II 'Interesse in aandelen KLM was bekend' Getuigen: voorbeeldmilitair wilde ook niet mee naar politiebureau 7 De agent die zondag Marco Kroon arresteerde in Den Bosch raakte volgens getuigen gewond door een achterwaartse kopstoot van de oorlogsheld. In Den Bosch hebben ze het er liever niet meer over. woensdag 6 maart 2019 details die nu naar buiten komen. Ook Defensie wil nog niet inhoude lijk op de zaak ingaan. Volgens een woordvoerder is Kroon nu nog met verlof, maar blijft hij welkom op zijn werk zolang het onderzoek loopt. ,,We willen eerst de feiten kennen en wachten het onderzoek door de Mare chaussee af.'' Rekening De rekening van zijn advocaat mag Kroon niet naar zijn werkgever sturen zoals hij in het verleden wel deed, heeft Defensie laten weten. De rechter sprak hem al eens vrij van cocaïnebezit. Later, toen hij in op spraak kwam omdat hij het doden van een talibanstrijder voor zijn werkge ver had verzwegen, betaalde Defensie ruim drie ton aan advocaatkosten, wat de krijgsmacht op veel kritiek kwam te staan. konden maken, seinden ze twee colle ga's in die aankwamen met een sur veillancewagen. Deze agenten spraken Kroon aan, waarbij een van hen een achterwaartse kopstoot zou hebben gekregen, verklaren de getuigen. De agent liep daarbij een flinke bloedneus op. Toen Kroon daarop mee moest naar het politiebureau, zou hij zich in de auto hebben verzet. Kroon zat een nacht in het bureau en heeft daar een drank- en drugstest moeten ondergaan. Onduidelijk is of hij onder invloed was. Na zijn vrijlating, maandagmiddag, ontkende Kroon dat hij een agent had mishandeld. Er was geen sprake van opzettelijke handelingen en hij had niet de intentie om de agent te ver wonden, liet hij via zijn advocaat Geert-Jan Knoops weten. Knoops blijft bij deze eerdere reactie en wil geen commentaar geven op de nieuwe Op de Parade in Den Bosch, het hart van het carnavalsfeest in de stad, heb ben ze wel iets anders aan hun hoofd dan na te praten over de militaire held die hier zondagavond over de schreef ging. Feestvierders die er na een paar dagen carnaval nog geen genoeg van kunnen krijgen, tikken hier de laatste biertjes weg, maar over het geweldsin cident van Marco Kroon hebben ze het niet graag. ,,We houden ons liever bezig met de leuke dingen van het leven'', klinkt het bij de feesttent mid den op het plein voor de Sint-Jans kathedraal. Op deze laatste carnavalsdag zijn er nog hooguit een paar honderd carna valsvierders, maar zondag barstte het plein uit zijn voegen. Ook Marco Kroon vierde hier feest, samen met zijn vrouw. Hij liep er rond in een kos tuum dat deed denken aan een beren- pak, zagen getuigen. Wildplassen Wat een gezellige avond had moeten worden, eindigde voor Kroon in een politiecel. De militair werd betrapt op wildplassen, een groot probleem tijdens het carnaval, weet uitbater Bernard Kuenen van grand café Silva Ducis. ,,Zie je die containers daar? Dat Mensen die willen plassen, kunnen blijkbaar niet even op elkaar wachten is de garderobe van de feesttent. Afge lopen weekend is er zo vaak tegenaan geplast dat de urine naar binnen liep.'' Kuenen vindt het niet meer dan te recht dat streng wordt gecontroleerd op wildplassen. Te meer omdat er op het plein extra toiletten zijn geplaatst. ,,Maar mensen kunnen blijkbaar niet meer een paar minuten wachten op elkaar'', zegt hij. Waarom Kroon niet van een van de aanwezige toiletten gebruikmaakte, is niet duidelijk. De boete is in elk geval niet mals: 80 euro. En met tientallen agenten op de been was de kans aan zienlijk dat Kroon zou worden opge merkt, wat ook gebeurde. Volgens de getuigen waren het twee vrouwelijke agenten te paard die hem op heterdaad betrapten en hem voor het eerst aan spraken. Omdat zij hoog zaten en ze er door de carnavalsdrukte geen werk van Het kabinet heeft dit aan de Tweede Kamer gemeld. ,,Het kabinet heeft vele malen bij de Franse staat en bij de holding Air France-KLM haar in teresse in het verwerven van een belang in de holding kenbaar ge maakt. Dit verzoek is steeds afge wezen.'' Minister Wopke Hoekstra (Fi nanciën) en Cora van Nieuwenhui- zen (Infrastructuur) schrijven aan de Tweede Kamer dat het kabinet uiteindelijk wel in het geheim móest toeslaan. ,,Er bleef voor het kabinet maar één andere mogelijk over: het verwerven van aandelen op de beurs.'' De Kamer debatteert vanavond over de kwestie. Sinds de zomer van 2017 was er intensief contact met de Fransen. Dat begon dus al toen Jeroen Dijs- selbloem minister van Financiën was. Hij sprak diverse malen met zijn Franse ambtgenoot. Ook mi nister-president Mark Rutte heeft de Franse president op de hoogte gesteld van de Nederlandse belang stelling, schrijven Hoekstra en Van Nieuwenhuizen. Later ging dat contact door, on der het nieuwe kabinet. Een be langrijk moment volgde medio 2018. Toen bleek dat AccorHotels belangstelling had getoond voor het aandelenbelang van de Franse staat, en dat er gesprekken waren gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de Franse staat en Accor- Hotels. ,,Dit pakket is toen niet aan Nederland aangeboden. Ook in dit geval is de Nederlandse In het voorjaar van 2018 heeft minister Hoekstra meerdere malen contact gehad staat niet geconsulteerd over de mogelijke verkoop van de aande len Air France-KLM door de Franse staat.'' ,,In het voorjaar van 2018 heeft minister Hoekstra naar aanleiding van de ontwikkelingen rondom Air France-KLM en daarna AccorHotels meerdere malen contact gehad met de Franse minister van Economie en Financiën. Hij heeft het daarbij ook gehad over de borging van de gezamenlijke publieke belangen, een mogelijke aandelenparticipatie en hij heeft benadrukt dat het noodzakelijk is dat Air France-KLM concurrerender wordt.'' De Fransen lieten vorige week weten dat de aankoop door Neder land 'geniepig' en 'niet vriend schappelijk' was. Uit de lezing van het kabinet blijkt dus dat het in elk geval geen grote verrassing geweest kan zijn. Fel De Nederlandse staat verwierf vo rige week een belang van 14 procent in de holding Air France-KLM. Dat kostte de staat 744 miljoen euro. Dat leidde tot een felle reactie bij de Fransen. Vrijdag ontmoette minis ter Hoekstra zijn Franse ambtge noot Le Maire om de kou uit de lucht te halen. GO 'Agent hield bloedneus over aan kopstoot Kroon' Oorlogsheld Marco Kroon zou zijn betrapt door vrouwelijke agenten te paard. foto anp Marc Brink Raymond Boere Den Bosch -Bernard Kuenen, uitbater café Voor de Fransen was het geen nieuws dat Nederland een be lang in Air France-KLM wilde kopen. Sander van Mersbergen Den Haag -Uit brief aan de Tweede Kamer Kijk op de site bij /video hoe de aandelencoup sinds de zomer van 2017 werd voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7