Het Zeeuwse Land 'We wisten niet dat er zóveel mogelijk is.' 6 Ondersteuning bij geestelijke gezondheidszorg Een proef met huisartsassistenten die jongeren geestelijk ondersteunen is zo succesvol dat ze op Walcheren wordt uitgebreid. Minder jongeren worden nu doorverwezen naar de geestelijke gezondheidszorg. Directeur Hans Feenstra verlaat Orionis donderdag 7 maart 2019 IN DE REGIO Tegel eruit, plant erin Trio Les Amis Russische orgelmuziek MIJN DORP, MIJN STAD In 2017 en 2018 boden vier Wal- cherse huisartsenpraktijken pre ventieve hulp aan jongeren die kampten met psychische proble men. Dat werd gedaan door speci aal opgeleide praktijkondersteu ners die ook in gesprek gingen met de ouders. Volgens Janet Miedema van de Zeeuwse Huisartsencoöpe ratie werd in meer dan zeventig procent van de gevallen voorkomen dat die jongeren werden doorver wezen naar 'dure specialistische geestelijke gezondheidszorg'. ,,Het gaat vaak om opvoedkundige ad viezen en ondersteunende ge sprekken. Ook aan de ouders. Dat helpt in veel gevallen. Als echter blijkt dat jongeren met ernstige problemen kampen, dan wordt di rect doorverwezen." Volgens haar kan dat dan ook gerichter waardoor jongeren sneller de hulp krijgen die nodig is om te voorkomen dat pro blemen ernstiger worden. De huisartsencoöperatie wil er nu voor zorgen dat alle Walcherse huisartsen een beroep kunnen doen op die praktijkondersteuners. In eerste instantie wordt het net werk uitgebreid naar twintig Wal- cherse huisartspraktijken. Later dit jaar breidt het aantal nog verder uit. De praktijkondersteuners heb ben contact met de scholen en ho ren daar welke leerlingen onder steuning nodig hebben. Nu is het vaak zo dat die kinderen al snel te recht komen bij de GGZ. Door de praktijkondersteuners Walcheren- breed in te zetten en contacten met de scholen aan te halen, wordt voorkomen dat elk mogelijk pro bleemgeval daar terecht komt. Voordelen De gemeenten profiteren ook van deze manier van werken. De kosten voor specialistische GGZ-zorg ne men af. Voor de jongere zelf biedt dit ook voordelen. Hij kan sneller worden geholpen omdat de wacht lijsten bij die ondersteuners mini maal zijn. En hij krijgt niet het 'stempel' dat hij in behandeling is bij de GGZ. Veere hoopt wel dat alle scholen meedoen aan het project. Om dat te bereiken gaat de ge meente die samenwerking tussen de scholen en de praktijkonder steuners actief ondersteunen. VLISSINGEN Directeur Hans Feenstra verlaat werk- en inko- mensbedrijf voor Walcheren Orionis. De werving voor zijn opvolging is begonnen. Feenstra zegt dat na ruim vijf jaar van koerswijziging Orionis klaar is voor een nieuwe, jonge, ambiti euze leider. Feenstra blijft aan tot die er is dit jaar. ,,Het wordt een warme overdracht", zegt Feenstra. Hij zegt tevreden te zijn over de ver andering die de grote organisatie voor werk en inkomen en schuldhulp heeft doorgemaakt. ,,Toen ik kwam na de reorganisa tie, heerste er een angstcultuur. Dat is nu anders." De aanpak van mensen met problemen met werk, inkomen en schulden in samenhang werkt nu, stelt hij. ,,Orionis hoort bij de vijf best presterende sociale werkbedrij- ven in het land. Dat zegt wel wat." Ook het aanvankelijke voorstel van de gemeente Middelburg om de schuldhulpverlening weg te halen bij Orionis en in de ei gen wijkgerichte aanpak mee te nemen, ziet hij als een kans op een nieuwe manier van werken. Feenstra weet nog niet wat hij hierna gaat doen. ,,Ik heb de tijd gekregen om daar over na te denken. Tot mijn opvolger er is, vergt directeur zijn van Orionis alle aandacht en als ik iets tegen kom waar ik enthousiast van word, leidt dat maar