Bijzonder overnachten MEDIA CULTUUR 25 pril, 1992. Bij een concert van The Highwaymen, de supergroep van countryzangers Waylon Jennings, 1 Willie Nelson, Johnny Cash en Kris Kristofferson, zit vooraan in Ahoy een jonge tiener ademloos te luisteren en alles mee te zingen. Het is Willem Bijkerk, beter bekend als Waylon, die tijdens het concert zijn verjaardag viert. De 'cowboys' op het podium vin den het jochie prachtig. Willie Nel son schenkt zijn bandana, van Way- lon Jennings en Kris Kristofferson krijgt hij een plectrum en van John ny Cash zelfs zijn mondharmonica. ,,Dit waren mijn helden. Ze zijn met Merle Haggard mijn uitgebreide Mount Rushmore van de country- muziek. Deze mannen hebben voor mij het pad geplaveid.'' Ze vormen voor een groot deel het eerste uur van de theatertour die Waylon in september van dit jaar gaat beginnen: My Heroes Have Al ways Been Cowboys. ,,Ik heb altijd op gekeken tegen de gasten met die cowboyhoeden. Mannen die ergens voor stonden. Die het op hun eigen manier deden. Loners. Daar herken ik zeker iets in.'' Hij noemt Waylon Jennings, bij wie hij in huis woonde, wiens naam hij ging dragen. ,,Nashville is het walhalla van de country, maar hij deed het anders. Iedereen verklaarde hem voor gek, maar hij maakte een plaat waarvan er miljoenen werden verkocht. In de tour vertel ik waarom ik ben wie ik ben. Waarom vind ik in Nederland zo weinig aansluiting met muzikanten, schrijvers, produ centen? Omdat weinigen die muziek kennen en begrijpen. Country raak te me meteen in het hart. Een love affair for life." Magie Van september tot maart 2020 trekt Waylon langs 44 steden. Vertelt hij hun en zijn eigen verhaal, speelt hij hun en zijn muziek. ,,Natuurlijk treed ik ook graag op in rokerige ruimtes met de geur van bier, maar het theater is echt een avondje uit. Het heeft een bepaalde magie.'' De tour komt precies tien jaar na Wicked Way, de hit waarmee hij doorbrak in 2009. Een jaar eerder werd Waylon tweede in de talenten jacht Holland's Got Talent. Ook dit komt voorbij in de tour, in het twee de deel van de avond die verder inge ruimd is voor het Songfestival, The Common Linnets, The Voice én zijn privéleven waarin hij het liefdesgeluk vond bij Bibi Breijman. Ze schonk hem drie maanden geleden dochter Teddy. ,,Dat dit me nog gegund is. Het is niet vanzelfsprekend dat je ie mand tegenkomt met wie je een diepe relatie hebt. Zij is de meest ge- weldige moeder die ik voor ons kind had kunnen wensen.'' Waylon zit midden in de opnamen van It Takes 2, het programma waarin hij coach is van BN'ers die leren zin gen. Hij leerde er Bibi kennen, al sloeg de vonk pas maanden later over toen zij - als winnares - bij hem mocht optreden. ,,Tijdens een etentje ter voorbereiding ontstond er vrijwel meteen iets.'' Als coach van The voice of Holland leverde hij eerdere winnaars af: Pleun Bierbooms in 2017 en dit jaar Dennis van Aarssen. De crooner, zo zei Way- lon, 'kan iets wat niemand anders in Nederland kan'. ,,Hij heeft een stem die we in Nederland niet kennen, zo authentiek'', stelt de coach die duide lijk is over het traject nl The Voice. ,,Allereerst: er is geen beter podium om je te presenteren dan The Voice, want daarmee heb je al een enorme voorsprong. Het is belangrijk dat je je eigen plan trekt. Blijf niet op covers drijven, maar ontwikkel je eigen identiteit. Jij bent de bron van elk liedje, gezongen noot en geschreven tekst. Jij moet dus niet als laatste ko men als de buit wordt verdeeld. Ik kwam ook uit een talentenjacht. Zeg niet dat ik de wijsheid in pacht heb, maar heb het wel op mijn eigen wijze gedaan. Die van volharding, van je af bijten, niet meelopen en meelullen, want dan word je geleefd. Overigens is Dennis behoorlijk nuchter. Die maak je de pis niet lauw.'' Behalve met goudzoekers en ma nagers hebben artiesten ook met beeldvorming te maken. Waylon weet er