4 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 6: Ton Veraart van de D66. donderdag 7 maart 2019 in de Zeeuwse Statenzaal laat hij zich gelden als een scherpe debater. Als een van de weinigen. ,,Ik vind dat we elkaar soms met fluwelen handschoenen aanpakken", zegt Ton Veraart. ,,We mogen de inhoudelijke verschillen best wat duidelijker neerzetten. Alle Sta tenleden hechten aan een goede sfeer en samenwerking. Dat doe ik ook, maar het moet wel ergens toe dienen. Goede onderlinge verhou dingen zijn juist van belang om el kaar op de inhoud scherp tege moet te kunnen treden, zonder dat iemand zich persoonlijk aangeval len voelt. Het zijn ook je beste vrienden die je vertellen dat je gulp openstaat, die je voor een fout proberen te behoeden." ,,Heel goed. Ik dacht altijd dat ge meentepolitiek interessant was en provinciepolitiek niet. Maar door het gebrek aan een grote stad ko men in Zeeland heel veel zaken op het bordje van de provincie te recht. Zo zijn we de afgelopen vier jaar veel bezig geweest met Delta en met de havenfusie. Dat maakt het boeiend. Mensen verwachten hier ook meer van het provincie bestuur dan in andere gebieden. En terecht." ,,Soms slaag je erin een meerder heid voor aanpassing van het be leid te krijgen, zoals Rutger Scho- nis heeft gedaan met de zonneak- kers. Zelf heb ik de bezuiniging op het Bevrijdingsfestival ongedaan gemaakt. Verder hebben we in no vember wederom gepleit voor ver laging van de tunneltarieven. Toen kreeg ik daar helaas weinig bijval voor. Maar nu is er vanuit de coali tie een initiatiefvoorstel om pre cies hetzelfde te doen als D66 vier jaar lang heeft bepleit. Het is wel flauw dat wordt ontkend dat het een verkiezingsstunt is, want daar heeft het natuurlijk alles mee te maken. Gelukkig kijkt de kiezer daar wel doorheen." ,,De energietransitie. We hebben geen tijd te verliezen als het om het klimaat gaat. Andere provincies hebben aanzienlijke reserves door de verkoop van hun energiebedrij ven. Bij ons zit dat geld in dat ener giebedrijf. PZEM heeft een enorme reserve, met nul rendement. Er wordt niet geïnvesteerd. Dat is echt te gek voor woorden. Daarom wil len we daar 500 miljoen vrijmaken. Niet om er - zoals vroeger bij Delta Ton Veraart: ,,We hebben geen tijd te verliezen als het om het klimaat gaat." foto lex de meester - van te feesten, maar om te inves teren in innovatie ten behoeve van de energietransitie. Zeeland is bij voorbeeld bij uitstek een gebied om groene waterstof te produceren. Dat vergt grote investeringen. Dat kunnen we voor elkaar krijgen door het dode geld van PZEM daarin te laten renderen. Hoe kun je daarte gen zijn?" Het zijn ook je beste vrienden die je vertellen dat je gulp openstaat ,,We zijn als provincie voor 50 pro cent aandeelhouder. De rest is van de gemeenten. We zijn publieke aandeelhouders. PZEM is van ons, van alle Zeeuwen. Dat geeft je niet alleen het recht maar ook de plicht om na te denken over de continuï teit van het bedrijf. Er is wel geld, maar met nul rendement en nog steeds geen plan om te investeren. Dus helpen we ze een handje." ,,De Kustvisie. De grenzen van de kustbebouwing is een onderwerp dat heel veel Zeeuwen raakt. Iedereen heeft wel een opvatting over welke plekken wel of niet bescher ming verdienen. En zeker nu het pro bleem zich steeds meer verplaatst naar de binnenwateren, met name het Veerse Meer." ,,Als we grotere gemeenten krij gen - Walcheren, Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen - is het ook nodig om te kijken of je de provin ciegrenzen moet verleggen. Ik denk dat een stuk van West-Bra bant en de Zuid-Hollandse eilan den heel goed bij Zeeland passen. Dan krijg je een provincie met 600.000 a 700.000 inwoners, met naast Zeeuws-Vlaanderen ook Zeeuws-Brabant en Zeeuws-Hol land." ,,Niet per se. We heb ben zoveel talent, dat we een heel college zouden kunnen vor men. Ik ben wel de eerste kandidaat-ge deputeerde, maar het is mogelijk dat we na de verkiezingen een andere keuze maken. Het staat ook hele maal niet vast dat we in het college komen. Ik zou er vandaag meteen voor te kenen als we onze drie zetels we ten te behouden. Het kan ook zijn dat we naar twee teruggaan. Ik denk wel dat het goed zou zijn als D66 in het college komt, zodat we een aantal speerpunten uit ons programma in het formatieak koord krijgen." Zoals? ,,De arbeidsmarkt. Het valt me op dat we daar als provincie weinig creatief en gedurfd in zijn. Dat dient veel verder te gaan dan vaca tures online zetten. We moeten mensen hierheen halen door meer beleving te creëren, bijvoorbeeld door een prachtig gebouw neer te zetten waarin we kunst van mo derne musea tentoonstellen. En door meer festivals: Concert at Sea vier keer per jaar, het Nazomerfes tival ook in de voorzomer en het Festival van Zeeuws-Vlaanderen wordt het Festival van Zeeland. Er moet het hele jaar zoveel te doen zijn, dat geen marinier zich nog zorgen maakt over zijn partner. Want die krijgt hier een geweldige baan, ze vinden hier samen een veel mooiere woning voor veel minder geld en er is altijd wat te beleven." PASPOORT GO 'In Zeeland moet meer te beleven zijn' Rolf Bosboom Vlissingen In de jaren 90 was u raadslid in Vlissingen. Sinds vier jaar zit u in de Staten. Hoe is de terugkeer in de politiek bevallen? In hoeverre heeft D66 als oppo sitiepartij afgelopen periode het verschil gemaakt? Welk punt uit jullie verkiezings programma moet over vier jaar hoe dan ook zijn gerealiseerd? -Ton Veraart, D66 Dat dode geld is toch niet uw geld? Een ander punt in uw pro gramma is de invoering van een bindend correctief referendum. Bij welke kwestie had dat de af gelopen periode kunnen worden ingezet? U bent ook voor een nieuwe ge meentelijke herindeling. Wat zou dat betekenen voor de provin cie? Alex Dijkwel was begin jaren 90 de laatste D66-gedeputeerde in Zeeland. Is het uw streven om in zijn voetsporen te treden? Ton Veraart (60) woont in Vlissingen. Hij is getrouwd, heeft twee volwassen kinde ren en een kleinzoon. Hij is di recteur-eigenaar van diverse bedrijven, waaronder Haven werk BV. j Kijk op de site bij /video y 9 vragen aan Ton Veraart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32