Wereldstunt Ajax is 20 Ajax laat met wervelende show in Madrid zien Kort Haase loot tegen qualifier Oranje elfde in Algarve Cup Handoperatie Van Baarle Flitsen Quote van de dag Ik heb geen pijn meer aan mijn heup. Als het kan, wil ik zeker terugkeren Punten Duels Vertrek Real Madrid - Ajax was meer dan een onvergetelijke, schitterende wedstrijd. Het duel markeert het begin van een nieuw tijdperk. De Nederlandse voetbalcrisis is - nu ook op clubniveau - écht voorbij. Bij de loting voor Indian Wells is tennisser Robin Haase (31, foto) gekoppeld aan een qualifier. Bij winst staat hij in de tweede ronde van het masterstoernooi tegenover de Spanjaard Pablo Carreno Busta, die als 19de geplaatst is in Californië. Kiki Bertens (27) is in het vrouwentoernooi de nummer 7 van de plaatsingslijst. Zij heeft in de eerste ronde een bye en speelt haar eerste partij tegen de winnares van het duel tussen de Kroatische Petra Martic en Magda Linette uit Polen. In de vierde ronde wacht mogelijk een ont moeting met Serena Williams, het 10de reekshoofd. De Nederlandse voetbalsters hebben in het toernooi om de Algarve Cup China versla gen. Oranje, dat na de 1-1 in de reguliere speeltijd wel strafschoppen nodig had, sloot het evenement daardoor af als elfde. Eerder verloor de formatie van bondscoach Sarina Wiegman van Spanje en Polen. Voor Neder lands scoorde Vivianne Miedema. Dylan van Baarle (26, foto) heeft in Man chester een operatie ondergaan aan zijn ge kwetste hand. De Nederlandse coureur van Team Sky liet via social media weten dat de ingreep goed is verlopen. Er zit nu een plaat met vijf schroeven in de hand, die hij zater dag blesseerde bij een botsing. Zoveel onbetaalbare momenten, zoveel schitterende foto's. Maar het beeld van Getty Images-fotograaf Etsuo Hara hiernaast vertelt het verhaal van Real Madrid-Ajax het meest krachtig, het meest schilder achtig. De sterren Luka Modric en Vim- cius Jünior zitten op hun kont in het gras, uit hun lichaamstaal spreekt wanhoop en ongeloof. Iets verderop is Frenkie de J ong net ver trokken met de bal aan zijn voet, prachtig rechtop, gracieus als een ware rasvoetballer. Naast hem schiet David Neres als een raketje de ruimte in. De barokke compositie vangt de werkelijkheid van 5 maart 2019: het jonge, avontuurlijke Ajax tegen de gevallen wereldploeg uit Madrid. Je hebt er weinig fantasie voor nodig om er een wisseling van de wacht in te zien. Niet per se defini tief natuurlijk, daarvoor zijn de eco nomische verschillen domweg te groot geworden. Real koopt bin nenkort ongetwijfeld weer een nieuw zooitje wereldsterren, de kans is reëel dat Ajax komende zo mer zijn halve ploeg kwijtraakt. Maar in breder perspectief is Real-Ajax wel degelijk een kantel- punt, zeker ook vanuit het hele Ne derlands voetbal bezien. Oranje realiseerde al eerder een omme keer, nu is ook het clubvoetbal glo rieus aangehaakt. Eindelijk lukte het weer eens: op verpletterende wijze winnen van een absolute eli teclub, in een bepalende wedstrijd in de Champions League. De we reld kijkt eindelijk weer vol ontzag naar Nederland, gidsland van bra voure en jeugdig enthousiasme. Het Wonder van Bernabéu mar keert daarmee het einde van een ongekende voetbalcrisis. Vorig jaar zette bondscoach Ronald Koeman dat al in gang met Oranje, door overtuigend van Frankrijk en Duitsland te winnen in de Nations League. PSV en bovenal Ajax recht ten voor de winterstop al hun rug in Europa. In Madrid volgde dins dagavond de definitieve verzilve ring door Ajax, als vanouds ge zichtsbepalend in ons voetballand. Een mijlpaal, want tussen grof weg 2014 en 2018 woekerde de crisis tot in de