II 1 Zonvakanties de Jong Intra vakanties NIEUWS 15 Overgelopen heldin van de propaganda-tv deelt publicitaire dreun uit de mooiste\ naar Italië, Spanje ëh Portugal donderdag 7 maart 2019 Die geliefde is, volgens tankcom mandante Svetlana Drjoek zelf, een medewerker van de Oekraïense ge heime dienst SBOe, die volgens media in Oekraïne de operatie in het diepste geheim voorbereidde en uitvoerde. Drjoek zegt dat ze zich in 2014 bij de separatisten in de Oekraïense Donbass voegde, toen de oorlog in Oost-Oekraïne losbarstte na de vlucht van de pro-Russische presi dent Viktor Janoekovitsj. Ze schop te het zelfs tot senior officier van het Vostok-bataljon van Aleksandr Chodakovski, een krijgsheer in Do netsk, die wereldwijd bekendheid verwierf doordat hij vlak na het neerhalen van MH17 erkende dat de rebellen een BUK-raket hadden. De SBOe stelt dat Drjoeks deser tie waardevolle informatie kan op leveren over de 'Russische agressie' in Oekraïne, en over de leidende rol van Russische officieren in het or ganiseren van 'terroristische acties' in de Donbass-regio. Valse paspoorten Zo vertelt Drjoek zelf op een tv- zender dat Rusland honderddui zend valse DNR-paspoorten heeft uitgedeeld aan Russische vrijwili- gers die in de Donbass willen vech ten voor de Russische belangen. Zij zouden in vier uur tijd Oekraïne kunnen binnenvallen. Oleksi Melnyk, militair analist van het Razoemkov-instituut in de Oekraïense hoofdstad Kiev, vindt Drjoeks verhaal grotendeels geloof waardig, maar stelt ook dat het op- passen geblazen is. ,,De geheime dienst moet heel voorzichtig om gaan met dit soort informatie. Zelfs als ze toegang had tot geclassifi ceerde informatie, dan was dat op bataljonsniveau, of iets hoger. Ze heeft zeker geen kennis van plan nen op Russisch generaalsniveau.'' Maar het verhaal van de aan de Russische vrijwiligers uitgedeelde DNR-papoorten - overigens ner gens ter wereld behalve door Rus- De Russische propaganda doet nu alsof ze is ontvoerd land erkend - gelooft Melnyk wel. ,,Dat hebben de Russen van meet af aan gedaan, voor het geval de huur soldaten werden gedood of opge pakt door Oekraïne.'' Lieveling Het overlopen van Drjoek is een ge weldige publicitaire dreun voor de DNR en Rusland. Ze was de lieve ling van de Russische staatstelevi sie, die ooit een bijna halfuur du rende reportage uitzond over Drjoek en de twee andere vrouwen die een Russische T-72 besturen. Melnyk erkent dat. Vooral omdat de Russische regisseur Aleksej Kozlov momenteel een film maakt die losjes is gebaseerd op het ver haal van Drjoek en haar tankeen heid. De film zou op 9 mei uitko men, de dag dat Rusland de over- winnig op nazi-Duitsland her denkt. Of de rolprent, Opoltsjenka Verzetsmeisjegenaamd, inderdaad nog in première gaat, is niet be kend. ,,Ze is werkelijk een symbool'', zegt Melnyk. ,,En dan is dit natuur lijk een flinke klap voor de Russi- scher propaganda. Die doet nu alsof ze is ontvoerd door Oekraïne en wordt gedwongen bepaalde dingen te zeggen. Maar op tv gedraagt ze zich daarvoor veel te natuurlijk.'' Drjoek lijkt op tv vrijwillig mee te werken aan de interviews. Melnyk: ,,Ze zal zeker nog worden ge screend, want ze heeft deelgeno men aan gevechten en kan daarbij Oekraïense soldaten hebben ge dood. Maar zelfs in dat geval krijgt ze waarschijnlijk amnestie.'' Volgens Melnyk is de liefdesstap van Drjoek een bijzondere zaak, maar zijn er meer gevallen bekend van DNR-strijders die zich hebben aangesloten bij het Oekraïense le ger. ,,Zeker een paar honderd rebel len zijn teruggegaan naar Oekraïne. Sommigen dachten in 2014 dat ze werkelijk land en mensen be schermden. Maar velen zijn teleur gesteld geraakt, omdat Rusland niet net zoals de Krim de Donbass heeft geannexeerd", zegt de militair ana list. ,,Deze vrouw heeft twee kinde ren en weet dat ze niet naar Rus land kan, omdat DNR-burgers daar niet welkom zijn. Ze kunnen ner gens heen.'' La Pineda de Salou, Spanje App. Estival Park**** 8-daagse vliegvakantie Calella, Spanje Hotel Neptuno*** 8-daagse vliegvakantie Albufeira, Portugal Hotel Baia Grande**** 8-daagse vliegvakantie en Cascais, Portugal App. Vila Bicuda Resort**** 8-daagse vliegvakantie Gardameer, Italië The Garda Village*** 8-daagse autovakantie Sicilië, Italië App. Kamena**** 8-daagse vliegvakantie stodjj www.dejongintra.nl/zonvakanties a ItMaf—SeTSS'' Russische tankcommandant dolverliefd op spion Oekraïne Het lijkt een klassiek Romeo en Julia-verhaal. Een Russische tankcommandante heeft de rebellen in de Volksrepubliek Donetsk (DNR) verraden en is overgestoken naar Oekraïense kant, om bij haar geliefde te kun nen zijn. Joost Bosman Moskou/Kiev -Oleksi Melnyk, militair analist in Oekraïne Svetlana Drjoek vecht nu lie ver voor haar grote liefde, een Oekraïense man. FOTO MYROVTORETS CENTER reiscode: zvppia51 vanaf €256' reiscode: zvcll141 vanaf €210' reiscode: zvalf231 vanaf €276* US reiscode: zvcsxOI vanaf €511 reiscode: kcsir021 vanaf €203' reiscode: zvmdr021 vanaf 323* reizen reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur vluchttoeslaaen vluchttoeslagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15