alles van. ,,Veel mensen den ken dat ze weten hoe je in elkaar steekt, maar kampen met vooroorde len. Het gekke is dat ik altijd eerlijk ben geweest in interviews, maar dat de mensen hun eigen waarheid heb ben. Ik heb herhaaldelijk verteld over mijn drugsgebruik in het verleden, maar in de beeldvorming ben ik nog steeds die gebruiker, terwijl ik daar al sinds 2008 vanaf ben. Ik krijg dat er maar niet in bij de mensen.'' Je moet van je afbijten, niet meelopen. Anders word je geleefd Ook het Songfestival wordt in de theatertour besproken en mogelijk zingt Waylon 'een stukkie Calm After The Storm', zegt hij over de song die hem en Ilse DeLange, als The Com mon Linnets, in 2014 volkomen on verwacht naar de tweede plek stuw de. ,,Het Songfestival is de Olympi sche Spelen van de muziek. Als ik morgen word gevraagd voor het Songfestival van volgend jaar, doe ik meteen mee. Het heeft alles te maken met ambitie. Meer artiesten zouden daar zo naar moeten kijken. Twee honderd miljoen mensen zitten voor de buis hè. Een enorm tof podium.'' Haat-liefde Trots is Waylon op zijn aandeel in The Common Linnets, waarvan het gelijknamige album drie keer platina werd. Het muzikale duo DeLange/ Waylon viel kort na het Songfestival in duigen. ,,Er is niet veel gebeurd, behalve dan dat ik heb gezegd: als je met mij wilt samenwerken, moet het eenfiftyfiftydeal zijn. Dat wilde ze niet. Ilse en ik hadden onze Fleet wood Mac-story. Haat-liefde. Heer lijk. Het zorgde dat we on the edge wa ren. Dat maakt ons allebei beter. Ze zijn doorgegaan, maar het is niet ge worden wat het had kunnen worden. De magie is weg. Je kunt niet zomaar iemand voor mij in de plaats zetten. Het jammere is dat het tot op de dag van vandaag doorloopt. Als zij hoort dat ik op een festival speel, laat zij de organisatie weten niet te komen. Toen we genomineerd waren voor een Edison, wilde ze niet met mij op één podium staan, terwijl we samen verantwoordelijk waren voor het succes. Ik hoefde dus niet te komen van de organisatie. Ik heb ze een brief gestuurd: nomineer me nooit meer.'' Waylon zegt 'niets op te kroppen' en geeft zich straks volledig in de theatertour. ,,Ik sta emotioneel altijd open. Ik kan bij Help, mijn man is klus ser! zelfs nog janken. Daarom heb ik nooit stress. Die kleine is nu drie maanden. Ik denk dat ik voorlopig nog wel in de kinderen zit, haha. Als het ons gegeven is, natuurlijk. Bibi wil er meer, ik ook. Twee, drie, zou zomaar kunnen. Het geeft me zoveel rust, richting en het relativeert alles weg. Dat is een heerlijk gevoel.'' m De kaartverkoop begint op vrij dag 8 maart. PZC samenwerking met KRAS Kijk voor meer informatie en nóg meer bijzonder overnachten op pzc.nl/bzo VANAF donderdag 7 maart 2019 PC Dennis Jansen Cowboy vol emotie 44 —Waylon M Waylon vertelt in 44 steden waarom hij is wie hij is. FOTO'S SHODY CAREMAN Exclusief voor de lezers van de PZC Schloss Purschenstein is gebouwd in de 13e eeuw en heeft een roerig verleden. De adellijke familie Schönberg woonde er maar het deed ook dienst als douanepost, kindertehuis en cultureel centrum. Na branden, veldslagen, wederopbouw en renovatie is het tegenwoordig in handen van het Nederlandse echtpaar Henriette en RoeL Praagman die het hebben verbouwd tot een chique hotel, op sLechts 1 uur rijden van Dresden. Aankomst is dagelijks mogelijk van 10 maart t/m 31 oktober 2019. U kunt dit arrangement boeken t/m 15 april 2019. Exclusieve PZC-lezersreis 3x overnachting in SchLoss Purschenstein, Duitsland 3x uitgebreid sektontbijt lx driegangendiner Gebruik van sauna en zwembad Entree voor Seiffener Schauwerkstatt museum Rondleiding in en om het kasteel 4 dagen vanaf 139,- p.p. Niet inbegrepen: Reserveringskosten 19,50 en Calamiteitenfonds 2,50 (beide per boeking). Op deze reis zijn de ANVR- en SGR voorwaarden van toepassing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25