Jeremy de Nooijer verruilt de ene kampioen voor de andere Zaal en veld lopen bijna parallel De Smit verkiest baan boven profbestaan ZEELAND 11 Esmee Walraven zit al tien jaar bij de selectie. Ze ziet te weinig nieuw bloed bij de club uit 's-Heer Hendrikskinderen. We hebben veel spelers van eind twintig, begin dertig woensdag 6 maart 2019 egradatie is zo goed als onafwendbaar voor Tjoba. De korfbalploeg uit 's-Heer Hendriks kinderen staat dik laatste in de eerste klasse F. „Het lijkt nu echt te gaan gebeuren", zegt Esmee Walraven met pijn in haar stem. „Er is de laatste jaren in de vereniging voor onvoldoende op volging gezorgd." Liefst 24 jaar speelt Tjoba nu al in de eerste klasse of de overgangs klasse. Lange tijd is de Bevelandse club dus al een constante factor in de top van het Zeeuwse korfbal. Dankzij dragende spelers als Wilko Fokke, Wilfred en Mark-Peter van der Meer, Mark de Schipper, Niels en Dirk-Jan Westmaas, Marcel de Dreu, Sander Harinck, Dennis Broerse, Anita Valstar, Astrid Koole, Demi Mondeel én Esmee Walraven konden en kunnen de groen-witten het zo lang volhouden. Maar als men nu niet oppast, zakt de vereni ging weg. De oorzaak is duidelijk: al een paar seizoenen ontbreekt het aan nieuw bloed. ,,We hebben veel spe lers van eind twintig, begin dertig", vertelt Walraven, die zelf 28 is en aan haar tiende seizoen in Tjoba 1 bezig is. „Daarmee hebben we één van de oudere selecties binnen onze poule. Andere clubs hebben wel kunnen vernieuwen, wij niet. En we kunnen ook niet meer terugvallen op de broers Westmaas." Tjoba won deze zaalcompetitie pas twee keer. Het gat met de num mers zes en zeven is sinds de vorige speelronde drie punten. Als het team van trainer Remko Dardenne van concurrent RWA gewonnen had, was er nog hoop. Maar die is nu haast vervlogen. ,,We wisten wat er op het spel stond tegen RWA", ver telt Walraven. ,,We kwamen ook met vijf punten voor en dus zag het er best goed uit voor ons. Maar toch trokken we nog aan het kortste eind. We speelden niet meer scherp ge noeg en het was allemaal 'net niet' bij ons. En zo gaat het eigenlijk al de hele tijd. We zitten in een vicieuze cirkel." Scherp De ervaren speelster heeft de hand doek overigens nog niet geworpen. Vanaf komende zaterdag wil ze voor het waterkansje op lijfsbehoud knokken. ,,We hebben nu twee we ken rust gehad. Misschien heeft het ons allemaal goed gedaan om even afstand te nemen. En misschien kunnen we nog verrassen in de vier laatste speelrondes. Maar dan zullen we wel echt scherp moeten zijn, zo wel in de wedstrijden als tijdens de trainingen." Walraven heeft geen idee wat er met het eerste team gebeurt als de degradatie een feit is. Ze heeft nog geen signalen van anderen gekregen dat ze dan zouden stoppen of weg gaan. ,,Ik denk dat het voor mij geen reden zal zijn om afscheid van Tjoba te nemen", zegt ze. ,,Vorig jaar heb ik wel een overstap naar Swift over wogen. Maar ik dacht toen: voor hoe lang is dat dan nog? Misschien voor twee jaar. Dan ben ik 30 en zit het er eigenlijk wel op. Ik ben dus geble ven. Ik denk ook dat ik nu gewoon hier blijf. En dat verwacht ik van de meeste anderen ook. We hebben al lemaal niet meer de leeftijd om er gens hogerop te gaan. Ik vind dat Tjoba eigenlijk geen club is die in de tweede klasse thuishoort, maar het lijkt er toch op dat we er mini maal één seizoen in gaan spelen. Zo reëel moet je gewoon zijn." LANGE REEKSEN^ Die club werd de afgelopen twee jaar landskampioen en speelde ook in de voorrondes van de Champi ons League en Europa League. De competitie in Litouwen loopt van maart tot en met november. Voor de zoon van oud-prof Den nis de Nooijer, die zelf onlangs naar China vertrok, is FK Suduva zijn derde buitenlandse werkge ver. Hij speelde eerder bij JVOZ en Sparta en vertrok in de zomer van 2015 naar Levski Sofia. Na twee seizoenen verruilde hij de Bulgaarse club voor Sheriff Ti raspol. Met die club werd hij in Moldavië twee keer landskampi oen, maar kwam hij in zijn laatste seizoen weinig aan spelen toe. De Nooijer, ook international voor Curasao, komt nu bij een club terecht die in 2017 en 2018 de beste was in Litouwen. De nieuwe com petitie in Litouwen is net begon nen. FK Suduva won de eerste wedstrijd met 2-1 van Vilniaus Ri- teriai. Zondag wacht de uitwed strijd tegen FK Atlantas Klaipeda. De belangrijkste concurrent in de strijd om het