Koeman: 'Ik zie wel gelijkenis met Ajax van 2003' m ook de zoete wraak van een 'pispaaltje' 21 dat donkere jaren ook op clubniveau voorbij zijn donderdag 7 maart 2019 huis: de meeste sterspelers bleven afgelopen zomer aan boord. Doorbraak De doorbraak van uitzonderlijke Nederlandse talenten, zoals Mat- thijs de Ligt en Frenkie de Jong, deed de rest. En niet onbelangrijk: trainer Erik ten Hag boetseerde een team dat omschakelen tot kunst heeft verheven, helemaal in de geest van het moderne voetbal. Iets minder 'kamikaze' dan onder Bosz, maar veel dynamischer dan in de jaren onder Frank de Boer. De vraag is inmiddels waar dit gaat eindigen, want dit Ajax heeft geen enkele reden te vrezen, na liefst veertien indrukwekkende wedstrijden in de Champions League. Natuurlijk zijn er kanttekenin gen te plaatsen. Met name de voor hoede van Ajax is gebouwd op bui tenlands talent, met Dusan Tadic, David Neres, Kasper Dolberg en Marokkaans international Hakim Ziyech. Met De Jong, De Ligt en in iets mindere mate Donny van de Beek vormt zich een nieuwe kern van toptalent, maar nog geen com pleet nieuwe generatie. Vrij recent nog liet Feyenoord zien hoe dun het lijntje kan zijn tussen succes (ti tel in 2017) en compleet falen. Maar kijk nog iets verder dan Ajax, en je ziet dat er meer is. Virgil van Dijk en Georginio Wijnaldum bij Liverpool bijvoorbeeld, mogelijk tegenstander van Ajax in de kwart finale. De groei van een toptalent als Steven Bergwijn bij PSV. De ontwikkeling van Mark van Bom mel als coach, óók een aanhanger van het nieuwerwetse omschakel- voetbal, zij het in een iets robuus tere variant. Het Nederlandse voetbal is nog niet terug aan de top, maar de don kere jaren zijn voorbij. In Bernabéu ging het licht in volle glorie aan. In Madrid speelde Ajax zijn 14de Champions League-wedstrijd van het seizoen. Dat symbolische getal werd ook gehaald zestien jaar geleden, toen Ronald Koe man hoofdtrainer was bij de club. AC Milan - Ajax, de return in de kwartfinale, was destijds in april 2003 de 14de halte op een even prachtig CL-traject als nu. ,,De Champions League had des tijds nog twee poulefases. En we overleefden ze allebei. Tegen standers als Arsenal, Valencia, die waren toen top van Europa, geweldig'', weet Koeman nog. Koeman: ,,Als je naar het elftal kijkt, zie ik wel gelijkenissen. Je had destijds ook een aantal grote talenten, aangevuld met ervaring eromheen. Ook toen zat het elftal wat dat betreft goed en logisch in elkaar. Tegen Milan in San Siro scoorden Jari Litmanen en Steven Pienaar. Litmanen bracht routine zoals Tadic nu. Pienaar was op het middenveld een jon gen van net 21.'' ,,Nigel de Jong scoorde die avond de 1-1. Nigel was toen 18 jaar. Het is altijd wel een kwaliteit van jonge spelers bij Ajax, de flair en de bluf die ze al uitstralen. Je ziet het nu ook weer bij Frenkie de Jong, bij Matthijs de Ligt, bij Donny van de Beek. Ze komen zelfbewust over. En dat is een be langrijke pre in het topvoetbal." ,,Het was geen doelbewust state ment, maar ik vond het allemaal wel iets te euforisch. Maar goed, als je de wedstrijd hebt gezien, dan hebben de spelers het waar gemaakt. En had ik ongelijk.'' ,,Hoe beter het gevoel is waar mee spelers weggaan bij hun clubs om zich in Zeist te melden, hoe beter het is voor Oranje. Zelfbewustzijn en zelfvertrou wen, dat hoop ik ook te zien als we straks de kwalificatie begin nen.'' UITSLAGEN weinig talent heeft voor de gelikte glamourkanten van het voetbal. Maar ook: de trainer die dinsdag avond vorm gaf aan de vrijwel per fecte wedstrijd, gespeeld op het hoogst denkbare podium, tegen de in veel opzichten grootste club ter wereld. Ten Hag zal