FRDHEÏÏ 3 DOUCHEN kriegW®® m m 12 NIEUWS OORLOGSMISDADIGERS IN BREDA Onderzoek van de Duitse historicus Felix Bohr maakt duidelijk hoeveel druk er werd uitgeoefend om de laatste in Breda vastzittende Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. Ondertussen genoten de nazi's in de Koepel van allerlei privileges. De Vier van Breda woensdag 6 maart 2019 f een mens ter wereld is M bij machte hetgruwe- lijke leed van hen, die de hel van deze sa tanskinderen overleef den, uit hun gedachten en harten weg te nemen, zelfs berouw en vrijlating van de oorlogsmisdadigers niet!' Het Comité Herdenking Vloeiweide gaat er op 24 februari 1972 met ge strekt been in tijdens een hoorzitting over de vrijlating van de Drie van Breda. In de Tweede Kamer spreken tientallen betrokkenen, nabestaan den en belangenverenigingen zich uit over het plan van minister van Justitie Dries van Agt om Ferdinand aus der Fünten, Franz Fischer en Jo seph Kotalla vanuit de koepelgevan genis in Breda terug te laten keren naar West-Duitsland. Minister Van Agt en het kabinet Biesheuvel zwichten voor de im mense druk. Dat het uiteindelijk tot 1989 zou duren voor de laatste twee bejaarde nazi's in een ambulance de stad uit worden gereden is bekend. In zijn proefschrift Die Kriegsverbrecher- lobby onderzoekt de Duitse histori cus Felix Bohr hoe dit hoofdpijndos sier aan de andere kant van de grens werd ervaren. Het begin Aus der Fünten, Fischer, Kotalla en Willy Lages komen na de Tweede Wereldoorlog met nog een groot aantal andere oorlogsmisdadigers vast te zitten in Breda. Alle vier heb ben ze gruwelijke feiten begaan (zie kader). De eerste krijgt levenslang, de andere drie worden veroordeeld tot de doodstraf. Die wordt begin jaren 50 omgezet in levenslang. Nadat in 1952 zeven Duitse gevangenen ont snappen uit de Koepel, blijven de vier over. Lages krijgt in 1966 gratie om dat hij ziek zou zijn. Dat blijkt maar ten dele waar, Lages leeft nog vijf jaar in vrijheid voor hij sterft. Felix Bohr beschrijft op welke ma nier de jonge West-Duitse republiek druk uitoefende op de Nederlandse staat om ook de resterende drie vrij te laten. ,,Bij ieder diplomatiek bezoek stond het onderwerp op de agenda", zegt de in Berlijn wonende Bohr (36). ,,Men wilde een streep onder het ver leden zetten. Vergeet niet dat tot diep in de jaren zeventig nog voormalige ambtenaren van het Derde Rijk posi ties hadden binnen de West-Duitse overheid.'' Tegelijkertijd ontvangen de Drie fors zakgeld vanuit Bonn, beschikken ze over een televisie en videorecorder in hun cel, kunnen ze iedere krant en ieder tijdschrift ontvangen. Familie leden die naar Breda komen krijgen hun bezoek vergoed. Oud-nazi's, sympathisanten en de West-Duitse staat maken van hen vermogende ge vangenen. Een nicht van Fischer ver telt tegen Bohr dat ze met Kerstmis en verjaardagen altijd dure cadeaus ontvingen van die oom die in Neder land vastzat. Bohr: „Terwijl de nazi-slachtoffers in Duitsland voor erkenning en com pensatie moesten vechten, werden voor gevangengenomen oorlogsmis dadigers zonder aarzeling buitenspo rig hoge juridische kosten betaald. Ook werden sport- en culturele pro gramma's gestimuleerd en ontvin gen ze ieder jaar een kerstpakket met luxegoederen als chocolade, cognac, sigaretten, sardientjes in blik en worst." Toen de echtgenote van Franz Fi scher in 1995 overleed, liet zij meer dan 400.000 D-Mark na, terwijl ze in haar leven nauwelijks had gewerkt. Pandemonium Toen in 1966 prins Claus zich met prinses Beatrix verloofde en men in Bonn zag welk pandemonium dat opleverde - de aankondiging ging ge paard met hevige rellen - zakte de moed de Drie in de schoenen. Enkele jaren eerder had het proces rond Adolf Eichmann evenmin vrijlating dichterbij gebracht. ,,Daar bleek welke rol de Schreibtischtater speel den in de Holocaust. Zij die niet zelf de trekker overhaalden, maar van achter het bureau joden de dood in joegen. Dat ging ook over de Drie van Breda", zegt Bohr. Na het tumultueuze Tweede Ka merdebat in 1972 en het overlijden van Kotalla in zijn cel in 1979, sterft de Kriegsverbrecherlobby een stille dood. In 1989 komen Fischer en Aus der Fünten toch nog op vrije voeten. Als breekbare oude mannetjes, die nooit berouw hebben getoond maar vol houden slechts te hebben gedaan wat hen werd opgedragen, worden ze als ongewenste vreemdeling over de grens bij een wegrestaurant ge dumpt. Beiden overlijden nog het zelfde jaar. Ze ontvingen ieder jaar een kerstpakket met cognac, chocolade, sigaretten en sardientjes in blik Gaf opdracht voor de executie van 300 mensen - onder wie verzets- vrouw Hannie Schaft - en deporta tie van 70.000 Nederlandse joden. Ook was hij verantwoordelijk voor de Silbertanne-moord op schrijver A.M. de Jong. Joseph Kotalla Wachmann in concentratiekamp Amersfoort. Vermoordde meer dan 70 mensen, onder meer door hen in een draaiende cirkelzaag te duwen in de werkplaats. Verantwoordelijk voor de deporta tie van 13.000 joden uit Den Haag, van wie er zeker 12.000 omkwa men. Verantwoordelijk voor de deporta tie van duizenden joden, onder wie Anne Frank en familie. De lobby om 'satanskinderen' terug naar Duitsland te halen Ralph van Wolffelaar Breda ■BBM HHH jribfs Andere Tijden besteedt vanavond (NPO2, 21.20 uur) aandacht aan het onderzoek van Bohr. Protest tijdens een bezoek van koningin Juliana aan Bonn in oktober 1971. Inzetje: (vlnr) Joseph Kotalla, Franz Fischer en Fer dinand Aus der Fün ten. FOTO JOOST EVERS, NATIONAAL ARCHIEF ANEFO -Felix Bohr Willy Lages, SS-Sturmbannführer Franz Fischer, SS Sturmscharführer Ferdinand aus der Funten, SS-Hauptsturmführer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56