£3 e? Klimaatbeleid in het klein PVV: imago Zeeland te negatief voor tandarts Minder anonieme meldingen misdrijven Tien geboden 2 BUSMARATHON STAT ENLID woensdag 6 maart 2019 Commentaar De Tweede Kamer neuzelt op de vierkante millimeter. De opdracht aan het kabinet om te stoppen met vluchten tussen Amsterdam en Brussel is niet meer dan een ge baar. Natuurlijk is het verstandig om de trein te nemen. Beter voor het milieu en sneller. Maar de betekenis van dit politieke signaal is gering. Om te beginnen heeft Nederland zelf weinig te vertellen over het gebruik van het Europese luchtruim. En als het al lukt om korte vluchten te verbieden, dan zullen de luchthavens nieuwe bestemmingen bedienen. Op grotere afstand, en dus met een grotere aanslag op het milieu. Verder is de bemoeienis van de Kamer met het reizen naar Brussel lachwekkend gezien de totale omvang van het klimaatprobleem. Het is een druppel op de gloeiende plaat. Het wachten is op een Tweede Kamer die het kabinet dwingt nu eindelijk eens knopen door te hakken over de manier waarop het de klimaatverandering wil beperken. Dan gaat het over een breed pakket maatregelen waaruit duidelijk wordt wat Rutte III wil investeren in duurzaamheid. Anders zullen burgers en bedrijven hun eigen plan moeten trekken. Als dat ervan komt, kan het landsbestuur wel inpakken. Een regering die het land niet leidt in een grote kwestie als het klimaat heeft geen krediet meer. Dat is dan vooral de schuld van dit treuzelende kabinet. Maar een Tweede Kamer die alleen wat theater over Amsterdam-Brussel kan afdwingen, is ook weinig waard. Een regering die het land niet leidt in een grote kwestie als het klimaat, verliest haar krediet Ook in Zeeland dreigt een tekort aan tandartsen. Minister Bruno Bruins (VVD, medische zorg en sport) bevestigde dat in januari op vragen in de Tweede Kamer. Zee land telt relatief veel oudere tand artsen. Vorig jaar was meer dan de helft 57 procent, van de Zeeuwse tand artsen ouder dan vijftig jaar. Omdat er elk jaar meer tandartsen met ALMANAK pensioen gaan dan er jonge tand artsen van de Nederlandse oplei ding komen, vullen buitenlandse tandartsen de opengevallen plaat sen op. De PVV denkt dat tandart sen zich niet in Zeeland willen ves tigen vanwege 'een negatieve uit straling van de provincie Zeeland'. Provincie moet beter op de kaart worden gezet, vindt de PVV De PVV vraagt Gedeputeerde Sta ten of daar onderzoek naar is ge daan. De PVV vindt dat ook uit het tekort aan tandartsen blijkt dat 'Zeeland beter op de kaart moet worden gezet'. Op die christelijke school in het Walcherse besteedde de juf aan dacht aandacht aan de Tien Ge boden. Met name 'Eert uw va der en moeder' kwam uitge breid aan bod. Maar de juf wilde dat haar leerlingen zouden meedenken en zei: ,,Van vader en moeder weten jullie nu wel, maar bij de Tien Geboden staat ook iets wat te maken heeft met broertjes en zusjes. Welk gebod is dat?" Even bleef het stil in de klas. Tot het meest verlegen jongetje zijn vingertje opstak. ,,Ik denk dat ik het weet, juf", sprak hij aarze lend. ,,Gij zult niet doodslaan." Handbikers zoeken steun Fotografen houden meet greet YERSEKE Auto rijdt tegen pui winkelpand Een rondje Zeeland met de bus: daarvoor heb je veel geduld, en goede schoenen nodig. PvdA-statenlid Ralph van Hertum legde gisteren een 'marathon' af. Hij reisde van Goes via Kamperland, Zierikzee, Sint-Annaland, Rilland, Ovezande, Middelburg, Terneuzen en Hulst weer terug naar Goes. Half één. Van Hertum is al zes uur onderweg, gewapend met rode blouse en rode rozen. Hij neemt plaats in een leeg bushokje in Sta- tionsbuurt, naast treinstation Ril- land-Bath. De aansluiting op de buurtbus naar Waarde, Oostdijk en Kruiningen vertrekt pas over een uur. Als het om snelheid gaat, had hij natuurlijk ook de trein kunnen nemen naar Kruiningen, maar Van Hertum wil ook de buurtbus ervaren. ,,Ik wil in kaart brengen wat er aan de hand is in het openbaar vervoer in Zeeland." Te voet Over snelheid gesproken: soms kun je beter lopen dan de bus pak ken, weet Van Hertum nu. ,,Er reed vanochtend geen directe bus van Oud-Vossemeer naar Sint-An- naland. Als ik zou lopen, zou ik om tien over elf aankomen. Met de bus via Bergen op Zoom zou ik er pas om kwart over 12 zijn. Ik ben die zes kilometer daarom maar gaan lopen." Van Hertum praat tijdens zijn bustour met passagiers en Ik wil in kaart brengen wat er aan de hand is in het openbaar vervoer in Zeeland