voor altijd ver bonden blijven aan deze glorieuze, historische avond in Madrid. Dat is niets minder dan een zoete revanche op zijn legertje van criti casters. Kritiek die soms heus te recht was, zeker in Ten Hags eerste half jaar, toen de prestaties uitble ven. Maar onmiskenbaar boet seerde de trainer bij Ajax stilaan het voetbal dat hij voorstaat: een spel van vroeg druk zetten en razend snel, vol energie omschakelen. De weg voltrok zich met vallen en opstaan. Ten Hag moest zijn spe lers zien te overtuigen met een ge heel nieuwe manier van trainen, vaak langdurige sessies, veelal ge stoeld op tactiek en met veel onder brekingen. Vorige zomer was cruci aal toen Ten Hag de balans op maakte van zijn eerste halfjaar. De selectie kwam in evenwicht. De trainer zocht en vond de juiste wis selwerking met zijn spelers. Meer werd hij een peoplemanager die cruciale beslissingen besprak met de leiders van de selectie. Ten Hags werkwijze stuitte soms ook in de kleedkamer op weer stand. Het kostte tijd om iedereen te overtuigen, en de trainer stuurde ook zelf zijn aanpak bij, maar het bracht ook een cultuurverandering teweeg. Stap voor stap transfor meerde Ajax tot een team dat weer baar was in Europa, dat het op kon brengen om negentig minuten vol energie te spelen, zonder voortdu rend de achterdeur open te zetten. Indrukwekkende reeks In de eredivisie ging dat een paar keer pijnlijk mis, onder andere te gen PSV en Feyenoord, in Europa leidde het tot een ronduit indruk wekkende reeks, resulterend in de eerste kwartfinale van Ajax in de Champions League sinds 2003. De reeks ernaartoe zegt alles: veertien duels in totaal, vrijwel allemaal meeslepend van de eerste tot de laatste minuut. Ten Hag kon het dinsdag niet la ten om dat succes ook naar zichzelf toe te trekken. Even wijzen op het 'perfect uitgevoerde speelplan'. Even een sneer naar de zoge noemde 'kenners'. Ook daarin is Ten Hag niet de meest subtiele, maar juist in zijn geval was die re flex begrijpelijk. De trainer kreeg in het afgelopen jaar niet alleen met scepsis of scherpe kritiek te maken, net zo vaak had het de kenmerken van een hetze, van een poging tot karaktermoord. De pispaal kreeg zijn zoete wraak in Madrid, op 5 maart 2019. Een wedstrijd uit duizenden, voor altijd met een handtekening van de trai ner eronder: Erik ten Hag uit Haaksbergen. echt voorbij Voor bondscoach Ronald Koe man is het Europese succes van Ajax ook een déja vu. Hij was trainer bij de laatste kwartfinale in de Champions League, in 2003 tegen Milan. Maarten Wijffels Rotterdam In hoeverre zie je overeenkom sten tussen Ajax toen en Ajax nu? Nigel de Jong scoort voor Ajax op Highbury. Ronald Koe man was in 2003 coach van de ploeg waar ook Zlatan Ibrahi- movic (links) deel van uit maakte. Arsenal-uit, dat jaar. Wij zagen al die jonkies van Ajax uit de bus stappen en dachten: die zijn kansloos. Maar ze speel den Highbury stil. Je trapte nu zelf wel op de rem voor wat betreft de kansen van Ajax in Madrid. Bewust? Wat betekent dit succes voor Oranje? Eind deze maand be gint de EK-kwalificatie. Voetbal Champions League Achtste finales Paris SG - Man United 1-3 (2-0) Lukaku 0-1, Bernat 1-1, Lukaku 1-2, Rashford 1-3 FC Porto - AS Roma (3-1, nv) (1-2) naar kwartfinales Programma: Dinsdag 12 maart, 21.00 uur Man City - Schalke (3-2) Juventus - Atletico Madrid (0-2) Woensdag 13 maart, 21.00 uur Bayern München - Liverpool (0-0) FC Barcelona - Olympique Lyon (0-0) Ajax, Tottenham Hotspur, Porto en Manchester United zijn al geplaatst voor de kwartfinales. De loting voor de volgende ronde is op 15 maart om 12.00 uur in Nyon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21