II Commandobunker bij Slotbos Haamstede gaat in juni open ril 7 woensdag 6 maart 2019 SCHAAPSKUDDE LAMMETJES Johan en Leonie Kreeft hebben allebei een 'doodgewone' baan. Hij is technisch projectleider, zij commercieel medewerker. Maar samen runnen ze ook nog hun eigen schaapskudde De Vrolijke Grazers in Scharendijke. En daar is de geboortegolf van lammetjes losgebarsten. Of ze er nu 's nachts uit moeten voor een lammetje of voor hun eigen baby, het maakt voor Leonie en Johan Kreeft uit Scharendijke niet zo veel uit. Hun zoon Sjoerd werd vorige week geboren en gaat meteen mee in het ritme van het lammeren van hun schaapskudde. Momenteel hebben ze 24 lam metjes en de teller loopt. Leonie en Johan hebben beiden gewoon een baan en zijn met de kudde begon nen als hobby. ,,Van huis uit heb ben we geen familie met een boe renbedrijf, maar vonden zoiets toch heel leuk. Ik vind schapen ge weldig. We hebben dit huis voor namelijk gekocht om de schaaps kudde te kunnen starten", vertelt Leonie. ,,We woonden in Oolt- gensplaat op Goeree-Overflakkee, maar daar konden we niets betaal baars vinden dat aan onze wensen voldeed. Hier in Scharendijke wel. Met onze kudde helpen we boeren en natuurbeheerders bij de begra- zing van land en natuurgebieden." Die kudde bestaat uit twee soor ten schapen: Kempische heide- schapen en Maasduinenschapen. De eerste soort is heel goed in be- grazen. Zuring, berenklauw, ja- cobskruiskruid, ze eten het alle maal. Bovendien zijn ze gemakke lijk te leiden, handig als je - zoals Leonie en Johan - geen hond hebt om dat mee te doen. Ze worden in gezet voor Natuurmonumenten. Hun mest doet veel goeds voor een bodem die arm aan voedingsstof fen is. De Maasduinenschapen daarentegen grazen voor Staats bosbeheer. Leonie legt uit dat het Als het niet nodig is om te helpen bij het lammeren, doen we dat ook niet zogenoemde harenschapen zijn. Deze hoeven niet geschoren te worden. ,,Dit gaat op een natuur lijke manier. Deze schapen staan heel dicht bij de natuur." Dat is voor de Vrolijke Grazers, zoals de kudde heet, een belangrijk aspect. Johan: ,,We laten de natuur zo veel mogelijk zijn gang gaan. Als het niet nodig is om te helpen bij het lammeren, doen we dat ook niet. Dan duurt het maar tien minuten langer. Een enkele keer moeten we bijvoeren met een flesje." Adoptie Het is een schattig gezicht al die lammetjes die tussen de grote schapen ronddartelen. Het is de bedoeling om de kudde verder uit te breiden. De ooien blijven, de meeste rammen gaan uiteindelijk naar de slacht. Anders kun je de bloedlijn niet zuiver houden. Leo- nie en Johan bedachten dat het een mooi idee zou zijn als je een lammetje kunt adopteren. Niet letterlijk natuurlijk. ,,Mensen kunnen zich aanmelden via de website en betalen vijftig euro. Ze mogen het lam dan een naam ge ven en wij houden ze op de hoogte van de ontwikkeling. Het lijkt ons leuk af en toe een soort 'Vipdag' te organiseren, bijvoorbeeld op de locatie waar de kudde loopt. Dan kunnen ze hun schaap in het echt zien." De adoptie loopt zo goed dat er inmiddels een wachtlijst is ontstaan. Twee kleinere bunkers in het Slot bos worden geschikt gemaakt als alternatieve verblijfplaats voor vleermuizen. Dat was de belang rijkste voorwaarde voor de provin- cie om ontheffing te kunnen geven van de Natuurbeschermingswet. In de Duitse commandopost uit de Tweede Wereldoorlog huizen mo menteel een paar exemplaren. Als die blijven, is dat ook niet erg, zegt Geluk. ,,Maar we moeten in de buurt iets creëren zodat ze kunnen verhuizen. Aan die compensatie wordt dus voldaan." De vleermui zen houden nu nog winterslaap. Om die reden kan pas in april wor den begonnen met het uitgraven van de verschillende compartimen ten in het grote complex. Hangjongeren Het zand en puin werd er ingestort in verband met overlast van rond hangende jeugd en een onveilige si tuatie. De toegang wordt straks ge- regeld met stevige hekken, vertelt Geluk. De werkgroep krijgt daar voor tienduizend euro subsidie van de gemeente Schouwen-Duive- land. Van dat geld wordt onder meer ook verlichting aangebracht. ,,Verder gaan we binnen niet zo gek veel doen aan inrichting. We hangen nog wat foto's en oude landkaarten op en dat is het, voor lopig althans." De bunker is straks twee dagen per week geopend voor publiek. De vleugel- of walvisbunker maakt deel uit van de Atlantikwall, de ruim 2500 kilometer lange Duitse kustverdedigingslinie. Schouwen-Duiveland telt in totaal 149 bunkers. Vooralsnog zijn er geen plannen daar ook iets mee te gaan doen. Geboortegolf bij De Vrolijke Grazers Mariska den Hartog Scharendijke Johan en Leonie Kreeft kregen baby Sjoerd op 21 februari. En elke nacht worden er ook wat lammetjes geboren. foto marieke mandemaker -Johan Kreeft De vleugelbunker bij de Mool- weg in Burgh-Haamstede wordt dit jaar toegankelijk gemaakt voor publiek. Volgende maand begint een groep vrijwilligers met het uitgraven van het deels met zand volgestorte bouw werk. Het streven is eind juni open te gaan, aldus Ria Geluk van de bunkerwerkgroep binnen de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK). Marcel Modde Burgh-Haamstede De vleugelbunker aan de rand van het Slotbos en de Zeepeduinen in Haamstede wordt in verband met z'n opvallende 'staart' ook wel walvisbunker genoemd. archieffoto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50