij de Van Hertum- weg. Nadat vrijdag in alle vroegte het spoor ter plekke van de toekom stige tunnel is weggehaald, worden damwanden en funderingspalen aangebracht. Het treinverkeer wordt daarvoor stilgelegd. Na het weekend blijft het uitkijkplatform staan. In april komt er nog een belang rijk weekend. Dan worden de spoordekken (de plafonds van de tunnel, waarover straks de treinen rijden) op hun plek gereden. De spoordekken zijn enorme gevaar tes. De zwaarste weegt 1,2 miljoen kilo. Omdat deze niet te vervoeren zijn, worden ze momenteel ter plekke gemaakt. De werkzaamhe den van komend weekend worden uitgevoerd aan de hand van een strakke planning. Maandag moeten de treinen tenslotte weer rijden. BE 'Smalstad XL voelt als een familie' Timo van de Kasteele Tholen -Erik de Keijzer, bewoner Wie het wil, kan nu vanaf de eer ste rang de werkzaamheden aan de toekomstige spoortunnel in Goes bekijken. Bij de zuidelijke ingang van het bestaande sta tionstunneltje is gisteren een uitkijkplatform opgebouwd. Rob Paardekam Goes De opbouw van het uitkijkplatform. foto johan van der heijden De bewoners van het vijfjarige Smalstad XL hebben het er naar hun zin. foto pix4profs/peter van trijen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60