af." DEEA Preventieve hulp blijkt succesvol WA MIDDELBURG Inwoners van de gemeente Middel burg die zaterdag een tegel inleveren bij Groenrijk, krijgen hiervoor een gratis plantje terug. De actie is georgani seerd om de ge meente Middelburg groener te maken. Belangstellenden kunnen hun tegel zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur inleveren bij Groen rijk in Middelburg. VLISSINGEN 't Kerkje van Water landkerkje heeft Trio Les Amis uitge nodigd om zondag een concert te geven. Het trio be staande uit Marina Eckhardt op de mandoline, Ron Leendertse op de gitaar en Monty van Belzen op de ac cordeon zal werken spelen van onder andere Vivaldi, Boc- cherini, Einaudi en Piazolla. Het con cert begint om 14.30 uur in 't Kerkje van Water landkerkje, Molen straat 58 te Vlissin- gen. De kosten be dragen 10 euro per persoon. Reserve ren kan via de site waterlandkerkje@ zeeuwsekerken.nl. MIDDELBURG Stichting Kerk biedt Podium houdt zon dag het laatste concert in de serie van vier rond het orgel van de Doopsgezinde Kerk in Middelburg. Het laatste concert wordt gegeven door Ana Rusakova die Vlaamse en Russische orgelmu ziek zal spelen. Ru- sakova studeerde magnum cum laude af in musicologie. Het concert begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk. VLISSINGEN Het Bellamypark en de Oude Markt in Vlissin- gen waren woensdag aan het begin van de middag bezet met rood-witte wagens van brandweerkorpsen. De hulpver leningsdiensten traden aan om hun overleden collega Den nis Kooger uit Oost-Souburg een 'brandweeruitvaart' te geven. Kooger (35) overleed vorige week kort nadat hij ern stig ziek bleek. De dag voor zijn overlijden brachten brand weercollega's hem een saluut met een erehaag. Voor Koo- gers uitvaart spaarden de brandweerkorpsen niet op materi eel en mensen. De Sint Jacobskerk was vol. foto lex de meester Emile Calon Domburg BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloop ochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen KOUDEKERKE De Couburg, overdag: Jaarlijks Walchers Koersbaltoernooi MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur: Koers- bal MIDDELBURG Marktplein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloopspreekuur Budgetcoach Zeeland; Calvijn College, 10.00-14.00 uur: Tentoonstel ling 'Wereldwonder Israël; Kinderboerderij de Klepper hoeve, overdag: Voorjaarsva kantieactiviteiten met vandaag knutselen, pony's verzorgen; Kruitmolen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Drukkery, 19.00 uur: Publieks lezing Monique Leyenaar Schouwburg, 20.00 uur: To neelvoorstelling Kom hier dat ik u kus; De Spot, 20.30 uur: Open Mic avond OOSTKAPELLE Kantine Voet balvereniging, Magnolialaan 33, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 kilometer OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym SEROOSKERKE Het oude Brandspuithuis, 13.00-17.00 uur: Brandweerspel voor de jeugd en expositie 'de Pioniers van Serooskerke' VEERE Kerkstraat 6, 10.00 12.00 uur: Wekelijks evene ment 'Koffie Korenmaat', om buurtbewoners bij elkaar te brengen VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Museum Scheldewerf, 11.00 17.00 uur: Kinderactiviteiten en tentoonstelling Kungsholm; Wijkcentrum De Burgerij, 11.00-12.00 uur: Sport- en spelactiviteit voor 50+; Gymzaal De Houttuijn, Slan genburg 1, 16.00 uur: Kleuter- gym. Wat uw wensen ook zijn, onze ervaren teams helpen u graag om het afscheid altijd persoonlijk en bijzonder te maken. Ga voor informatie naardela.nl/middenzeeland of bel 0165 74 21 99 voor een persoonlijk gesprek. BRANDWEERUITVAART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34