I Bedrijventerrein in Kamperland breidt uit Postcoderozen krijgen voet aan de grond in Tholen 7 MONUMENT VERBOUWEN Leegstand dreigde voor de Nicolaaskerk in Kortgene. Tot een groepje vrijwilligers opstond om de kerk te redden. Geentabak meer bij Lidl in Oostburg woensdag 6 maart 2019 Met zijn 772 jaar is de Nicolaaskerk in Kortgene het oudste gebouw van Noord-Beveland. Het monu mentale pand op de kop van de Hoofdstraat doorstond beproevin gen als een brand en twee water snoden. Om te voorkomen dat het doek uiteindelijk zou vallen door de terugloop van het aantal kerk gangers, schakelde het kerkbe stuur voortijdig hulp in. Dat resulteerde in een bijzonder project van de Stichting Behoud Nicolaaskerk Kortgene. ,,Zo'n beeldbepalend gebouw laten ver pauperen, dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen", zegt de 76-jarige stichtingsvoorzitter Peter Geysen. Samen met de andere bestuurs leden dacht hij de afgelopen jaren na over een nieuwe invulling voor de Nicolaaskerk. ,,Veel kerken staan leeg, dus we wilden iets ori gineels neerzetten, iets waarmee het onderhoud van het gebouw voor langere tijd gegarandeerd is." Dat resulteerde in het idee van een cultureel centrum: een plek waar mensen kunnen genieten van Noord-Bevelandse cultuur, histo rie en gastronomie. Molen Geysen is van oorsprong katholiek en kerkt dus niet in de protes tantse Nicolaaskerk. Dat de Goese- naar desondanks heel betrokken geraakt is bij de toekomst van de Kortgeense kerk, vindt hij zelf niet zo bijzonder. ,,Ik heb achttien jaar se i op Kortgene gewoond en ik vind het een uitdaging om dingen voor elkaar te krijgen." Geysen was één van de vrijwilli gers die ervoor zorgde dat molen De Korenbloem in 2011 na veertig jaar haar wieken terugkreeg. Dat traject nam jaren in beslag en ook deze keer zijn er al tien jaren ver streken zonder zichtbare verande ringen. Toch heeft de Stichting Be houd Nicolaaskerk Kortgene al heel veel stekken gestoken, maar de financiering is nog niet rond en tot die tijd kunnen ze niet aan de slag. Geysen stapt de kerk binnen, Veel kerken staan leeg, dus we wilden iets origineels neerzetten die met zijn kalkwitte binnenmu ren en blauwe plafond wel wat wegheeft van een Grieks bouw werk. ,,Dat blijft dus niet zo. Wij willen de kerk compleet herin- richten. 'Wauw', moeten mensen denken als ze binnenkomen." Wensenlijst Een flinke wensenlijst moet dat 'wauw-effect' gaan creëren. Zo wil de stichting de originele ingang aan de torenkant weer in gebruik nemen. In de blinde muur waarop je bij binnenkomst kijkt, moet een glazen deur komen zodat bezoe kers direct zicht hebben op de ruimte daarachter. Dat betekent dat de monumentale preekstoel een andere plek krijgt. De vloer en kerkbanken maken plaats voor nieuw interieur en voorzetwan den moeten het zout in de muren verbergen. Ook krijgt het geheel een andere kleurencombinatie. ,,We hebben gekozen voor kleuren die refereren aan het eiland", licht Geysen toe. ,,Denk aan kleibruin, suikerbietengeel en Oosterschel- deblauw." Aan de wanden komt expositiewerk te hangen dat be zoekers meer vertelt over Noord- Beveland. De kerk wordt geen concurrent van dorpshuis De Stadsweide. ,,Een kerkgebouw leent zich voor andere doeleinden dan een zaal in het dorpshuis." OOSTBURG Bij de vernieuwde supermarkt Lidl in Oostburg worden geen sigaretten en tabak meer verkocht. De supermarkt aan de Langestraat is na Vlissin- gen de tweede in Zeeland waar geen rookwaren meer te koop zijn. De winkel heropende maan dag weer na drie weken. De su permarkt werd in de tussentijd verbouwd en uitgebreid. De winkel is zo'n tweehonderd vierkante meter groter gewor den én de tabak en sigaretten zijn verdwenen. Lidl Oostburg werd bij de heropening '100% rookvrij' verklaard met een sym bolische cheque. THOLEN De eerste twee post coderozen in de gemeente Tholen zijn een succes. Opge teld is er voor ruim vierhon derd panelen interesse. Dat is het dubbele van het oorspron kelijke doel, zegt initiatiefne mer Maarten van Oeveren uit Sint-Annaland. ,,Vorige week zijn twee co öperaties ingeschreven bij de notaris", zegt Van Oeveren. Eén voor Tholen en één voor het ei land Sint-Philipsland. Van beide projecten is hij voorzitter. Deelnemers aan de postcode roos krijgen niet zelf panelen op hun woning. Die komen na- melijk te liggen op het dak van een boerderij of bedrijf. ,,Loca- ties die we op het oog hebben zijn de Postweg 12 bij Tholen- stad en eentje in Sint-Philips- land", zegt Van Oeveren. ,,Mo- gelijk komen er nog locaties in Tholen, Scherpenisse en Poort vliet bij. Het is belangrijk om te spreiden op het eiland, zodat alle bewoners mee kunnen doen." De inschrijving loopt nog tot begin april. Van Oeveren denkt in mei operationeel te kunnen zijn. ,,Ik ben blij dat mensen op Tholen nu weten wat het is en ze zoeken me ook op." Het bedrijventerrein in Kamper land breidt uit. Diverse bedrijven hebben aangegeven zich op Het Rip te willen vestigen en daarom gaat de gemeente Noord-Beveland nieuwe grond verkopen. Het gaat om 2,6 hectare agrari sche grond, grenzend aan Het Rip. Voordat de landerijen daadwerke lijk in de verkoop kunnen, moet nog wel de bestemming omgezet worden van agrarisch naar bedrijfs matig. De noodzaak voor nieuwe be- drijfsgrond nam toe toen bleek dat de Aldi zich aan de Ruiterplaatweg ging vestigen. De aankoop van de Zeelandnetstudio's bood uitkomst, maar inmiddels zijn alle onderde len zo goed als verkocht. Afrondende fase Het pand zelf is vorig jaar overgeno men door Lubo International uit Kortgene en ook 1,9 hectare agrari sche grond, oorspronkelijk bedoeld voor de uitbreiding van het Zee- landnet-terrein, is verkocht. De on derhandelingen over het parkeer terrein - dat in vijven is gesplitst - bevinden zich in de afrondende fase. De verwachting is dat de ver koop van de diverse gronden de ge meente uiteindelijk zo'n 488.000 euro oplevert. BE Grootse plannen voor Nicolaaskerk Ellen Smaardijk-Jobse Kortgene Peter Geysen, voorzitter van de Stichting Behoud Nicolaaskerk Kortgene. foto marcelle davdse -Peter Geysen Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52