geld in bedrijf van vrouw 'Ik verdien iets meer dan in mijn vorige baan' Hoeveel verdien je? 'Ik speel het spelletje mee' 19 'Je voelt je vaak niet serieus genomen' Verdient Alexa genoeg? donderdag 7 maart 2019 FABRIKANT 3D VOEDSELPRINTERS OPBLAASBARE BEDDEN ,,Het probleem in Nederland is dat we dénken dat we goed bezig zijn qua emanci patie, maar onbewust zijn we nog niet zo ver. Hoe vaak ik wel niet de vraag heb gekre gen: werk je fulltime? Hallo, 40 uur in de week is mijn minimum - ik werk veel meer dan fulltime. Of de vraag van een inves teerder of ik al omzet draaide, terwijl mijn omzet toen al anderhalve ton was. Je voelt je niet erg serieus genomen door dat soort vragen. Een vermoeden dat ik met veel vrouwelijke ondernemers deel, is dat we bij onderhan delingen kritischer worden bevraagd dan mannen. Afgelopen zomer heb ik een paar gesprekken met inves- ,,Niet helemaal. In vergelijking met m'n vorige baan verdien ik iets meer. Ik was hiervoor online marketeer. Dat heb ik een halfjaar gedaan, maar het bedrijf ging verhuizen naar een andere stad. Toen heb ik een nieuwe baan gezocht en ben er 200 euro netto op vooruitgegaan. Maar ik had verwacht dat naarmate ik er langer werkte, mijn salaris ook wel zou stijgen. Dat is niet het geval." ,,Ik heb een laptop op kantoor die ik ook mee naar huis mag nemen. Voor een reiskostenver goeding woon ik te dichtbij. Lunch betalen we zelf. Ik heb geen pensioen of dertiende maand. Het is niet heel gunstig. Wel heb ik heel leuke collega's en de vrijheid om mij verder te ontwik kelen. Ook hebben we leuke personeelsuitjes, krijgen we een bloemetje van de baas of gaan we met zijn allen ergens eten." ,,Nee, niet echt eigenlijk. Ze hebben een voorstel gedaan en toen dacht ik: ik ga nu meer verdienen dan bij mijn vorige werk. En ik dacht dat ik op een later moment nog kon onderhandelen." ,,We hebben het erover gehad, maar mijn baas wil nu niet omhoog qua salarissen. Wel hebben we als compensatie een bonus gekregen zodat we tenminste iets bijverdienen." ,,Ik weet toevallig dat een collega meer verdient dan ik. Ondanks dat zij minder uur werkt. Ze is wel ouder, mogelijk speelt dit een rol. We hebben in theorie exact dezelfde baan. Wat ze precies verdient, durf ik niet te zeggen. Wellicht dat het in de toekomst gelijk getrokken wordt." Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor Alexa's functie 1885 euro bruto per maand. ,,Dan verdien ik iets meer, dat is wel weer gunstig. Maar gezien de arbeidsvoorwaarden blijf ik het wat weinig vinden. Het was interessanter als ik een auto bij dit salaris had gekregen." ,,2000 euro bruto. Dat is rond 1700 euro netto. Met mijn lifestyleblog verdien ik tussen de 200 en 500 euro per maand." «iW'i w, Spppfni i i -i' Lotte Leufkens: 'Hoe vaak ik wel niet de vraag krijg: werk je fulltime?' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Wie: Nina Hoff (27) uit Eindhoven Bedrijf: byFlow, fabrikant van 3D voedselprinters ,,Ik neem regelmatig om strategische redenen een man mee naar een onderhande- lingsgesprek. Onze coach bijvoorbeeld, een ervaren marketing en sales-man met grijs haar. Hij zegt niet veel tijdens zo'n gesprek, maar toch straalt hij een bepaald vertrou wen uit dat ik in mijn eentje niet voor elkaar krijg. Ik kan uitgebreid vertellen waarom we een rendabel bedrijf zijn, met goede ideeën en een gedegen finan cieel plan - maar als hij het zegt, lijkt het alsof het écht aankomt. In het begin frus treerde me dat enorm. Nu ben ik er wat nuchterder over. Als ik mijn bedrijf wil laten groeien, moet ik het spelletje meespelen. Dus zet ik af en toe die coach, mijn broer of vader (byFlow is een familiebedrijf, red.) in om iets voor elkaar te FOTO KOEN VERHEIJDEN krijgen. Daarmee houd ik het systeem misschien in stand, maar als ik het niet zou doen, zou mijn bedrijf niet zover zijn als het nu is. De cijfers uit het onderzoek van De Mol en Niessen zijn om te huilen, maar ik weet uit eigen ervaring dat het zo is. Uiteindelijk hebben we een inves tering gekregen van een privé-persoon die investeert in familiebe drijven, maar bij andere fondsen is het lastig. Het zou helpen als meer vrouwen in de boards zouden zitten, al ligt het denk ik ook voor een deel aan vrouwen zelf. Vaak zijn vrouwen zó kritisch op zichzelf, dat ze een stap naar een eigen bedrijf niet durven te nemen. Mijn bood schap is: ben niet bang en doe het gewoon." Wie: Lotte Leufkens (27) uit Eindhoven Bedrijf: Cloudcuddle, dat opblaasbare bedden ontwikkelt voor kinderen met een handicap teringsfondsen gevoerd. Ik heb nooit direct een seksisti sche opmerking gekregen, maar ik heb wel vaak gedacht: zouden jullie dit ook aan een man vragen? Voor mijn gevoel moet ik uitvoeriger bewijzen dat mijn bedrijf goed loopt, terwijl dat bij een man sneller als waarheid wordt aan genomen. Als je zo'n vermoeden uitspreekt, is het gevaar dat je als een zeur of slachtoffer overkomt. Daarom ben ik ontzettend blij met het onderzoek van Eva de Mol en Janneke Niessen, zodat we dat gevoel met data kunnen onderbouwen. Uiteindelijk is het me gelukt om een investe ring op te halen, omdat ik specifiek had gezocht naar een fonds met een vrouw in het bestuur. Zij her kende zich in mij. Meer vrouwen in die inves teringsfondsen zou denk ik een groot deel van de oplossing zijn." Blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Heb je dat geprobeerd? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveau: mbo Functie: Telesales Branche: Makelaardij Vastgoed Werkervaring: 1 jaar Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl Vandaag: Alexa (25), relatiebeheerder bij een dataplatform. Alexa werkt 40 uur per week en is nu een jaar in dienst. Ze heeft de mbo-opleiding Leisure en Hospitality Executive gedaan. Wat verdien je?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19