Millennials +2,3% r~> 0) O O lil 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD Zo'n 188.000werkenden leven in Nederland onder de armoedegrens. Werk is niet langer de remedie tegen armoede. En een oplossing lijkt ver weg. donderdag 7 maart 2019 Van alle generaties zijn millennials het meest bezig met het milieu, maar ook met sociale kwesties zoals arbeidsom standigheden als ze iets kopen. Tenminste, dat stellen onderzoekers van de Britse bank HSBC in een nieuw rapport. De bank zegt dat niet omdat ze twintigers en begin dertigers zo no dig een veer in hun achterste wil steken. Nee, het is een waarschuwing aan haar klanten. Be drijven let op, consumenten worden steeds be wuster. Als jullie daar geen rekening mee hou den, gaat het jullie geld kosten (en daarmee ons ook). Bijna een kwart van de Britten tussen de 18 en 35 jaar zegt zo veel mogelijk te kopen bij 'be wuste' bedrijven. Onder Britten van 45 jaar en ouder is daar slechts zo'n 10 procent mee bezig. Bedrijven die nu lak hebben aan het milieu en mensenrechten, moeten veranderen als ze winstgevend willen blijven. Wanneer millen- nials ouder worden, en meer te besteden krij gen, wordt hun invloed steeds groter, rede neert de bank. Voor cynici valt er wel iets af te dingen op dit onderzoek. Allereerst is de conclusie gebaseerd op wat deelnemers zelf ver tellen over hun intenties. In werkelijkheid laten millen- nials zich vaker door hun portemonnee dan door morele overwegingen lei den dan ze doen voorko men. Ze willen misschien wel biologische kip kopen bij Marqt. Maar pas vol gende week als het salaris binnen is. Oh nee, dan staat dat weekendje Barcelona gepland. De onderzoekers wijten de kloof tussen intenties en gedrag vooral aan het feit dat millennials vaak minder geld hebben. Uit onderzoek door Milieu Centraal bleek vorig jaar dat ook Nederlandse 25- tot 35-jari- gen helemaal niet zo duurzaam leven: 53 pro cent zei duurzame keuzes te willen maken, maar bijna de helft ging het jaar daarvoor min stens één keer met het vliegtuig op vakantie en twee derde vindt minder vlees eten niet nodig. is maar de vraag of millennials zo bewust blij ven. 'Het zou kunnen dat hun prioriteiten ver anderen als ze ouder worden', weten ook de onderzoekers. Met zijn tweetjes is het leuk eten in die veganistische saladebar. Maar zodra ze drie kinderen hebben, gaan ze gewoon naar McDonald's, zal de cynicus zeggen. Als millen- nials ouder worden, hebben ze bovendien niet alleen meer geld voor biologisch vlees en zon nepanelen, maar ook voor minder bewuste hobby's zoals dure gadgets en reisjes naar Bali. Of nieuwe generaties inderdaad bewuster consumeren, moet nog blijken. Maar dit onder zoek laat wel zien dat de consument uiteinde lijk bepaalt. Als wij willen dat bedrijven meer oog hebben voor arbeidsomstandigheden, die renleed en milieuvervuiling, dan moeten we andere dingen kopen. Oftewel: stemmen met onze portemonnee. Hulde aan de millennials die dat beter lijken te begrijpen. Hoeveel hebben ze over voor al die mooie duurzame wensen? TomTom Corbion ING Het is donderdagmiddag: over een paar uur krijgt orderpicker Marit (26)* te horen hoeveel uur ze vol gende week bij onlinesuper Picnic mag werken. Ze is een beetje ner veus, want weinig werk betekent (te) weinig geld. Het is lastig rond komen van de gemiddeld 1000 euro die ze per maand verdient. Marit wil graag 40 uur in de week wer ken, maar krijgt elke keer maar tus sen de 22 en 30 uur toebedeeld. ,,Van het geld dat ik verdien, kan ik mijn vaste laten betalen en eten ko pen. Verder