MontMartje en braderie dit jaar op dezelfde dag 1 Windmachines tegen nachtvorstschade 6 Fruitteeltbedrijf Fruvo in Krabbendijke gaat windmachines inzetten om nachtvorstschade aan fruitbomen te voorkomen. Het is voor het eerst dat deze methode op grotere schaal in Zeeland wordt toegepast. ,,Fruvo heeft al tien jaar één zo'n molentje staan", aldus wethouder Jaap Sinke. ,,Een paal met twee wie ken erop. Die staat buiten Krabben dijke langs de Oude Rijksweg. Als die draait vermengt hij de koude en warme lucht en blaast die over de fruitbomen. Daardoor treedt er geen nachtvorstschade op. Het blijkt dat de schade erdoor terugge bracht wordt tot nul of tot bijna nul.'' Daarom wil Fruvo (Vogelaar Fruitcultures) nu nog eens vijf windmachines bijplaatsen in de Stroodorpepolder. Op een stuk land van ongeveer 31 hectare. Sinke: ,,Dat wil zeggen dat één molentje ongeveer vijf hectare bestrijkt. Mis schien dat ze elkaar ook nog wel een beetje versterken, dat zal wel bere kend zijn. Want je krijgt natuurlijk een hele windstroom." De uitwijk naar windmachines is voor Fruvo noodzakelijk omdat er in de Stroodorpepolder geen of on voldoende zoet water aanwezig is om de fruitbomen te besproeien. Want besproeien is de meest ge bruikte methode om nachtvorst- schade te voorkomen. Nog een an dere mogelijkheid zou zijn om luchtverplaatsing te creëren met behulp van een helikopter. Ook heel effectief, maar in de nachte lijke uren zeker niet erg wenselijk. De overlast van windmachines zou volgens wethouder Sinke heel erg mee moeten vallen. ,,Ze draaien maar een beperkt aantal uren, on geveer 25 tot 30 uur per jaar. De masten zijn zo'n dertien meter hoog. Daarnaast ligt die polder een kilometer buiten Krabbendijke. De dichtstbijzijnde bebouwing ligt op een afstandje. Dat betreft een paar verdwaalde huizen bij Duivenhoek en langs de Oude Rijksweg. Dus de woonbebouwing in de omgeving is niet groot." Even zo goed wil Sinke de proef goed in de gaten houden. ,,Het is nieuw voor ons, daarom maken we er ook een pilot van. We willen be kijken wat de invloed is op het landschap en wat voor herrie die molens maken. Daar gaan we dan beleid op ontwikkelen. Andere ge meenten kijken nu ook goed naar ons. Zij willen weten hoe wij er mee om gaan. Want zij lopen tegen dezelfde vragen aan." Nachtvorstseizoen De fruitteler wil de windmachines zo snel mogelijk plaatsen. Wat de wethouder betreft moet dat geen probleem zijn. ,,Wij gaan er naar streven dat hij ze nog dit jaar kan gebruiken." En dit jaar wil dan zo veel zeggen als rond eind maart/be gin april. ,,Want dan begint onge veer het nachtvorstseizoen voor de fruittelers." Na de opstartfase van de brasserie hebben eigenaar Bas Quist en Rien Vaders, uitbater van café De Hoop, de koppen bij elkaar gestoken. Ze constateerden dat het thema Roos evelt en de uitbreiding van de ho reca voor nieuwe dynamiek heb ben gezorgd in Oud-Vossemeer. Beide horeca-ondernemers heb ben nu besloten vaker de samen werking te zoeken. Te beginnen tij dens de Zevendorpentocht in juli. Geen brood Dat is al jaren één van de gezellig ste dagen van het jaar in Oud-Vos- semeer. Traditioneel staan op de dag van het wandelevenement ook een dweilbandfestival en een bra derie op het programma. Maar die braderie heeft al twee jaar lang niet meer plaatsgevonden op de dag van de Zevendorpentocht. ,,Het bedrijf dat de braderie in opdracht van ons altijd organiseerde, zag er twee jaar geleden ineens geen brood meer in'', vertelt café-eigenaar Rien Va ders. De eigenaren van het even ver derop gelegen Huys van Roosevelt, Dit jaar slaan horeca ondernemers Oud-Vossemeer de handen ineen dat kort ervoor was geopend, sprongen direct in op het verdwij nen van de braderie. In een paar uur tijd werd het evenement 't Zeeuws MontMartje in elkaar ge draaid. Een soort lokale ambach tenmarkt op het dorpsplein. Het was zo'n groot succes dat Mont- Martje vorig jaar ook weer plaats- vond op de dag van de Zevendor- pentocht. Maar tot grote verbazing van veel inwoners vond een week later ook ineens weer een braderie plaats. ,,We hadden een nieuwe or ganisator gevonden, maar die kon alleen in het weekend na de Zeven- dorpentocht iets opzetten'', legt Vaders uit. Geruchtenmachine Twee braderieën en nog wel een week na elkaar. ,,Mensen snapten dat niet, ze waren het spoor een beetje bijster'', zegt Quist. Al snel kwam de geruchtenmachine op gang. De eigenaren van de twee horecagelegenheden zouden niet door één deur kunnen. 