Hells Angels voor de rechter om wietteelt in Goes en Leisele 5 BUDDYTRAIL VETERANEN Met een buddytrail van Seedorf naar Doorn willen Riccardo van Wolde en Dennis van der Kraats aandacht vestigen op het belang van het buddysysteem voor veteranen. ,,Let een beetje op elkaar." woensdag 6 maart 2019 I e hebben aan één woord of zelfs maar een blik van elkaar genoeg, veteranen Riccardo van I Wolde uit Hansweert en Dennis van der Kraats uit Et- ten-Leur. Als Dennis niet lekker in z'n vel zit, voelt Riccardo dat feilloos aan en andersom. Ook na hun tijd bij Defensie zijn de man nen vrienden gebleven en ver trouwen ze nog steeds blind op el kaar. Dat is maar goed ook, want over drie maanden leggen ze een zware tocht van ruim vierhon derd kilometer af op een oude tandem. De twee mannen hebben de buddytrail opgezet. Een fietstocht van de voormalige legerbasis Seedorf in Duitsland naar het Ve- teranencentrum in Doorn, waar aan naast Dennis en Riccardo nog drie tandemparen meedoen. Gezamenlijk Dennis benadrukt dat het geen sportevenement wordt. Niemand wint of verliest, uiteindelijk ko men alle deelnemers gezamenlijk over de streep. Het gaat erom dat de buddy's, net als in het dagelijks leven, elkaar niet uit het oog ver liezen. ,,Ik vind alles best, maar we gaan niet opgeven. De 28ste mei komen wij om zestienhonderd uur aan in Doorn." Over de rolverdeling tijdens de tocht bestond bij de mannen geen twijfel. Dennis gaat voorop, Riccardo zit achter hem. Dezelfde rolverdeling als tien jaar geleden op hun legervoertuig op missie in Afghanistan, waar Dennis ook steevast achter het stuur zat. De mannen leerden elkaar ken nen toen ze in 2001 tegelijk uitge zonden naar Bosnië. De vriend schap werd hecht op het moment dat ze in hetzelfde peloton te rechtkwamen. Riccardo (36): ,,Wanneer ik tegen een probleem aanloop, begrijpt Dennis mij met een." Dennis (45) geeft een voor beeld: ,,Als ik onderweg in ge sprek was met een local, wist ik dat Ricco de omgeving in de gaten hield. En tijdens gevaarlijke situa ties hoefde ik niet eens in de rich ting te kijken die hij voor z'n reke ning nam." Zoals vele militairen, zijn Den nis en Riccardo niet geheel onge- schonden uit de strijd gekomen. Riccardo kampt met PTSS, Dennis heeft te maken met 'moral injury'. ,,PTSS komt voort uit traumati sche ervaringen, bij moral injury lijd je onder gevoelens van schuld en schaamte", legt Dennis uit. ,,Van PTSS krijg je nachtmerries, met moral injury heb je meer ge luk, want dan val je niet eens in slaap." Harde humor Harde grappen als deze zijn type rend voor de manier waarop Den nis en Riccardo met elkaar om gaan. Het is humor die in de 'bur germaatschappij' vaak niet begre pen wordt, zeggen ze. ,,Hoe har der, hoe beter. Niet te zachtzin- ning omgaan met elkaar", zegt Dennis. Volgens Riccardo hoeven buddyparen geen serieuze ge sprekken te voeren om elkaar er bovenop te krijgen. ,,Als je klote in je vel zit, hoef je het er niet eens over te hebben." Wanneer ik tegen een probleem aanloop, begrijpt Dennis mij meteen Humor zal ook zeker een rode draad vormen tijdens de bud- dytrail. Dennis verheugt zich al helemaal op de extra opdracht jes die ze de andere teams onderweg gaan geven. ,,Elkaar saboteren mag natuurlijk niet, maar als je onderweg een mooie steen tegen komt en die aan iemand wil ge ven, zou het niet beleefd zijn als ze die weigeren", lacht hij. Afzien zal het sowieso worden. Een tandem mag, inclusief mate rialen om 'm op te