Gemeente verdient weer aan grond Expositie Peter Koole te zien in museum Schooltijd Zeeland maakt zich zorgen om brexit 'Kerstman' de cel in voor drugshandel 4 woensdag 6 maart 2019 Guido van der Heijden Terneuzen ,,Ik zal een jaar of vijftien geweest zijn", herinnert de verzamelaar. ,,Hoe dat gaat, je krijgt een album, je leest het, je koopt er nog wat meer." Het werden er snel meer en meer. Wat in de tijdelijke expositie getoond wordt, is slechts een deel van zijn verzameling. Koole heeft nog veel meer. ,,Alles van Suske en Wiske verzamelen? Nee dat is een illusie, er is zoveel. Je hebt beeldjes, speldjes, servies, bestek, soepkom men en natuurlijk de boeken in al lerlei uitgaven." Het bekende Vlaamse duo ging in het verleden talloze commerci ële samenwerkingen aan. Suske en Wiske prijken in de tentoonstel ling op een pak wasmiddel, op drop en op Vlaamse Frietsaus. Koole wist er steeds zijn hand op te leggen. ,,Ik had een eigen bedrijf en het was voor mij gemakkelijk om leveranciers te vragen speciale zaken voor me achter te houden." ,,Aanvankelijk verzamelde ik al les wat los en vast zat. Later ben ik me meer gaan specialiseren. Beeldjes en boeken. Van de beeld jes heb ik volgens mij het meeste wel. Er ontbreken er een paar uit de jaren vijftig, exemplaren waar soms zes, zevenduizend euro voor wordt betaald door verzamelaars. Dat is het me nou ook niet waard." Stripboeken in een schoolmu- seum, dat kan tegenwoordig. On derwijzers gruwden niet zo heel lang geleden van stripboeken. Rita IJsebaert van Schoolmuseum Schooltijd heeft zelf in het onder wijs gezeten en weet er alles van. „Vroeger zeiden we 'ze zitten plaatjes te kijken, in plaats van te lezen'. Daar kijken we tegenwoor dig anders tegenaan", erkent ze. ,,Nu zijn we blij als kinderen le zen. Ook stripboeken." Kennis Bezoekers aan de expositie die den- Dat Suske en Wiske geen broer en zus zijn wist ik ook niet tot deze expo ken dat ze alles al van Suske en Wiske weten, kunnen hun kennis testen met een quiz. Makkelijk is die niet, heeft IJsebaert al ervaren. ,,Dat Suske en Wiske geen broer en zus zijn. Ik moet eerlijk bekennen dat ik dat ook niet wist, tot deze expo. Maar ja, daar heb ik ook eerlijk gezegd nooit bij stilgestaan. Suske en Wiske woonden bij tante Sido- nia en zo was het nou eenmaal. Ei genlijk heb ik me nooit afgevraagd of ze nou een vader en een moeder hadden." De Suske en Wiske expositie in Schoolmuseum Schooltijd, Nieuwstraat 2-4, Terneuzen wordt vrijdag om 17.00 uur officieel ge opend. De expositie is vanaf zater dag te zien en loopt tot 31 juli. Het onderzoek van Willem Kort hals Altes, hoogleraar grondbeleid aan de Technische Universiteit Delft, naar de grondexploitatie van gemeenten bevat alleen cijfers per provincie. Wel worden 22 gemeen ten genoemd die in 2018 elk meer dan 10 miljoen euro hebben ver diend aan grondtransacties. Daar zitten geen gemeenten uit Zeeland bij. Het gaat nog om voorlopige cij fers. Sommige gemeenten hebben ook nog geen informatie verstrekt over 2018. De florerende woningbouw zorgt weer voor gezonde(re) grond exploitaties. Tijdens de crisisjaren moesten veel gemeenten verliezen incasseren. Ze profiteren nu vooral van een toename van de grondver- kopen en gestegen grondprijzen. Samen boekten Nederlandse ge meenten een positief resultaat van 1,25 miljard euro. Dat is 20 procent meer dan in 2017. Viervijfde van de inkomsten is toe te schrijven aan de bouw van nieuwe woningen. Vol