chauffeurs over het Zeeuwse openbaar vervoer. Hij vraagt ze naar de prijs, de snelheid en de toegankelijkheid van bussen. De conclusie: mensen vinden de chauffeurs heel vriendelijk, maar ze zijn op veel fronten kritisch. Efteling De chauffeurs moeten alles op al les zetten om op tijd op de plaats van bestemming zijn. ,,Door weg werkzaamheden of drukte in de dorpen lopen ze vertraging op. Ze leveren hun pauze in, omdat ze anders weer met vertraging begin nen op hun volgende rit", weet Van Hertum. ,,Eén van de chauf feurs noemt Wissenkerke de Efte- ling, omdat hij steeds moet draaien en keren vanwege alle ver keersobstakels." De dienstregeling laat nogal eens te wensen over. ,,Ik heb ie mand uit Geersdijk gesproken, die graag uitgaat in Goes. Maar om half tien gaat de laatste haltetaxi. Ze kan dus niet meer terug naar huis." Een ander voorbeeld is de verbinding tussen Zierikzee en Brouwershaven. ,,Vroeger was er een rechtstreekse lijn, maar nu moet je via Renesse reizen, ver telde een vrouw me. Reizigers doen er 35 minuten langer over. En door die langere reistijd kost een rit nu 8,80 euro." Chauffeurs en reizigers vinden de prijs van het openbaar vervoer te hoog. ,,Chauffeurs hebben me verteld dat ze zich soms schamen voor de prijs die ze moeten vragen. Een Duits gezin met twee kinde- VLISSINGEN Het aantal meldin gen bij Meld Misdaad Anoniem (M.) in de politieregio Zeeland West-Brabant is vorig jaar met ruim 21 procent gedaald ten op zichte van het jaar daarvoor. In totaal kwamen er vorig jaar 1597 meldingen binnen bij M.; in 2017 waren dat er nog 2.033. Lande lijk kwamen er vorig jaar ongeveer 15.000 anonieme tips binnen bij het onafhankelijke meldpunt M. Dat waren er zo'n 2.000 minder dan in 2017. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers. In Zeeland komen wel relatief veel tips voor: in 2018 waren dat er 10,7 per 10.000 inwo ners. Alleen in de provincie Lim burg wordt er nog meer getipt: 13,5 keer per 10.000 inwoners. Landelijk gezien daalde vooral het aantal meldingen van hennepkwekerijen. Marc Janssen, woordvoerder van Meld Misdaad Anoniem laat desge vraagd weten 'geen duidelijke ver klaring' te hebben, maar dat de af name 'wel in lijn is met de de da lende misdaadcijfers'. In een persbericht schrijft NL Confidential - de organisatie achter het meldpunt - dat verreweg de meeste meldingen werden gedaan over softdrugs. Als gevolg van deze meldingen werden vorig jaar alleen al in Limburg meer dan 42.000 hennepplanten in beslag genomen. Ook steeg het aantal tips over xtc- en GHB-labs. Het is een 'zeer zorgelijke ont wikkeling' dat door een tekort aan tandartsen deze basiszorg in Zeeland (bijna) niet meer ge garandeerd kan worden. Dat vindt De PVV in Provinciale Sta ten. De fractie heeft opheldering gevraagd aan het dagelijks pro vinciebestuur. Jeffrey Kutterink Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GOES Zes handbikers uit Zee land en Brabant gaan donderdag 13 juni de Kaunertalergletscher- strasse in het Oosten rijkse Tirol beklimmen. Daarmee binden ze de strijd aan met handbikers uit andere delen van Ne derland. Team ZeeBra, bestaande uit zes mensen die heb ben gerevalideerd bij Re- vant, is op zoek naar partners die willen bijdra gen aan de uitdaging. Mensen die de handbi kers willen sponsoren kunnen dat doen via www.revant.nl/19- handbikebattle of e.huijs- mans@revant.nl. SLUIS Zeeuwse fotografen die hun werk exposeren in het Sluise belfort, lichten hun werk ook toe. Ze houden zondag 10 maart een meet greet. Zes fotografen uit heel Zeeland laten met hun foto's zien hoe zij naar de provincie kijken. Dat doen ze op verzoek van stich ting Johan Hendrik van Dale. De meeste fotogra fen zijn zondag van 13.00 tot 16.30 uur aanwezig om uitleg te geven. De expositie is nog te zien tot en met 30 maart, van woensdag tot en met zondag tussen 13.00 en 16.30 uur. Entree be draagt 5,50 euro. Een auto is gisteravond tegen de gevel van een winkelpand aan de Vier- straat in Yerseke gere den. Het ongeluk ge beurde rond kwart voor negen. De brandweer onder zocht na het ongeval of er sprake was van in stortingsgevaar. Voor zover bekend is er niemand gewond ge raakt. Naast de brandweer kwamen politie en am bulance ter plaatse. De bestuurder heeft waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. De schade aan de gevel is groot. Met de bus Cornelleke Blok Goes -Ralph van Hertum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34