kampioenschap is meestal Zalgiris Vilnius. Bij die club speelt linksback Donovan Slijngard, die De Nooijer nog kent uit zijn tijd bij Sparta. FK Suduva won eind februari al de Litouwse Super Cup, door die ploeg met 2-0 te verslaan. Champions League In Europees verband kwam de club afgelopen zomer niet verder dan de voorronden. In de Champi ons League was de tweede voor ronde het eindstation, in de Eu ropa League strandde de ploeg in de vierde en laatste kwalificatie ronde. Komende zomer volgt de her kansing voor FK Suduva Marijam- pole, met Zeeuwse inbreng dus. Als landskampioen mag de nieuwe ploeg van Jeremy de Nooijer in juli zich namelijk opnieuw melden in de voorronde van de Champions League. Het was een moeilijke beslissing, vertelt De Smit eerlijk. Haar leven stond altijd in het teken van voet bal. Op jonge leeftijd verliet ze bij voorbeeld het ouderlijk huis voor haar sport, zeven jaar lang woonde ze buiten Zeeland. ,,School, stages, bijbaantjes; alles moest altijd wij ken voor het voetbal.'' En voetbal had nog steeds op één kunnen staan, want over belang stelling had ze niet te klagen. ,,Toen bekend werd dat ik wegging bij Ex celsior Barendrecht, stroomden de aanbiedingen binnen'', vertelt De Smit. ,,Maar door bepaalde ervarin gen, zoals bij Excelsior Barendrecht, werd ik kieskeuriger. Het moest écht goed voelen.'' Ze stelde een lijstje samen, ging op bezoek bij die clubs en trainde ook mee. Tij dens één van die oefen sessies ging het echter mis. ,,Eind vorig jaar scheurde ik tijdens een training een enkelband in.'' Er volgde een periode van rust en be zoekjes aan de fysiotherapeut. In het nieuwe jaar keerde ze terug op het veld. ,,Ik hoopte na de winter stop aan te sluiten bij Sparta/JVOZ, maar ik was toch niet pijnvrij.'' Trampolinepark Ze wilde zich niet langer alleen richten op het voetballen en besloot te gaan solliciteren bij bedrijven uit de sportwereld. Eén van die bedrij ven was Street Jump Vlissingen, het trampolinepark van Krabbendijke- trainer Pim Bruins dat binnenkort zijn deuren opent. ,,Daar had ik een goed gevoel bij en ze hadden een mooi contract voor me klaar lig gen.'' Toch moest er nog een knoop doorgehakt worden. Een club van het tweede niveau in Zweden bood De Smit namelijk ook een contract aan. ,,Dat zag er prima uit. Alles was geregeld, ik zou gaan leven als full- prof en kreeg de garantie op stage periodes bij clubs van het hoogste niveau.'' Uiteindelijk koos ze toch voor de Vlissingse trampolines. ,,Dat biedt meer zekerheid. Vooral op de langere termijn.'' GO - Esmee Walraven Roeland van Vliet Esmee Walraven (rechts) weet dat er te weinig nieuw bloed bij is gekomen. FOTO MECHTELD JANSEN Al 24 jaar achter elkaar speelt Tjoba in de eerste klasse of overgangsklasse. Geen andere Zeeuwse club heeft zo'n serie staan. Tjoba in '94-'95 '95-'96 '96-'97 '97-'98 '98-'99 '99-'00 '00-'01 '01-'02 '02-'03 '03-'04 '04-'05 '05-'06 '06-'07 '07-'08 '08-'09 '09-'10 '10-'11 '11-'12 '12-'13 '13-'14 '14-'15 '15-'16 '16-'17 '17-'18 '18-'19 de zaal Tweede klasse Eerste klasse Eerste klasse Eerste klasse Overgangsklasse Overgangsklasse Eerste klasse Eerste klasse Overgangsklasse Overgangsklasse Eerste klasse Eerste klasse Eerste klasse Eerste klasse Eerste klasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Overgangsklasse Eerste klasse Eerste klasse Op het veld is Tjoba aan een vergelijkbare serie bezig. Ook in de buiten lucht promoveerde de Be velandse club in 1995 naar de eerste klasse. En anno 2018 dreigt de afzink naar de tweede klasse. Tussen door waren er acht over gangsklasseseizoenen, te genover liefst twaalf in de zaal. Jeremy de Nooijer is niet langer speler van Sheriff Tiraspol. De 26-jarige middenvelder uit Vlis- singen heeft Moldavië achter zich gelaten en is neergestre ken in Litouwen. De Nooijer heeft een contract tot het eind van dit kalenderjaar getekend bij FK Suduva Marijampole. Barry van der Hooft Vlissingen J* II Jeremy de Nooijer. foto epa Solange de Smit heeft een punt gezet achter haar voetballoop baan. De 25-jarige speelster uit Goes vertrok in oktober vorig jaar bij eredivisionist Excelsior Barendrecht en kwam daarna door diverse omstandigheden niet tot een akkoord met een nieuwe club. De zoektocht is nu ten einde. ,,Ik kies voor mijn maatschappelijke carrière'', licht ze toe. Daniel Vervelde Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43