Doorleefde liederen vol optimisme Een snufje romantiek 2 VICTOR JARA Cd Vijfde van James Morrison Soullegendes In It's a Man's World!staan James Brown, Stevie Wonder en Marvin Gaye centraal. Vanuit armoede en een maatschappij die hen afwees, wisten zij uit te groeien tot ware iconen. Met de kracht van hun muziek laat The Legends laten de zaal zinderen. Uitgelicht Zijn handen werden verbrijzeld, zijn li chaam gemarteld door de Chileense junta (1973 - 1990). Dertig kogels maak ten een einde aan zijn leven, zijn stoffelijk over schot gedumpt als oud vuil. Maar de stem van zanger-gitarist en theatermaker Victor Jara was allesbehalve dood! Zijn liederen werden voort gedragen door zijn muzikale kameraden. Zijn felle, actuele commentaren, maar ook verhalen over liefde en samenleven waren muzikaal ge worteld in de Chileense traditie en daarmee werd La Nueva Canción Chilena de stem van het volk. Dat overwon uiteindelijk de dictatuur. Belangrijke muzikanten brachten een muzi kaal eerbetoon aan Jara of verwezen in hun teksten naar de Chileense bard. Cornelis Vrees wijk vertaalde ooit diverse liederen van hem. in Parijs een album van de groep Inti Illimani met liederen van Jara. Een passie werd geboren. Huissoon verdiepte zich in de muzikant, las al les wat maar enigszins met hem en zijn achter grond te maken had: romans van Isabelle Al- lende, gedichten van Pablo Neruda, de Chi leense volksgeschiedenis, getuigenverslagen. En hij bezocht de plaat sen in het leven van Jara. Na acht jaar ver scheen in 2017 het boek Victor Jara: Het lied zingt voort. Jara was niet ergens tégen, hij was vooral ergens vóór! met muziek en ver haal door Natalia Rogalski (zang), Marco Santos (percussie) en Huissoon. Een op timistisch verhaal, ondanks alle gekende el lende. ,,Jara was niet ergens tégen, hij was vooral ergens vóór! Dankzij Vfctor Jara is het mijn vaste overtuiging geworden dat muziek een po sitieve sleutelrol kan spelen in maatschappelijke veranderingen", zegt Huissoon. Een politieke voorstelling? Een vertelling? Een muzikaal vermakelijke middag? Of gewoon mooie, innemende liederen. Realisme en dro men? Victor Jara: Het lied zingt voort herbergt ze allemaal. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN toere mannen waren het, met weerbarstige karakters, die elk op hun eigen manier een verschil maakten. Waarom de keus voor de combinatie James Brown, Stevie Wonder en Marvin Gaye? ,,In de eerste plaats omdat wij heel erg van hun muziek houden'', zegt Michael Varekamp. ,,Die man nen leefden alle drie zo'n beetje in dezelfde tijd, eind jaren zestig - begin jaren zeventig. Nou heeft Stevie Wonder de andere twee wel over leefd, maar het zijn wel degelijk tijd genoten. Het is mooi om te laten ho ren en te vertellen hoe zij in die tijd naar voren kwamen en hoe ze daar heel verschillend mee zijn omgegaan. James Brown was echt een straat vechter en Marvin Gaye was toch - laten we zeggen - een wat tragische figuur. Stevie Wonder was de meest gebalanceerde van de drie. Hij heeft ook altijd zo'n positieve bood schap uitgedragen." Varekamp is trompettist in It's a Man's World! en samen met toetsenist Wiboud Burkens als The Legends ook producent van dit soulprogramma. Daar gingen al meerdere shows aan vooraf: I'm a Soulman, Miles!, Louis!, Billie! en What a Wonderful Christmas. Die laatstgenoemde productie komt jaar lijks terug in de theaters in de de cembermaand. Het produceren van dit soort pro gramma's klinkt als