Week vol variatie en geheimen 4 Requiem Gaat het over de verschrikking van het Laatste Oordeel of wil het requiem vertroosting brengen? De eeuwige rust is de kern, maar moet men vrezen voor verdoemenis of verlangen naar het paradijs? Het Zeeuws Vocaal Ensemble brengt twee totaal verschillende composities van de dodenmis. Robèrt van Beckhoven biedt foodexperience Programma Soerjadi is nog geheim donderdag 7 maart 2019 Bijna iedereen kent het Requiem van Mozart, maar tientallen com ponisten hebben vanaf de 15de eeuw tot nu een requiem (dodenmis) geschre ven. De dood is een wezenlijk deel van het leven en dat inspireerden vele musici. De dodenmis werd gezongen en gespeeld bij begrafenissen of ver jaardagen van sterfgevallen, maar te genwoordig hoort men ze vaker tij dens een concert. Het Zeeuws Vocaal Ensemble (ZVE) voert in één concert twee ver schillende requiem-composities uit. De sfeer en de emotie van een re quiem verschilt vaak. De ene compo nist legt de nadruk op het Dies Irae, waarin de verschrikkingen van het Laatste Oordeel (Dag van de gram schap) met grote expressie wordt be zongen. Mensen zoals Fauré en Duru- flé benadrukken meer de hoop en het zicht op het paradijs. Koppositie ZVE begint het concert met het Re quiem van de 18de-eeuwse Italiaan Nicolo Jommelli en zingt daarna het Requiem van Maurice Duruflé, een Franse 2oste-eeuwse componist. Het van Jommelli zingen en dat moest ge combineerd worden met een ander werk, liefst in dezelfde bezetting wat solisten en orkest betreft. Zo kwamen we uit bij het Requiem van Duruflé een bekendere compositie voor het koor en het publiek. Dit Requiem vraagt om een groot orgel en die heb ben we gevonden in de Nieuwe kerk in Zierikzee. Wij vinden dit concert geschikt. Met deze composities zet ZVE de sfeer neer voor de peri ode met vele Passie uitvoeringen. Bijzon der is dat koorleden enkele soli zingen bij Jommelli. Dit geeft de kwaliteit van ons koor aan." Monica Borghouts (54) Niccolo uit Hulst zingt als alt in ZVE. Ik do ceer Frans en daarom heb ik een voor liefde voor Franse componisten. Het requiem van Duruflé is voor mij dus geen onbekende, hoewel ik het zelf nog nooit had gezongen. Het is een prachtig werk, dat is gebaseerd op Gregoriaans gezang, waarin heel in tieme passages worden afgewisseld met zeer expressieve delen. Ik kijk al uit naar de alt solo, het Pie Jesu, die zal worden vertolkt door Franske van der Wiel. Van Jommelli had ik nog nooit gehoord, ik ben hem de afgelopen maanden erg gaan waar deren", vertelt Borghouts. „Het is heerlijke muziek om te zingen, echt de moeite Jommelli waard om het publiek dit 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Theater sinds 2017 ook restaurant Keu ken Van Leer, waar bezoekers zijn brood en gebak kunnen proeven. Nu komt de vakman met een theatrale foodexpe rience. In een negentig minuten lange voorstelling brengt hij verhalen en anekdotes over eten en cultuur. Hij serveert daarbij lekkernijen, zodat het publiek ook daadwerkelijk kan proeven en ruiken. Er wordt aangeraden geen hele stevige maaltijd te nuttigen van tevo ren. Dat belooft wat.. m Bij Robèrt...van Beckhoven, zaterdag 9 maart, Schelde- theater Terneuzen, 14.00 uur Klassiek Het is heerlijke muziek om te zingen. Echt de moeite waard vreemde is dat het moderne werk veel bekender is dan dat van Jommelli, die in zijn tijd toch heel beroemd was. Zijn expressieve en gevarieerde werk werd gezien als hét requiem, tot Mo zart deze koppositie overnam. Rosemary van de Velde is voorzit ster van ZVE en zetelt in de muziek- commissie. Zij vertelt waarom geko zen is voor de combinatie van de twee totaal verschillende Requiems. ,,We stellen het concertprogramma twee jaar van tevoren op. Het koor wilde graag eens het onbekende Requiem A Het Jeanette Vergouwen De dood als inspiratie Uitvoering van het Zeeuws Vocaal Ensemble met het orkest Ars Mu- sica. FOTO JANNO VAN DE ENDE Dertigers die panisch zijn voor het burgerlijk bestaan tegenover mensen op leeftijd die de verha len en zingen over de nachtelijke hemel. Rockabilly van Superso- nics en Wild May West tegenover de muziek van Wibi Soerjadi. En een theatershow van Robèrt van Beckhoven met lekkernijen. De 57-jarige meester-patis- sier en meester-boulanger Robèrt van Beckhoven uit Oisterwijk waagt zich op de planken. Van Beckhoven is be kend als jurylid in het tv-pro- gramma Heel Holland Bakt en als presentator van het kinder programma CupCakeCup en heeft zijn magazine Meesterlijk van Robèrt. Sinds 2014 runt hij 'bij Robèrt' in Oisterwijk, waar hij consumenten laat zien hoe hij en zijn bakkersteam werken in een grote open bakkerij met een 45 meter lange glazen gang. Samen met zijn partner Pirjo de Winkel bestiert hij Je zou het misschien niet zeggen, maar volgend jaar wordt Wibi Soerjardi 50. De pianovirtuoos zit dan ook 35 jaar in het vak. Zaterdag speelt hij in De Mythe. Zoals wel vaker houdt Soerjadi ook voor de show in Goes het programma nog geheim. Zeker is dat hij een inkijkje biedt in zijn muzi kale belevingswe reld. Zaterdag 9 maart, De Mythe in Goes, 20.00 uur. Monica Borghouts, alt Zeeuws Vocaal En semble, met vooraan diri gent Patrick van der Linden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48