vezels van Oranje en de Nederlandse topclubs. Eindtoer- nooien werden gemist, clubs vlo gen vaak kansloos Europa uit, al maar dieper zonken 'we' op de in ternationale ranglijsten. PSV PSV bewees in het seizoen 2015/2016 voor het eerst dat een Ne derlandse club in de Champions League nog steeds ver kan komen, bovenal door voor een goede mix van teamspelers te zorgen, slim ge- scout in alle belangrijke leeftijdsca tegorieën. Peter Bosz voegde daar met Ajax een nieuwe invalshoek aan toe: ook met aanvallend, eigenwijs en ener giek voetbal kun je als Nederlandse club nog altijd een belangrijke Eu ropese finale halen. De Amster dammers verloren de Europa League-eindstrijd in 2017 kansloos van Manchester United, maar nieuwe hoop gloorde, met de kant tekening dat veel blikvangers van dat team buitenlanders waren. Het Ajax van 2018/19 combineert de ene invalshoek als het ware met de andere. De Amsterdamse direc tie investeerde eindelijk fors, haaks op de koers die rond de Fluwelen Revolutie was ingezet. Ajax be steedde zijn geld aan 'kant en klare' spelers als Tadic en Blind, en ver timmerde daarnaast zijn salaris- Ten Hag balde kort zijn vuisten en brulde iets, maar trachtte onder tussen ook nog Kasper Dolberg te instrueren, de speler die net klaar stond om in te vallen. Een coach ge vangen tussen euforie en zelfbe heersing, tussen emotie en ratio, nota bene op een moment dat de wedstrijd was gespeeld: 1-4. ,,Je moet continu scherp blijven, je kunt hier niet verslappen'', zei Ten Hag na afloop tegen verslagge ver Jack van Gelder op Ziggo Sport. ,,Het team niet, maar de coach ook niet.'' Het is in zekere zin typisch Erik ten Hag, de controlfreak. Een ogen schijnlijk atypische Ajax-trainer die wat hoekig praat, schichtig uit zijn ogen kijkt, en die nu eenmaal Lasse Schone had de bal zo juist weergaloos in de kruising geschoten. Aan de zijlijn van Ber nabéu stond Erik ten Hag, een tikje ongemakkelijk. De Ajax-trainer juichte wel, maar ook weer niet. donderdag 7 maart 2019 TENNIS VROUWENVOETBAL WIELRENNEN Real Madrid moet het voorlopig zonder Vi- ni'cius Junior stellen. De 18-jarige Braziliaan hield aan de Champions League-wedstrijd tegen Ajax (1-4) van dinsdag een ge scheurde enkelband over. Dat is gebleken uit tests die Real gisteren heeft uitgevoerd. De Graafschap kan de komende zes weken niet beschikken over doelman Hidde Jurjus (25). Hij liep vorige week in het duel met ADO Den Haag (1-1) een hamstringbles sure op. —Andy Murray (31) is optimistischer gestemd over een rentree GO 38,4 Met gemiddeld 36,4 punten in zijn laatste vijf wedstrijden voor Minnesota Timberwolves, laat basketbal ler Karl-An thony Towns zich de laatste weken gelden. Tegen Okla homa City Thunder scoorde hij 41 punten. 2 Mauricio Po- chettino (47, foto) mag Tot tenham Hots pur twee duels niet coachen. Hij is geschorst vanwege zijn woede-uitval naar de arbiter na de 2-1 ne derlaag tegen Burnley. 1 Crisistijd is Sjoerd Mossou Rotterdam ^Sjï&1 V.>VÉf' vf "0 11^0 w |j t <- e fij&i Reals Luka Modric, begin de cember nog verkozen tot We reldvoetballer van het jaar, kijkt verdwaasd voor zich uit als hij door een schijnbeweging van Ajacied Frenkie de Jong onderuit is gegaan. FOTO GETTY IMAGES/ETSUO HARA Jacco Swart vertrekt per 1 juni bij de Ere divisie CV. De directeur treedt in dienst van European Leagues in het Zwitserse Nyon. Sjoerd Mossou Rotterdam A Erik ten Hag. FOTO BSR/SOCORATES Erik ten Hag overwon scepsis, achterklap en pogingen tot ka raktermoord. Dinsdagavond boetseerde hij één van de mooiste Nederlandse voetbal overwinningen van deze eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20