Verdient mijn collega zoveel? ji Niet in je ogen wrijven Een stille tocht voor alle 1800 cold cases NIEUWS 3 Oppositie dient wet in om gelijke beloning te bevorderen donderdag 7 maart 2019 ■•-f*r~ Jj[ De vier oppositiepar tijen dienen vandaag een wet in waarin wordt geregeld dat bedrijven met mini maal vijftig werknemers moeten bewijzen dat ze hun mannelijk en vrouwelijk personeel voor het zelfde werk hetzelfde betalen. Nu ligt de bewijslast voor oneerlijke beloning nog bij de vrouw die ver moedt dat ze minder verdient. Zij moet dan informeren naar het sa laris van haar mannelijke collega's en kan vervolgens naar het Col lege voor de Rechten van de Mens stappen. De oppositiepartijen wil len de bewijslast omdraaien. Hoewel het verboden is om mannen en vrouwen ongelijk te belonen, blijkt toch uit meerdere onderzoeken dat de loonkloof hardnekkig is. Volgens berekenin gen van WomenInc en Loonwij zer verdient een vrouw in haar werkende leven 300.000 euro minder dan een man. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek verdienden vrouwen in 2016 bij de overheid 8 procent minder dan mannen, in het bedrijfsleven was dat 19 procent. Scheiding Dat heeft grote gevolgen, stelt 50Plus-Kamerlid Corrie van Brenk. ,,Een lager loon nu bete kent ook een lager pensioen later. Dat is vooral een probleem als je na een scheiding alleen staat. Die kloof moeten we repareren.'' Bedrijven moeten volgens het wetsvoorstel geanonimiseerde brutolonen per functie aanleveren bij een onafhankelijke instantie. Als blijkt dat ze gelijk betalen voor gelijk werk, krijgen ze een certifi caat. Dat moet elke drie jaar wor den vernieuwd. Welke bedrijven een certificaat hebben, komt op een website te staan. De controle komt in handen van de inspectie Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Ook krijgen werknemers te al len tijde inzagerecht in de salaris- Werknemers moeten inzage krijgen in de salarisstrookjes van collega's in vergelijkbare functies. Het is één van de maatregelen die PvdA, GroenLinks, SP en 50Plus willen nemen om de loonkloof tussen mannen en vrouwen te dichten. 17 sen van collega's in vergelijkbare functies. Dat punt stuitte op ver zet bij een deel van de bedrijven en particulieren die konden reage ren op de wetstekst. Zij stelden dat dit punt in strijd is met de privacy van medewerkers. Initiatiefnemer Lilianne Plou- men (PvdA), die twee jaar geleden al aankondigde met een gelijkebe- loningswet naar IJslands voor beeld te komen, meent dat de pri vacy niet wordt geschonden. De wet geldt daarom ook alleen voor bedrijven met minimaal vijftig werknemers, omdat het bij klei nere ondernemers snel herleid baar is naar specifieke collega's. ,,De salarisgegevens kunnen ge anonimiseerd worden. Ik vind het wel gek dat mensen zich blijkbaar geen zorgen maken over de priva cygevoeligheid van vrouwen die decennialang te weinig betaald krijgen.'' Brede steun PvdA, GroenLinks, SP en 50Plus hopen op brede steun. De hoop is vooral gevestigd op coalitiepartij D66, die nu nog niet wilde mee doen met de initiatiefwet. SP-Ka- merlid Jasper van Dijk verwacht dat dat nog verandert. ,,Zeker na de speech die fractieleider Rob Jetten maandag gaf, waarin hij een lans brak voor gelijke kansen.'' Van Dijk verwacht ook steun van VVD en CDA. ,,Wie kan hiertegen zijn?'' Nederland telt een kleine 1800 cold cases, zware misdaadzaken als moord en doodslag waar po litie en justitie hun tanden op stukbeten. De afgelopen twintig jaar werden bijna zestig oude za ken toch opgelost. Het bekendste voorbeeld van een cold case met doorbraak is de zaak-Nicky Ver stappen. Morgen staat verdachte Jos Brech voor de rechter voor betrokkenheid bij de dood van de 11-jarige jongen in 1998. Nabestaanden van andere moordslachtoffers vrezen dat niet alle zaken even serieus wor den genomen, door te weinig politiecapaciteit, gebrek aan me dia-aandacht of ineffectieve or ganisatiestructuur bij de recher che. In gesprek met minister van Justitie Grapperhaus trokken de Federatie Nabestaanden Ge- weldslachtoffers en nabestaan den van onder anderen de ver moorde Corrie Brielsman en Martien van der Meijs deze week aan de bel. ,,Als nabestaanden van cold cases zitten we in een niemandsland. In 94 procent van de zaken gebeurt niks'', zegt Wicky van der Meijs, dochter van Martien die in 2002 werd doodgestoken. De politie zegt dat de recherche altijd keuzes moet maken. P8 GO ->!/" ogen wrijven. r sr SINAASAPPELGEVECHT Is het een symbool van de strijd tegen Napoleon? Tegen de adel in de middel eeuwen? Is het omdat een molenaarsdochter zich ooit verzette tegen ontmaag ding door een baron? Of bestoken de inwoners van het Italiaanse Ivrea elkaar met sinaasappels omdat ze het leuk vinden? Feit is dat Battaglia delle Arance, het sinaasappelgevecht, het hoogtepunt is van het carnaval in het plaatsje. Mensen gooien tonnen sinaasappels naar de rijken (inzet) die op wagens langzaam door de massa bewegen. Een tip: niet in je FOTO AFP Hanneke Keultjes Wat? De wet geldt alleen voor be drijven met minimaal vijftig werknemers, omdat de salaris gegevens bij kleinere onderne mers snel herleidbaar zijn naar specifieke collega's. Families van vermoorde Ne derlanders doen een klem mend beroep op politie en justitie meer werk te maken van het oplossen van hun cold case. Deze week trokken ze bij de minister aan de bel. Er komt een stille tocht en er ligt een petitie. Niels Klaassen Carla van der Wal Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3