Bijna alle jongeren gaan trouw naar tandarts, welgestelden het vaakst 4 dagen Brabant NIEUWS 13 59.- Voor studenten kunnen we snel bouwen. Waarom niet voor migranten? donderdag 7 maart 2019 de wachtlijst staan. Maar ik zie voor beelden van kleinere woonlocaties, bij voorbeeld op een bedrijventerrein, waar mensen tijdelijk zitten. Het lukt ons ook om in heel hoog tempo, heel veel huis vesting voor studenten te realiseren. Dat moet ook kunnen met arbeidsmigran ten." ,,Het gaat veelal om tijdelijk werk of sei zoensgebonden arbeid. Je zag ook in Spanje dat toen de economie daar in stortte, mensen weer weg gingen. Er zal zeker een deel willen blijven, maar dat is ook een verworvenheid van de Euro pese Unie, dat mensen zich daarbinnen overal mogen vestigen. Bovendien, min der dan 2 procent van de Polen maakt nu aanspraak op sociale voorzieningen. Onder Nederlanders is dat percentage hoger. Het heeft dus geen zin om Ne derlanders tegen Polen op te zetten." ,,Fraude moeten we sowieso hard aan pakken. Of dat nou een Pool is, een Turk of een Nederlander." ,,Nee, maar ik kijk dingen wel terug." ,,Jaaaa! Nou ik heb de neiging iets te vro lijk te lachen, als ik probeer vriendelijk te kijken. Dus ik probeer nu iets neutra ler te kijken. Al concentreer ik mij liever op de inhoud." Op arbeidsmigratie dus. Geregeld laat Jetten tijdens het interview vallen dat het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs nog becijferde dat 50.000 werk nemers uit andere EU-landen nodig zijn om vacatures in Nederland te vervullen. Jetten: „Ontkennen dat dit nodig is, is de ogen sluiten voor de realiteit. Het gaat bovendien niet alleen om dat acute gat van 50.000 mensen. Zie ook hoe mi nister Hugo de Jonge van Volksgezond heid waarschuwt dat er over een paar jaar 100.000 vacatures in de zorg bij ko men. En als de economische groei door zet, komen we in de bouw en de agrari sche sector toch echt mensen tekort. Dat is voor sommige partijen misschien geen makkelijk verhaal, maar het is wel het eerlijke verhaal." ,,Ik hoop dat zij ook onderscheid blijven maken tussen echte vluchtelingen, kansloze migranten én arbeidsmigran ten die we nodig hebben. En ik hoop dat de alarmerende cijfers over hoeveel ar beidsmigranten we nodig hebben een aanleiding vormen voor debat.'' ,,Er wordt ook alles aan gedaan om juist Nederlanders via omscholing en bege leiding aan het werk te krijgen. Maar het is én-én-én. Zelfs als we alle Nederlan ders die nu thuis zitten aan een baan helpen, hebben we nog mensen nodig. We krijgen de vacatures de komende ja ren niet met alleen Nederlanders ver vuld." ,,We hebben problemen rond huisves ting onderschat, dat klopt. Maar laten we daar dan van leren." ,,Zeker. En er zijn terechte zorgen over hele vakantieparken die bewoond wor den door arbeidsmigranten. Die wake- up call hebben we nu gehad. Je wilt geen Polenhotels die overlast veroorzaken, of arbeidsmigranten die in huurhuizen te rechtkomen waarvoor Nederlanders op ,,Kansloze migratie moeten we blijven ontmoedigen. Maar arbeidsmigranten verlaten niet huis en haard op een kans loze missie. Die hebben vooruitzicht op een baan." ,,Het is allereerst aan ondernemers. Maar wij moeten allemaal uitstralen dat we gastvrij zijn. En we kunnen de huis vesting beter regelen en taallessen of in burgering aanbieden voor hen die lan ger in Nederland verblijven." ,,Nee, maar er zijn partijen die in ex treme woorden over migratie spreken. Wij moeten als middenpartijen niet achter dat 'frame' aanhollen. De VVD staat voor de vrije markt en het CDA wil boeren niet in de steek laten. Dus we moeten dit verhaal met elkaar vertel len.'' DEN HAAG Of ze er een hekel aan hebben of niet: Neder landse kinderen en jongeren gaan heel trouw naar de tand arts. Zo'n 96 procent heeft er in twaalf maanden tijd eentje be zocht. Dat blijkt uit de nieuwe Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Over de hele bevolking gere kend ligt die frequentie een stuk lager: zo'n 80 procent van de Nederlanders lag in één jaar tijd in een tandartsstoel. Heel jonge kinderen (0 tot 4 jaar) gaan er nauwelijks naartoe. Maar een derde (34 procent) van de ouders laat baby, peuter of kleuter al kennis maken met de tandarts: iets wat experts wel aanraden. Wat in de CBS-cijfers opvalt: er is een directe link tussen in komen en tandartsbezoek. Slechts 71 procent van de men sen met een laag inkomen fre quenteert de tandarts en maar liefst 88 procent van de Neder landers met een hoog inkomen doet dat. Ook kinderen uit een arm ge zin leggen minder vaak een be zoek af dan kinderen uit een rijk gezin: 92 procent tegenover 98 procent. De orthodontist wordt, zoals te verwachten valt, vooral be zocht door jongeren. Zo'n 36 procent van de jongeren tussen 8 en 18 jaar moet ernaartoe. Vol wassenen laten veel minder vaak hun gebit corrigeren: min der dan 5 procent. De mondhy giënist, die steeds meer taken van de tandarts overneemt, is vooral druk met patiënten tus sen de 40 en 65 jaar. Zo'n 42 procent van de Nederlanders in deze leeftijdsgroep bezoekt een mondhygiënist. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cra Kloosterhotel 4 dagen Duitse Rijn 3 dgn Giethoorn diner GO Er hoeft maar één economische recessie te komen en die mensen gaan massaal de WW in. Eind vorig jaar bleek nog dat duizen den Polen via valse handtekeningen, nepsollicitaties en adresfraude onte recht uitkeringen hadden ontvangen. Hoort mediatraining bij zo'n voorbereiding? Iemand wees ons erop dat u minder bent gaan lachen. Weet u daar coalitiepartners VVD en CDA al van te overtuigen? Er zitten nog zo'n 430.000 mensen in de bijstand. Moeten die niet gewoon aan het werk? U zegt dat verdringing op de arbeids markt niet is aangetoond. Maar in 2011 oordeelde een Kamercommissie nog dat de toestroom van arbeidsmi granten was onderschat. Hoe dan? Huisvesting is nu al een probleem voor Nederlanders. -Rob Jetten, D66 Bent u niet bang voor een aanzui gende werking van mensen die wij hier niet nodig hebben? Hoe gaan we die mensen werven? De grenzen voor Oost-Europeanen zijn al open. Neemt u het CDA en VVD óók kwalijk dat discussie over migratie 'gevoelig' ligt, zoals u dat zegt? Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosfen en toeristenbelasting A D66-fractievoor- zitter Rob Jetten: ,,Wij moeten alle maal uitstralen dat we gastvrij zijn.'' FOTO ROBIN UTRECHT -m-*»»n">8i Slaap in dit voormalig klooster midden in de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) -> 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi. Betaal pas bij aankomst! Alleen in juni wordt er een weekendtoeslag gerekend 3* Hotel Am Markt (8,2 3 nachten incl. ontbijtbu Gratis wifi en parkeren Vlakbij Keulen en Bonn 3* Hajé Hotel Heerenveen (7,6) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx diner (hoofdgerecht) lx rondvaart Giethoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13