HETWAPENÏvan zeeland. LOGEMENT 1 hlMRBI 1H I lil V: miflMS! 9 I I ÏUfli UIT HOOFDPLAAT TOT LEVEN 1 f 0f4JF V /R t mmmesati m SEffin wtf> - ;L^ F-J' v i'm wel dood aan de schreven op de manier waarop ik denk dat zij zal hebben gesproken en geschreven. Geen literaire geschrif ten dus, maar eenvoudige en spon tane berichten uit het leven van een aardige jonge vrouw van het Zeeuwse platteland." Vrolijke meid Guusje Maes komt in de eerste brie ven naar voren als een vrolijke meid, een spring-in-het-veld. Leergierig ook, ze gaat - in 1906-1907 - een jaar naar school in het Frans-Vlaamse Ar- mentières. Als het boek begint, werkt ze met haar twee zussen Virgina en Emma in hotel Het Wapen van Zee land in Hoofdplaat. Ze doet bood schappen in Vlissingen. Op de boot terug naar Breskens zit ook de Nij meegse handelsreiziger in tabakswa ren Karel Hamer. Hij kan zijn ogen niet van haar af houden. Guusje is net 21, Karel is tien jaar ouder en van goede komaf, hij vraagt vader Maes of hij Guusje mag ontmoeten. Dat mag. Als hij naar Hoofdplaat komt, gaan ze keurig uit wandelen. De keren daarna maken ze tochtjes naar Bier vliet en Schoondijke. Er wordt ge kust. Januari 1914 trouwen ze in Hoofdplaat. Guusje is nu mevrouw Hamer, ze verhuist naar Nijmegen. De relatie met haar schoonouders is slecht, haar schoonvader spreekt haar aan met 'mevrouw', haar schoonmoeder is kil. Ze wordt al snel zwanger. In een haar vreemde stad en met een man die veel op reis is, voelt ze zich eenzaam. Het huwelijk voelt als een dwang buis. Maar, op 29 juli 1914 noteert ze: „Ik ben nu eenmaal niet van plan me door een echtgenoot de wet voor te laten schrijven, al schrijft de wet zelf dat wel voor." Ze bewondert arts en feministe Aletta Jacobs, gaat hoeden ont werpen voor een atelier en nog later neemt ze zanglessen. Alles om maar los te komen uit het huishouden dat ze als een kooi ervaart. Toch, 15 maart 1915: „Door te trou wen ben ik van een zelf standige vrouw die voor de wet meetelde terugge vallen tot een soort min derwaardig wezen, dat voor alles toe stemming van haar echtgenoot nodig heeft Abortus Als dochter Marthje is geboren be sluit Guusje nooit meer zwanger te worden. Er volgen moeilijke gesprek ken met haar man over voorbehoed middelen. Desondanks raakt ze in verwachting. De door haar afgedwon gen abortus wordt net zo'n traumati sche ervaring als haar eerste beval ling. Ondanks alle 'vrouwenbeschut ting' blijven haar 'maandstonden' niet lang daarna opnieuw uit. Geen abortus deze keer, Marthje wordt een speelkameraadje gegund. Het kindje wordt geboren, zoon Alphons. De vierde keer dat ze in verwach ting raakt - september 1918 - is ze wanhopig. Op pagina 255 zegt, roept, schreeuwt Guusje tegen haar man: Spaanse griep." In dit einde zit voor de lezers het goed be waarde familiegeheim verborgen. Haar dood laat „een rampzalige leegte achter." Rosema- rijn Milo: „Mijn nare overgrootmoeder heeft waarschijnlijk een be langrijke rol gespeeld in de opvoeding. Ook bij mijn moeder Marthje. Dat verklaart dat ze de vrouw werd die ze was." ,,Karel, je moet, je moet, ja, je moet me nu weer toestaan een abortus te ondergaan. Trouwens, ook als je me dat niet toestaat, ga ik het toch laten doen. Wat gevaar? Welk gevaar? Een zwangerschap en bevalling zijn min stens zo gevaarlijk en anders ga ik Wij dachten misschien dat er aan vrouwenrechten niet meer te tornen was, maar daarin hebben wij ons helaas vergist Gekooid donderdag 7 maart 2019 GO mmfsmmamiMm mm. Trouwfoto van Guusje Maes in Hoofdplaat, begin 1914. Guusje heeft het boeket in handen. Haar man Karel Hamer zit naast haar. Hij was overvallen door het fotomoment en heeft zijn sigaar - hij is handelsreiziger in tabakswaren - snel op de grond gelegd. Naast Guusje haar ou ders, naast Karel zijn uit Nijmegen overge komen ouders. FOTO'S UIT EEN VERVLOGEN Guusje Hamer- Maes in 1918. Guusje Maes in 1907. -Rosemarijn Milo De gefingeerde brieven tonen Guusje Maes als een gekooide feministe. Of ze dat ook werkelijk was, zullen we nooit weten. Kleindochter Rosema- rijn Milo zegt dat het 'een feminis tisch boek' is geworden: ,,Een boek over een geschiedenis die zich ruim honderd jaar geleden heeft afge speeld, maar van grote actualiteit is. Kijk maar om je heen. Overal worden mensen geknecht en vrouwenrech ten worden weer ingeperkt. Wij dachten misschien dat het verwor ven rechten waren waaraan niet meer te tornen was, maar daarin heb ben wij ons helaas vergist." Rosemarijn Milo: Een vervlogen droom. Verslag van een te kort leven - Uitgeverij U2pi, 278 pagina's, 20,- euro. De schrijfster presenteert haar boek tijdens de Boekenweek woensdag 27 maart om 16.00 uur in boekhandel de Drvkkery in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37