een missie. ,,Dat is ook zo. Het begint allemaal met de muziek, maar daar zitten zoveel kan- Theater is een fantastische plek om te laten zien horen wat zich achter die muziek allemaal afspeelt ten aan en er gaan zoveel verhalen achter schuil. Theater is een fantasti sche plek om dat te vertellen: te laten zien en te laten horen wat zich achter die muziek allemaal afspeelt. Dat doe je niet als je in club of op een festival speelt. Het is een totaalpakket, omdat we er ook onze eigen draai aan geven en een brug slaan naar de actualiteit", vertelt Varekamp. ,,Onze jongens vertellen hoe ze zelf geïnspireerd raakten door die muziek en de ma kers, maar ook over hun eigen achter grond: hoe ze zelf zijn opgegroeid en hoe ze nu omgaan met hun kinde ren.'' Club Met 'onze jongens' doelt Varekamp in de eerste plaats op Steffen Morri son en Yerry Rellum (ook wel Big Boy Caprice genoemd), de zangers in It's a Man's World!. Samen met Vare kamp en Burkens bestaat de band verder uit de van oorsprong uit Hulst afkomstige saxofonist Yoran Aars- sen, Eric Hoeke (drums), Manuel Hugas (bas) en Andrew Riezen- beek (gitaar). Vocalist Yerry Rel lum treedt tijdens de optredens in Zeeland ook op als verteller. In zijn rol als barkeeper ontvangt hij in zijn sfeervolle club de mu zikanten die hun gevoelens over racisme, armoede en criminaliteit, maar ook hun hoop en verlangens ui ten met hun soulrepertoire. Voor de eindregie van It's a Man's World! tekent Monique van Hinte en tekstschrijfster is Manoushka Zeege- laar Breeveld. ,,Wij zijn zelf nauw be trokken bij het totstandkomen van de teksten, omdat we natuurlijk van- Marius Roeting weet alles van folk. Hij heeft een ra dioprogramma en schrijft erover voor deze krant. Wat: Natalia Rogalski, Marco Santos en Adrie Huissoon: Victor Jara: Het lied zingt voort Waar: Een Bunder Kunst, 's-Heer Arendskerke Wanneer: zondag 10 maart, 15.00 uur Zanger-gitarist Adrie Huissoon kocht in 1978 Dat is ook de titel van de voorstelling De keuze van onze redactie Solange - When I get home Ineens was daar de plaat van So- lange Knowles. Misschien niet met de wereldhit potentie van zus Beyoncé maar stem, muziek en teksten zijn zeker zo boeiend. Backstreet Boys - DNA Een van de best verkopende boy bands aller tijden doet het na 25 jaar opnieuw in de hitlijsten, met het tiende album DNA. Back- street's back? Backstreet never left! The Gloaming - The Gloaming 3 Ierse folk, klas sieke (kamer)mu- ziek, jazz, rock. Ga mee op een spannende en leerzame muzi kale ontdek kingsreis met deze Iers/Ameri kaanse band. donderdag 7 maart 2019 B Adrie Huissoon, Marco Santos en Natalia Rogalski brengen een ode aan Victor Jara. GO Plaat nummer vijf van James Morrison komt er De verhalen achter Ali Pankow FOTO ROB VAN DALEN 44 Michael Varekamp, trompettist, zanger en producent FOTO RON JENNER Met een nieuwe cd van de zoetgevooisde James Morrison en de roman tische komedie Isn't it romantic op Netflix weet Jorien de Wit wel hoe ze zich fijn op de bank kan nestelen. De boeken zorgen voor een nuch ter tegenwicht. aan. Op You're stronger than you know gaat de Brit terug naar zijn roots: soul muziek. Het was jarenlang stil rondom de muzikant, wiens vorige album in 2015 uitkwam. Het nieuwe nummer Until The Stars Go Out, dat Morrison op zijn Twitteraccount deelde, belooft heel veel goeds voor de rest van de plaat. Verschijnt morgen bij Stanley Park Records

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46