8 ZEELAND In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 5: Anita Pijpelink van de PvdA. woensdag 6 maart 2019 e heeft zelf al een ge schikte locatie voor de foto bij het interview bedacht: bij het borst- I beeld van Eleanor Roosevelt op de Helm in Middel burg. ,,Dat past me wel", zegt Anita Pijpelink. ,,Omdat ik haar een heel sterke vrouw vind. Ze stond voor be paalde idealen, die erg aansluiten bij ons sociaal-democratisch ge dachtegoed. Zij heeft haar rol ge pakt, in een tijd waarin het niet vanzelfsprekend was dat vrouwen naar voren stapten en zeker niet als je aan de zijde stond van de machtigste man van de wereld." ,,Het is jammer dat anno 2019 een schamele kwart van de politici in de Zeeuwse Staten vrouw is. Maar of de politiek met meer vrouwen anders zou zijn? Het gaat vooral om diversiteit. Ik merk wel dat vrouwen die de stap wagen, het heel leuk vinden en merken dat zij echt van betekenis zijn." ,,Twee weken eerder had ik tegen mijn man gezegd: wat is het lekker om eens niet meteen de kar te hoeven trekken. Toen dat bericht kwam, heb ik toch mijn hand op gestoken, omdat die kans zich niet vaak voordoet en omdat ik weet dat ik het kan en het leuk vind. Natuurlijk was het vroeg, maar ik weet ook: als ik in het diepe spring, leer ik pas goed zwem men." ,,Ja, absoluut. Ook al was ik nieuw, wij hadden onze glans en kleur verloren als PvdA. Als de rode kleur vervaalt, herkennen mensen die niet meer. Je moet hem laten stralen. Het moet ertoe doen dat wij als partij in het college zitten. Ik wil dat we het verschil maken. Ook al waren we de kleinste partij, we zijn een volwaardige coalitie partner." ,,Je moet je dat in dit stadium niet afvragen. Dat neemt alle energie uit het dossier weg. Ik vind de tol echt onrechtvaardig, omdat de omstandigheden zijn veranderd. Het is nu de economische as Goes- Gent. Dat mag je niet afwentelen op vooral de Zeeuws-Vlamingen. Je zult dus in Den Haag partners moeten vinden die daar ook zo over gaan denken, die een knoop in hun maag krijgen als ze Zeeu wen tegenkomen." ,,Flexwerk klinkt mooi. Het straalt een soort vrijheid uit, maar de werkelijkheid is een heel andere. Het zijn juist de laagst opgeleide mensen die de grootste mate van onzekerheid hebben als het gaat om werk en inkomen. Dat is wat je als sociaal-democraat nooit moet willen. De realiteit van het neoli- beralisme, waar ook mijn partij te veel in is meegegaan, heeft ons doen inzien dat het niet zo mooi werkt als het op papier lijkt. Ik ben er heilig van overtuigd dat je be paalde zaken niet aan de markt moet overlaten." ,,We bedoelen niet alleen nieuw bouw. Je kunt ook bestaande com plexen of woningen ombouwen. Er wordt in dorpen en steden wel ge bouwd, maar dat is vooral het hogere middensegment. We maken ons zorgen over die groepen die daar, om wat voor reden dan ook, niet voor in aanmerking komen. Die mensen verdienen ook een fijne woonplek, in een duurzaam huis." ,,In zo'n verkiezingsprogramma zoek je een balans tussen dromen en realiteit. Natuurlijk, iedereen weet dat je nooit alles krijgt wat je wilt. Zo zit het leven niet in elkaar. Maar dat wil niet zeggen dat je er niet voor gaat. Achter elke wens zit een droom en ik vind dat je altijd moet knokken voor je dromen." ,,Het zegt wel iets dat ze naar ons kwamen, ook al waren er alter natieven. We hebben de afgelopen jaren goed samengewerkt en we hebben laten zien dat we goede, in tegere bestuurders leveren. Van welke partij je ook bent, als politi cus ben je besmet. We worden ge zien als zakkenvullers. Ik probeer op mijn manier te laten zien dat dat niet klopt. Ik heb mijn zakken gevuld met idealen. Ik ben kandi daat-gedeputeerde en zou dat een enorme eer vinden, maar macht is niet het doel. Het is het middel om je idealen te verwezenlijken." ,,Ik ga geen namen noemen. Maar wij menen dat wel. Ik ben heel erg bereid te strijden voor mijn idea len, maar als die lijnrecht tegen over die van de ander staan, is dat geen goede combinatie. Je moet dicht bij jezelf blijven. Het gaat om geloofwaardigheid. Liever een principiële politicus die niet zo veel invloed heeft, dan het grijze midden dat maar draait en keert om aan de macht te blijven." PASPOORT GO 'Ik heb mijn zakken gevuld met idealen' Rolf Bosboom Middelburg Waarom past u dat? Nog altijd is het aantal vrouwen in Provinciale Staten beperkt. Zou de politiek anders zijn met meer vrouwen? Dit is uw eerste periode. Door het vertrek van Annebeth Evertz werd u al na vier maanden frac tievoorzitter. Was dat niet heel snel? De PvdA zit in de coalitie. Toch hebt u zich duidelijk laten gel den en geen blad voor de mond genomen. Was dat een bewuste keuze? Een belangrijk item is de Wes- terscheldetunnel. Jullie willen die op korte termijn tolvrij heb ben. Hoe realistisch is dat? U wilt dat vast werk weer de norm wordt in plaats van flex- werk. Was de flexwet niet be dacht door uw partijgenoot As- scher? Uw partij pleit ook voor jaarlijks minimaal 1000 extra sociale huurwoningen in Zeeland erbij. Dat is ongeveer het totale aantal huizen dat in de provincie wordt gebouwd. Uw verkiezingsprogramma bevat nogal wat ongedekte cheques, zoals het tolvrij maken van de tunnel, het sluiten van de kerncentrale en gratis openbaar vervoer. Wiegel noemde Den Uyl ooit Sinterklaas. Zijn jullie weer Sinterklaas? Vier jaar geleden werd de PvdA on danks fors verlies bij het college ge vraagd. Ligt dat sce nario nu opnieuw voor de hand? Jullie sluiten wel bij voorbaat partijen uit die polarisatie voor staan. Welke zijn dat? Vandaag vindt in de Mythe in Goes het grote Zeeuwse verkie zingsdebat plaats. Aanvang: 19.30 uur. Anita Pijpelink (44) is ge trouwd, heeft drie kinderen en woont in Middelburg. Zij is af delingsleider VWO aan het Goese Lyceum. Kijk op de site bij /video 7 vragen aan Anita Pijpelink Anita Pijpelink bij het borstbeeld van Eleanor Roosevelt: ,,Ik vind dat je altijd moet knokken voor je dromen." foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40