gens Korthals Altes gebruiken ge meenten de opbrengsten nog niet om extra in woningbouw te inves teren. Alle provincies, op Groningen na, hebben in 2018 een positief saldo op hun grondexploitatie. In één op de drie gemeenten is de ba lans echter nog negatief. Gemid deld staat hun grondexploitatie 1,6 miljoen euro in de min. Groningen en Schiedam spannen de kroon met een tekort van meer dan 10 miljoen euro. Gemeenten met een positief saldo hebben gemiddeld een plus op de balans van bijna 8 miljoen euro. MIDDELBURG Zeeuwse on dernemers maken zich zorgen over de brexit. Zes van de tien ondernemers ziet flinke econo mische gevolgen voor Zeeland als het Verenigd Koninkrijk de Europese Unie verlaat. Dit blijkt uit een onderzoek van De Twaalfde Man Marketing Communicatie en Zeeland Business onder ruim 100 Zeeuwse ondernemers. Het on derzoek werd uitgevoerd tijdens een ondernemersnetwerk van Zeeland Business over de gevol gen van de Brexit. Eerder al gaf een rapport van de Europese Unie aan dat van alle provincies Zeeland het meest wordt blootgesteld aan de gevolgen van de brexit. Omdat Zeeland veel producten uitvoert naar het Verenigd Koninkrijk, zal de brexit negatief uitpakken voor de Zeeuwse economie. Het belang van export is in Zeeland bijna het grootst van alle provin cies. Tegelijkertijd zijn er ook kansen, bijvoorbeeld om Britse bedrijven die overwegen te ver huizen naar het Europse vaste land naar Zeeland te halen. Daar moet Zeeland wat betreft de be vraagde ondernemers veel har der aan trekken. Slechts één op de tien onderne mers in de regio denkt dat het met de brexit allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Ze wijzen daarbij op de ophef rond 'de millen nium-bug' aan het begin van deze eeuw. Die viel achteraf reuze mee. Uit het onderzoek blijkt wel dat veel mkb-bedrij- ven nog niet klaar zijn voor de Brexit. MIDDELBURG De 'kerstman' uit Poortvliet, de 51-jarige U. D. is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een celstrafvan een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk en een taakstraf van tachtig uur. D. wordt in de volksmond 'kerstman' genoemd, vanwege zijn grote, lichtgrijze baard. Hij kwam in beeld toen er tips bin nenkwamen dat hij vanuit zijn auto hennep dealde. Er volgde een observatie en al snel werd ge zien dat D. enkele keren vanuit zijn auto 'iets aan iemand over handigde'. Zijn auto werd onder zocht en in een daar aanwezige rugzak werden hennep, wat speed en xtc gevonden. In de wo ning van D. werden nog eens twee kilo speed, 129 XTC-pillen en zeven gram MDMA aangetrof fen. Volgens D. had hij drugs no dig voor zijn pijnbestrijding. De speed die in zijn woning was aan getroffen, was niet van hem, maar had hij voor iemand in be waring, zo vertelde hij. "e»8QS Suske en Wiske en de Verwoede verzamelaar Peter Koole uit Terneuzen is nooit echt begonnen met verza melen van Suske en Wiske, hij is gewoon nooit gestopt. Een deel van zijn verzameling is vanaf za terdag te zien in museum Schooltijd in Terneuzen. -Rita IJsebaert, Schooltijd Zeeuwse gemeenten hebben vorig jaar meer geld opgestre ken van grondtransacties. In to taal werd in Zeeland 22 miljoen euro verdiend aan de grondex ploitatie. Frank Balkenende Vlissingen De wijk Aria in Goes. Gemeenten maken meer winst op het grond bedrijf. FOTO MARCELLE DAVIDSE GO De verzameling van Peter Koole staat centraal in museum Schooltijd. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36