WERK Klein deel van investeerders steekt Een vreselijke manager overleven Poffertjesbakker 90% 1,6% 18 Je brein op het werk 'Fondsen willen sociale impact' VACATURE VAN DE WEEK Slechts 1,6 procent van het geld van investeringsfondsen gaat naar een start-up geleid door een vrouw. Dat concluderen de Vrije Universiteit en investeerder Janneke Niessen. Drie ondernemers delen hun ervaringen. donderdag 7 maart 2019 Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Op elke werkplek heb je wel een bedrijfsdino. Iemand die er al tientallen jaren werkt, rustig aftelt tot zijn pensioen. Nooit problemen maakt, tenzij zijn favoriete koffiemok is gekaapt. Ik ben gek op deze dino's. Ze kennen alle roddels, zorgen voor rust, reinheid en regelmaat - lunch is om kwart over 12 en als iemand jarig is, halen we de slingers uit de archiefkast - en brommen vanachter hun computer iets relativerends wanneer ik tegen een probleem aanloop. strategiepresentatie van een gloednieuwe manager waarvan mijn collega's en ik vermoedden dat hij zijn diploma bij een pakje boter had gekregen. Na de bijeenkomst was ik nog heel wat tijd kwijt om mijn onderkaak van de grond te rapen. Paniek maakte zich van me meester: ik kan hier, met hem, geen dag langer werken. De bedrijfsdino ech ter dronk rustig de laatste slok lauwe koffie uit zijn mok en stiefelde neuriënd weer naar zijn werkplek. Hij ging weer verder met de orde van de dag. Waarom werd ik gillend gek en de dino niet? Laatst deelde een dino haar geheim. ,,Ach", zei zij, ,,na elke manager komt wel weer een andere." Ik tuinde blijkbaar in wat psycholoog en nobelprijs winnaar Daniel Kahneman narrow framing noemt. Ik bekijk het probleem in een smal kader. Focus al mijn aandacht op het nu en die ene manager. Verbreed je je denkkaders en kijk je naar je carrière als een geheel, dan zie je een bonte optocht van allerlei soorten collega's en leidinggevenden, taken en kansen. Moet je een prima baan met mooie uitdagingen overboord gooien, alleen maar omdat je nu tegen een vervelend type aanloopt? Soms zit het mee, soms zit het tegen, vindt Kahneman. Reageer liever niet te emotio neel op kleine tegenvallers en kijk naar het grote plaatje, adviseert hij. Ik kon dat niet en vond een nieuwe baan. Mijn afscheidsborrel viel samen met die van de wanpreste- rende manager die ik wilde ontvluchten. De bedrijfsdino hief het glas op ons. SOCIAAL PLATFORM VOOR 50-PLUSSERS m Ik ben voorstander van meer vrouwelijke ondernemers en meer vrouwen in investe ringsfondsen, maar in een quotum geloof ik niet. Vrouwen moeten met een goed verhaal komen en daarom gekozen worden, niet omdat het 'moet'. Het gaat om kwaliteit, dat zou ik als investeerder ook belangrijk vinden." wmm Bron: onderzoek van Eva de Mol van de Vrije Universiteit en investeerder Janneke Niessen GO Dat gebeurde bij een Functie omschrijving Attractie- Vakantiepark Slagharen zoekt iemand voor de poffertjeskraam. Naast poffertjes, bak je ook crêpes. Wie wordt gezocht? Enthousiaste poffertjesbakker die Nederlands en Duits spreekt en hard wil werken. Wat levert het op? Salaris ligt tus sen de 8 en 10 euro bruto per uur. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep In samenwerking met Nationale Vacaturebank 'Ik neem weleens een man mee' JETTE PELLEMANS Wie: Michelle Wolters (30) uit Amsterdam Bedrijf: Klup, een sociaal platform (app) voor 50-plussers ,,Ik ben Klup gestart vanuit een ervaring van mijn eigen vader. Hij verhuisde van Brabant naar Amsterdam en zocht naar een manier om mensen te ontmoeten: dat werd Klup. De app heb ik uiteindelijk samen met Michiel van den Berg ontwikkeld. Sinds het begin zijn onze taken verdeeld: ik ben van het verhaal en Michiel doet de zakelijke kant. Die man-vrouw combinatie werkt goed. Met twee mannen zou je denken: oh, die doen dit vast alleen voor het geld. Met twee vrouwen denk je: oh, weer twee vrouwen met een ideetje. Daar ga je niet in investeren. Zelf heb ik niet direct ervaring met nadelen bij fondsen omdat ik een vrouw ben. Misschien dat ook onze sector meespeelt. Fondsen die bij ons passen, zijn niet alleen uit op snel rendement, ze willen sociale impact. Bij alle gesprekken die ik heb gevoerd met investeer ders, zat er ook een vrouw aan tafel. Dat vond ik prettig. Mannen zijn vaak meer geïnteresseerd in de verdienmodellen, vrouwen kijken ook naar het verhaal er omheen. van de investeringen van investeringsfond sen is bestemd voor start-ups geleid door een man van de investeringen is voor vrouwen met een start-up 7% gaat naar een start-up met man vrouw leiding van de 10 investeer ders zijn mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18