knappen, maximaal vijftig euro kosten. Het exemplaar dat Dennis en Riccardo via internet kochten, bleek ook nog eens verkort te zijn, wat zeker voor een extra uitdaging zal zor gen. Beide heren zullen zich ook lichamelijk moeten voorbereiden. Dennis heeft al jaren niet meer gefietst en voor Dennis is het ook even geleden dat hij intensief heeft gesport. Achter de maximaal vier tan dems zal de hele rit lang een bus van het Veteranen Search Team (VST) rijden, met achter het stuur René de Vos van het Veteranen- huis in Kruiningen. Dennis is voorzitter van het VST. ,,Wanneer iemand vermist is, kan de politie ons inschakelen." Met een team van 40 tot 60 oud-geüniformeer den, wordt dan bijvoorbeeld een bos uitgekamd. Meer informatie over de bud- dytrail, die verreden wordt van 26 tot 28 mei, is te vinden op de site van het VST: veteranensearch- team.nl/buddytrail. Daar staat ook hoe de deelnemers kunnen wor den gesponsord. GOES Drie Hells Angels uit de re gio Gent riskeren in België celstraf fen tot zeven jaar cel voor wapenbe zit en betrokkenheid bij cannabis- plantages in Goes en Leisele (Bel gië). De plantages werden op 6 ja nuari 2016 opgedoekt: op dezelfde dag werd in het clubhuis van de Hells Angels in Gent een wapenar senaal ontdekt. Dat meldt Het Laatste Nieuws. In Goes werd in 2016 een plantage met 5000 planten ontdekt. Tegelijkertijd viel de politie een afgelegen loods achter de gemeentelijke feestzaal in Leisele binnen, waar zo'n 900 can nabisplanten werden aangetroffen. Volgens de openbare aanklager was de plantage al sinds oktober 2014 ac tief en was er al vijf keer geoogst, goed voor een winst van 1,5 miljoen euro. Spilfiguur achter de plantages was volgens het OM Hells Angel en ex- para Philippe D. (46) uit Evergem. Hij werd eerder veroordeeld voor het opzetten van cannabisplantages in Zelzate, Boekhoute en Wachte- beke Hij liep in 1995 ook al vijf jaar cel op omdat hij in 1993 als paracom mando tijdens een vredesmissie in Somalië een kogel door het hoofd van een Somaliër joeg om een dief stal van een oorlogswapen en olifan- tentanden te verdoezelen. Netwerk ,,Hij had de regie in handen en maakte gebruik van zijn netwerk als Hells Angel om in de loodsen wer ken uit te voeren, had in het club huis van de motorbende de beschik- king over heel wat wapens", aldus de openbare aanklager gisteren voor de rechtbank in Kortrijk (B). Jurgen V. (47) en Thomas E. (42) uit Gent wa ren op het ogenblik van de inval in het clubhuis van de motorbende aanwezig. Ook Tom W. (35) uit Oudenaarde speelde een cruciale rol. Hij was na eerdere drugsveroordelingen met Philippe D. in contact gekomen in de gevangenis en was ook één van de drijvende krachten achter de planta ges. Begin 2018 kreeg hij nog vier jaar cel omdat bij huiszoekingen in zijn woning en die van zijn moeder zes kilo cocaïne, 428 gram MDMA, 1900 xtc-pillen, 50.000 euro cash en wa pens waren gevonden. In totaal stonden tien beklaagden voor de rechter. Onder meer ook de eigenaar van de loods in Leisele, twee broers uit Zwevegem en Nieuwpoort die een oogje in het zeil hielden in de plantage en drie ken nissen van Philippe D. die klusjes uitvoerden. Op 29 april komt hun verdediging aan het woord. GO 'Verlies je maat niet uit het oog' Joeri Wisse Hansweert Veteranen Dennis van der Kraats en Riccardo van Wolde leggen eind mei zo'n 400 kilometer af op een oude tandem. foto marcelle davidse - Riccardo van Wolde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37