'Maar niets is minder waar', stellen ze nu eens gezind. 'Het was een toevallige sa menloop van omstandigheden.' Dit jaar slaan de ondernemers de handen ineen. Huys van Roosevelt houdt op 6 juli (de dag van de Ze- vendorpentocht) de derde editie van 't Zeeuws Montmartje, terwijl café De Hoop op die dag zorgt voor een braderie op de Ring. ,,We gaan er samen iets moois van maken'', zegt Vaders. IN DE REGIO Heemkundige Kring Ontmoeting in Ter Weel Digitaal café MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 6 maart 2019 BE Wind moet fruit beschermen Willem Adriaansens Krabbendijke Jaap Sinke wil meewer ken aan de installatie van windmachines foto joeri wisse De ene zaterdag MontMartje, een week later de braderie. Veel inwoners van Oud-Vossemeer begrepen het vorig jaar niet. De eigenaren van brasserie Huys van Roosevelt en café De Hoop hebben nu besloten om er samen één mooie dag van te maken. Rob Paardekam Oud-Vossemeer OOSTDIJK Heemkundige Kring De Bevelanden houdt vandaag een lezing in Dorpshuis Apeldoorn 2e Vliet- weg 9 in Oostdijk, over de gemeente lijke herindeling op Zuid-Beveland in 1970. Het is bijna 50 jaar geleden dat deze herindeling plaatsvond, maar wat was de aanlei ding en wat voor gevolgen bracht het met zich mee? Mar cel van der Borgt, oud afdelingsdirec teur van het Ostrea Lyceum, en Ad Schenk, oud-wet- houder van de ge meente Borsele, zullen samen terug blikken op deze vijf tig jaar. De lezing vindt plaats in Dorpshuis Apel doorn, te Oostdijk. Aanvang 19.30 uur. KRABBENDIJKE Donderdag wordt er een ontmoe tingsmiddag geor ganiseerd door de 'Club Oud Chauf feurs. Deze vindt plaats in het restau rant van Ter Weel in Krabbendijke. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur en is bedoeld voor alle oud chauffeurs en andere belang stellenden die het leuk vinden om el kaar te ontmoeten. GOES fn samenwerking met Stichting Digis- teun houdt biblio theek Goes (10.00 11.30 uur) en Hein- kenszand (9.30 11.30 uur) iedere woensdagochtend een digitaal café. Vragen op het ge bied van tablet, te lefoon en computer worden hier beant woord. Zie voor meer infor matie bibliotheek- oosterschelde.nl. CRAZY SPRING PARADIJS KAPELLE 'We moeten rennen, springen, vliegen, duiken, vallen, opstaan en weer doorgaan'. De tekst van Herman van Veen ging de afgelopen dagen zeker op voor de Kapelse jeugd. Die vermaakte zich prima in het Crazy Spring Para dijs. Ofwel: sportcentrum Groene Woud, maar dan vol met springkussens. Het bedrijf Crazy Air uit Gemert had, samen met Optisport, de sporthal gevuld met grote springkussens. En dat was niet voor niets. ,,Gisteren hebben we zelfs moe ten besluiten om niemand meer toe te laten", aldus René Cruijsen van Crazy Air. ,,Want we willen niet meer dan 300 kinderen in de zaal." foto johan van der heijden COLIJNSPLAAT Voorstraat 45, 12.00-18.00 uur: Maritieme leestafel GOES Inloophuis Oase, och tend: Inloop; Jeugdcentrum SMWO, De Spinne, 09.30 11.30 uur: Inloopspreekuur voor vragen over de computer; 13.00-14.00 uur: Spreekuur van wijkagent; Bibliotheek, 10.00-11.30 uur: Digitaal Café; Ambachtscentrum, 13.00 16.30 uur: Kinder-Doe-Dag; Centrum 't Westlicht, 14.00 16.00 uur: Inloop HANSWEERT Zorgcentrum Maria-Oord, 10.30 uur: Digi In loop KAPELLE De Vroone, 09.00 11.30 uur: Activiteit 'Houtsnij den'; 13.00-17.00 uur: Biljarten voor senioren; 19.15 uur: Bridgeavond; FitXperience, Vroonlandsweg 47, 09.30 uur: Indoor Cycling; 10.30 uur: Body Pump; Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Wisselexposi tie 'Kunst uit de Kelder', 13.00 17.00 uur: Knutselmiddag voor kinderen van 5 t/m 10 jaar KORTGENE Dorpshuis De Stadsweide, 14.00-16.00 uur: Seniorenmiddag 'Even d'r uut' voor alle 55-plussers KRUININGEN Reimerswaalhal, 09.30-10.30 uur: Yoga-gym voor 55+ OOSTDIJK Dorpshuis Apel doorn, 19.30 uur: Lezing Heemkundige Kring de Beve- landen over 'de gemeentelijke herindeling op Zuid-Beveland 50 jaar geleden' RILLAND De Nieuwe Vlied berg, 10.00-11.15 uur: Wande ling in groepsverband YERSEKE Zorgcentrum Moer- zicht, 10.00-11.15 uur: Wande ling in groepsverband; Kibeo Moerplein 8, 10.00 uur: Mama café Kerkplein 1, 13.00-16.00 uur: Rondleidingen door Oos- terscheldemuseum; Gymzaal Tehaere, 13.30-16.00 uur: Chaos-bal voor kinderen uit de groepen 5 t/m 8; Moer- zicht, 19.00-20.00 uur: Bijbel lezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51