JOL Waylon gaat het theater in Morgen bij deze krant Onderzoek: maatregelen akkoord gaan velen te ver Walcheren Een cowboy vol emotie Moet Zeeland inzetten op minder toeristen? Hebben we migranten nodig voor het invullen van de vacatures? En hoe houden we alle dorpen bereikbaar? Over die onderwerpen discussieerden twaalf lijsttrekkers gisteravond tijdens een debat in de aanloop naar de verkiezing van de Provinciale Staten op 20 maart. Vond eind 2015 nog twee derde van de Nederlanders dat het kabinet méér moest doen om de uitstoot van broeikasgassen te beperken, nu is dat nog maar 48 procent. De groep die vindt dat het kabinet juist min der moet doen, groeide in die peri ode van 7 naar 19 procent. ,,De scep sis omtrent het klimaat neemt toe", concludeert Peter Kanne van I&O Research, dat in opdracht van het blad Binnenlands Bestuur dit onder zoek deed. Eind februari gaf 65 procent aan zich zorgen te maken over klimaat verandering. Een opvallende daling ten opzichte van eind december: toen maakte 78 procent zich nog zorgen. Die kentering hangt volgens Kanne samen met het concept-Kli maatakkoord dat vlak voor Kerstmis is gepresenteerd. ,,In onze laatste Mensen zijn bang dat het ze veel geld gaat kosten en dat ze veel moeten laten opiniepeiling zagen we dat mensen daar niet zo enthousiast over zijn. Ze zijn bang dat het ze veel geld gaat kosten. En het is natuurlijk ook niet prettig: er wordt een beroep op ons gedaan om prettige dingen zoals vlees eten, lang douchen en met het vliegtuig op vakantie gaan op te ge- ven, en je krijgt daar niet meteen iets voor terug.'' Dat leidt volgens de onderzoeker tot wat psychologen cognitieve dis sonantie noemen: mensen stellen hun eigen overtuigingen bij en zoe ken weerklank bij partijen die de noodzaak van CO2-vermindering in twijfel trekken. Kanne: ,,De uitge sproken sceptische reacties van Klaas Dijkhoff (VVD), Sybrand Buma (CDA) en Thierry Baudet (Forum voor Democratie) hebben begin dit jaar veel aandacht getrok ken. Net als de berichten van De Te legraaf over de gehaktbal die op rantsoen zou moeten. Het nieuws over de energierekening die dit jaar gemiddeld ruim 300 euro hoger uit pakt, kwam daar nog bovenop.'' Twee derde van de Nederlanders is ervan overtuigd dat de mens ver antwoordelijk is voor de opwar ming van de aarde. De groep die vindt dat het eigen gedrag daarin een verschil kan maken, is echter aanzienlijk kleiner. Zo lang grote bedrijven hun CO2-uitstoot niet te rugdringen, maken hun eigen da den volgens zes op de tien Neder landers niet uit. Mannen, ouderen en lager opge leiden zijn aanzienlijk sceptischer over klimaatverandering en hun ei gen rol daarin dan vrouwen, jonge ren en hoger opgeleiden. m P4 donderdag 7 maart 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" ZEELAND 2 ►Paulette de Kraker (l) voelt Jo-Annes de Bat aan de tand. Ton Veraart en Jan Henk Verburg (achtergrond) luisteren. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN Klimaatscepsis neemt plots toe Het aantal Nederlanders dat zich zorgen maakt over klimaat verandering, is de laatste maan den opvallend gedaald. Sinds de klimaatplannen van het kabinet bekend zijn, groeit bovendien de groep die de aanpak van broei kasgassen te ver vindt gaan. Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Den Haag -Peter Kanne, onderzoeker Soms ook ruimte voor zon 10°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1