Hulp aan geweldsslachtoffers onder asielzoekers 5 donderdag 7 maart 2019 Vlieggedrag kiezers In mw |0j6O E53 10,60 0,45 I I0'53 I I |0,40 0,72 10,69 Ecologische voetafdruk kiezers 1132 'CO2-compensatie' aanvinkt bij het boeken van een nogal milieuvervui lend vliegticket: dat doet namelijk 27 procent. Ook voelen ze zich het vaakst (32 procent) schuldig als ze op Schiphol door de gate lopen. Maar betekent dat ook dat ze massaal het vliegtuig mijden? Zeker niet. Na VVD- en D66-kiezers zijn Groen Links-aanhangers het meest vlieg- lustig van allemaal, met 0,83 vluch ten per jaar. Ruim de helft van de Nederlanders stapte de afgelopen twee jaar een of meerdere keren op het vliegtuig. Jon geren vliegen een stuk meer dan ou deren, hogeropgeleiden bijna vier keer zoveel als lageropgeleiden. De hogeropgeleiden verkeren so wieso een beetje in tweestrijd. Dub bel zo vaak als lageropgeleiden voe len ze zich schuldig over hun vlieg- 1010 1016 1018 1020 1026 1044 1,12 ll,06 920 932 868 885 gedrag, maar tegelijk beschouwt 45 procent van hen het vliegen naar verre oorden als een luxe die ze zich zelf gunnen en niet willen opgeven. Vliegschaamte blijkt in Nederland nog niet heel erg ingeburgerd. Ge middeld 13 procent heeft er weleens last van. Stemmers van rechtse par tijen als de VVD en het Forum voor Democratie kennen weinig schuld gevoelens: in beide gevallen slechts 7 procent. 3. Vlees Een van de voedselsoorten die de meeste milieuschade veroorzaakt is vlees. Daar is een deel van de Neder landers zich wel bewust van; 6 pro cent noemt zich veganist of vegeta riër - al eet een derde van hen nog wel vis. Ruim een kwart van de vleeseters zegt in de toekomst vaker voor een alternatief te willen kiezen. En dan zijn er nog de flexitariërs: mensen die een of een paar dagen per week geen vlees of vis eten. Vooral veel hogeropgeleiden scharen zich in die categorie: liefst 49 pro cent. Blijkbaar hebben de gestudeer den onder ons de keren dat ze een biefstuk of varkenshaasje naar bin nen werken extra trek, want in totaal eten ze meer vlees dan lageropgelei den. Mannen (684 gram per week) zijn aanzienlijk grotere carnivoren dan vrouwen (450 gram), jongeren (718 gram) pakken vaker het vlees mes dan 65-plussers (420 gram). Zelfs kiezers van Partij voor de Dieren laten vlees niet massaal links liggen. Slechts 22 procent van hen is (een soort van) vegetariër of vega- nist. PVV'ers eten veruit het meeste vlees, 671 gram. Vleeswroeging (8 procent) komt nog minder voor dan vliegschaamte (13 procent). Hoe meer vlees mensen eten, hoe minder ze zich er voor gene ren; 11 procent van de vleesliefhebbers vindt dat ze eigenlijk vegetariër zou den moeten worden. 4. Energieverbruik Ook hier weer een veeg uit de pan voor de hogeropgeleiden. Ze hebben vaker een houtkachel of open haard, wonen relatief vaak in een woning met een ongunstig energielabel en douchen ook nog eens langer dan la geropgeleiden. Dat douchegedrag le vert meer inzichten op. Zo is rijkdom geen reden om langer te douchen, staat de SGP'er in tegenstelling tot de PVV'er heel calvinistisch geen mi nuut langer onder de douche dan no dig en douchen 18- tot 24-jarigen liefst twee keer zo lang als ouderen. Moeten de woningen echt van het gas af? Voor 13 procent van de Neder landers is dat uitgesloten. Een veel grotere groep is sceptisch over de al ternatieven. Over de veelgenoemde warmtepomp bestaat bij huizenbe zitters veel scepsis. Bijna 60 procent vindt deze vervanger van de traditio nele cv-ketel te duur, een kleine 40 procent betwijfelt of de pompen in staat zijn om de woning goed te ver warmen. Zonnepanelen hebben een veel beter imago. Meer dan de helft van de woningeigenaren vindt dat ze bijdragen aan het klimaat en dat ze technisch goed functioneren. Met dit besluit wil minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) per 1 juli de 'onwenselijke situatie' voorkomen dat slachtoffers van bijvoorbeeld eer wraak die geen verblijfsvergunning hebben, niet overal in een opvangin stelling terecht kunnen. Nu kan slachtoffers de toegang tot de vrouwenopvang worden gewei gerd, omdat zij niet onder de gebrui kelijke maatschappelijke opvang door de gemeente vallen. In de praktijk worden vrouwen meestal wel opge vangen, maar ontbreekt een goede ju ridische basis en financiering. Ook verschilt de gang van zaken per gemeente. Er zijn gemeenten die niet toestaan dat de door hen gecontrac teerde instelling voor maatschappe lijke opvang deze slachtoffers een plek bieden, sommige gemeenten vangen deze vrouwen toch op, andere hante ren een quotum en weer andere laten het over aan de instellingen. De minister gaat met de gemeenten om tafel, zodat deze slachtoffers niet worden geweigerd omdat zij nog geen verblijfsvergunning op humani- Dit probleem is opgelost als asielzoekers die een misdrijf hebben gepleegd, worden uitgezet taire gronden hebben. Ook hebben lo kale overheden extra geld gekregen voor de opvang. De Jonge bestrijdt dat het toegang geven van asielzoekers tot de maatschappelijke opvang kan lei den tot fraude of oneigenlijk gebruik. Ook zou er weinig kans zijn op een 'aanzuigende werking'; instellingen voor opvang en de IND toetsen of aan gifte is gedaan tegen de dader of dat via de politie melding is gedaan. Volgens de PVV, de grootste oppo sitiepartij in de Tweede Kamer, hoeft deze regeling helemaal niet te worden opgetuigd. De oplossing is duidelijk, aldus Kamerlid Fleur Agema. „Asiel zoekers die een misdrijf hebben ge pleegd - en dat is dit geweld dus ook - moeten worden uitgezet. Dan is dit verdrietige probleem ook opgelost." GO •Crooswljk ■Kralinqen Vlieguren per jaar Vluchten per jaar 50+ SP CDA PVV PvdD CU PvdA SGP FvD GL D66 VVD Gemiddelde Nederlander: 1000 CÜ2-punten PvdD GL CU SP SGP PvdA 50+ PVV FvD D66 CDA VVD De gemiddelde Nederlander scoort in het onderzoek 1000 CO2-punten. De VVD-stemmer zit daar met 1132 punten ruim boven. Asielzoekers die slachtoffer zijn van huiselijk en eergerelateerd ge weld krijgen straks, net als iedere Nederlander, recht op toegang tot gemeentelijke hulp. Het maakt niet uit dat zij nog wachten op een be slissing over hun verblijfsvergun ning. Edwin van der Aa Den Haag Hugo de Jonge. foto arie kievit -Fleur Agema, PVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5