Actiegroep begint eigen 'XS4All' 12 NIEUWS Wc vaak gebruikt als vuilnisbak INTERVIEW ROB JETTEN Wars van het 'negatieve sentiment' rond migranten, pleit D66-fractieleider Rob Jetten ervoor om méér arbeidsmigranten naar Nederland te halen. ,,VVD en CDA moeten ook het eerlijke verhaal vertellen.'' donderdag 7 maart 2019 Nederlanders trekken nog al tijd veel te veel dingen door de wc die niet in het riool thuishoren. De Unie van Wa terschappen schat na onder zoek dat er, uitgaand van da gelijks gebruik, wekelijks al leen al 10,5 miljoen billen- doekjes worden doorgetrok ken. Maar ook tampons en zelfs luiers worden door de wc gespoeld. „Grootste mis vatting is dat etensresten doorgespoeld mogen wor den", constateerde de Unie: 14 procent denkt dat die best door het toilet kunnen, 21 van de ondervraagden kiepert ze er doodleuk in. Probleem bij etensresten is vooral het vet dat in het riool verstopping kan veroorzaken. Frituurvet wordt zelfs door 2 procent weggespoeld. Verder gaan verfresten en medicijnen bij 1 procent nog door de wc, wat erg slecht is voor het milieu. Dat heeft ook al te lijden van bijvoorbeeld medicijnresten in urine. ,,In totaal moet jaar lijks 140.000 kilo aan medi- cijnresten uit het afvalwater gezuiverd worden." Extra voorlichting en preventie kunnen helpen, denkt de Unie. Hoe dom zou dat zijn, om ze in mijn kelder op te sluiten en ze geen eten te geven? Apk Nederlandse auto mag ook in buitenland Nederlanders die in een ander EU-land wonen en daar rond rijden in een auto met een Nederlands kenteken, hoeven straks niet meer jaarlijks te rug naar Nederland om hun voertuig periodiek te laten keuren. Zij kunnen de apk dan ook in het buitenland la ten uitvoeren. Minister Cora van Nieuwenhuizen bereidt een wetswijziging voor om dat te regelen. Een proef met keuringsstations in Spanje, liep in oktober vorig jaar af. MÊ Kinderen vast in Iraakse cel Sazias later terug in Kamer Drukker bij de voedselbank Rob Jetten laat er geen twijfel over be staan: hij posteert zich in de verkie zingscampagne ver links van coalitiege noot VVD. Maandag kwam hij met een pleidooi voor een miljonairstaks, van daag gooit hij een steen in de vijver met de stellingname dat de Nederlandse grenzen verder open moeten voor mi granten. Erg in de mode is dat standpunt niet. Desondanks zegt Jetten het vanavond, tijdens zijn eerste grote tv-debat ooit, 'hartstochtelijk' te zullen verdedigen. Zenuwen zegt hij niet te hebben. Wel is hij 'nieuwsgierig' naar het debat bij RTL. ,,Als kijker dacht ik de afgelopen jaren wel eens van: nou, nou. StMn ze daar met z'n allen te schreeuwen om één mi nuut aandacht.'' Nu staat hij er zelf. Het lot heeft be paald dat hij over klimaat en migratie mag debatteren. ,,Daar ben ik blij om, want er was ook een debat over Zwarte Piet. Vraag me af wat dat in godsnaam met de Provinciale Staten van doen heeft.'' ,,Ja, dat hoort er allemaal bij. Laat ik zeg gen dat fractiegenoten verbijsterend goed zijn in het spelen van de fractie voorzitters. Ik noem liever geen namen, maar we hadden iedereen wel in huis." Nu KPN zijn besluit om met XS4AH te stoppen niet lijkt terug te draaien, pakt het actiecomité XS4AII Moet Blijven door. De afgelo pen weken zijn experts aan boord gehaald op het gebied van marke ting, financiën en juridische zaken. Vervolgens is een businessplan geschreven. ,,We willen een inter- netprovider starten met privacy en veiligheid hoog in het vaandel", vertelt Kirsten Verdel, mede-op richter van de actiegroep XS4AII Moet Blijven. ,,Deze principes zullen belangrijker zijn dan economisch gewin." Om dat laatste te verzeke ren is voor een stichtingsvorm ge kozen, waaronder een bv komt te hangen. Er zal geen meerderheids aandeelhouder zijn. De oprichters mikken in eerste instantie op 60.000 klanten, iets meer dan het aantal dat de petitie tot behoud van XS4All tekende. Om succesvol te beginnen, is een startkapitaal van zeker 13 miljoen euro vereist, schat Anco Scholte ter Horst, bedrijfsadviseur en schrijver van het businessplan. ,,Momenteel zijn we in gesprek met diverse pri- vate investeerders en fondsen." Scholte ter Horst, die zelf tussen 1999 en 2004 voor XS4AH werkte, zegt dat het actiecomité het poten tieel van 60.000 klanten bewust voorzichtig begroot. ,,We beginnen vanaf nul en kunnen vanwege de logistiek niet te hard groeien. Je moet routers opsturen, monteurs langs laten komen." Hoewel winst bij de nieuwe pro vider niet leidend is, beklemtoont Scholte ter Horst dat investeerders een gezond rendement verdienen. ,,Winst is niet verboden, het gaat er om wat j e ermee doet. Een deel wil len we investeren in projecten rond privacy en open internet. Net zoals XS4AH vroeger." Er zijn al gesprek ken met telecombedrijven over toe gang tot hun netwerken. GO DEN HAAG De Amerikaanse zanger R. Kelly ontkent dat hij gruwe len met minderjarige meisjes heeft uitgehaald. DEN HAAG GEKANTELDE TRUCK Verkeer op de A2 bij Kerkdriel heeft gisteren veel hinder ondervonden van een gekantelde vrachtwagen. De truck schoot door de vangrail en reed een lichtmast omver. In beide richtingen werden rijbanen afgesloten. foto bart meesters GENÈVE De Iraakse en Koerdische autori teiten hebben hon derden kinderen vastgezet die wor den beschuldigd van terrorisme voor Islamitische Staat. Volgens Human Rights Watch is dat tegen internationaal recht omdat kinde ren die door gewa pende groeperin gen worden geron seld, worden ge zien als slachtof fer. DEN HAAG Tweede Kamerlid Léonie Sazias van 50Plus, die kampt met de gevolgen van darmkanker, keert later terug in het parlement. Ze wilde rond deze tijd aan de slag, maar ze mikt nu op net voor de zomer. ROTTERDAM Het aantal mensen dat eten ophaalt bij de Voedselbank is vorig jaar met 6 procent gestegen tot 140.000. Het aantal vrijwilligers groeide ook met 6 procent, tot 11.700 mensen. Een reden voor de stij ging is dat de toe latingsnormen, net als in 2017, zijn versoepeld. Er zijn vorig jaar meer al leenstaanden en 50-plussers bijge komen. 'We hebben juist méér arbeidsmigranten nodig, tienduizenden Tobias den Hartog en Laurens Kok Heeft u eigenlijk geoefend? Compleet met rollenspelletjes? De kwart miljoen klanten van XS4All krijgen een alternatief als KPN zijn besluit om met de provider te stoppen niet terug draait. Het actiecomité XS4All Moet Blijven start een eigen in- ternetprovider gericht op pri vacy en veiligheid. David Bremmer Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12