niets'', vertelt Marit. Nadat ze te horen heeft gekregen hoeveel ze mag werken, bedelt ze bij collega's om extra uren. „Meestal levert dat weinig op, want iedereen wil meer werken.'' Marit verbaast zich er dan ook over dat Picnic als maar nieuwe mensen aanneemt. ,,Soms staan we daar met twintig man, terwijl er maar werk is voor de helft. Dan moeten we allemaal een paar uur eerder naar huis.'' Een grote groep werkende Ne derlanders verdient te weinig om rond te komen, zo blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de werken den maakt 2,5 procent deel uit van een huishouden dat onder de ar moedegrens leeft. Dat komt neer op 188.000 werkende armen. Die ar- moedegrens was in 2017 voor al leenstaanden 1040 euro per maand, voor een alleenstaande ouder met één kind 1380 euro en voor een stel met twee kinderen 1960 euro. Leo van der Geest, directeur van economisch onderzoeksbureau Nyfer, spreekt van polarisering op de arbeidsmarkt. ,,De kloof tussen slecht betaald flexibel werk en goed betaalde banen wordt steeds groter. Wij willen af van die kleine flutcontracten, omdat je er niet van kunt leven Een groeiende groep werkenden profiteert niet mee van de wel vaart.'' Volgens Van der Geest komt dat door de mondialisering. ,,Een- voudig, laaggeschoold werk is mak kelijk verplaatsbaar, zodat werkne mers niet alleen concurreren met andere Nederlanders maar ook met mensen uit lagelonenlanden aan de andere kant van de wereld.'' Van de werkende armen werkt 90 procent in deeltijd. Lang niet al tijd vrijwillig: een deel van hen werkt relatiefweinig uren per week vanwege flexcontracten, zoals Ma- rit. ,,Steeds meer bedrijven werken met contracten die gericht zijn op de pieken. Wij willen af van die kleine flutcontracten, je kunt er niet van leven'', zegt cao-coördina tor Zakaria Boufangacha van vak bond FNV. Ze leiden bovendien tot stress. ,,In die paar uur dat mensen wel mogen komen opdraven, wordt vaak veel werk gepropt. Bovendien zijn ze vaak gedwongen om banen te stapelen, wat ook veel onrust op levert. Alleen al omdat je vaak veel langer beschikbaar moet zijn dan de uren die je echt werkt.'' Het lijken Amerikaanse toestan den: meer dan 7,5 miljoen Amerika nen hebben twee of meer banen om rond te komen. In Nederland zijn dat er zo'n 600.000. ,,De trend is definitief overgewaaid naar Ne derland'', zegt Van der Geest. Die flexcontracten zijn onderdeel van de platformeconomie: als de klant op afroep kan bestellen, dan moet het personeelsbestand ook flexibel zijn. FNV wil voorkomen dat werknemers de dupe worden van deze nieuwe manier van wer ken en vindt dat bedrijven meer loon en vastigheid moeten bieden. FNV kondigde vorige week aan naar de rechter te stappen, omdat de vakbond vindt dat Picnic zich aan de supermarkt-cao moet hou den, met de bijbehorende hogere lonen. Eerder bond FNV al met succes een rechtszaak aan tegen Deliveroo, omdat de maaltijdbe- Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. En dan is er nog een ander probleempje: het Reageren? economie@persgroep.nl +18% De beursgeno teerde voetbal club blonk na de zege op Real Madrid ook uit op de beurs. Het navigatie- bedrijf heeft zijn samenwerking met Volkswagen verlengd en uit gebreid. -11% Het speciaal- chemieconcern boekte vorig jaar meer omzet, maar had last van negatieve wisselkoers effecten. 42% De bank zou honderden mil joenen, in Rus land, witgewas sen euro's heb ben laten passe ren. d werken toch arm Irene van den Berg Den Haag -Zakaria Boufangacha, FNV E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16