Provincie en gemeente Borsele vinden onderzoek in Sloegebied onnodig Suske en Wiske Peter Koole heeft zijn eigen expositie Bij schaapskudde De Vrolijke Grazers in Scharendijke zijn het drukke tijden. Er is sprake van een geboortegolf. Op dit moment zijn er 24 lammetjes en de teller loopt nog. Johan Kreeft is samen met zijn vrouw Leonie de kudde als hobby begonnen. Frank Balkenende Nieuwdorp De luchtkwaliteit zou inmiddels beter moeten zijn dan zeven, acht jaar geleden. Toen stootten alumi niumsmelter Zalco, fosforprodu- cent Thermphos en de kolencen trale van EPZ veel fijnstof uit. Uit onderzoek bleek in 2012 dat kinde ren in dorpen nabij het Sloegebied bovengemiddeld vaak last hadden van de luchtwegen. Zalco ging in 2011 failliet, Thermphos volgde een jaar later. EPZ sloot de kolencen trale eind 2015. Nu drie vervuilende bronnen zijn verdwenen, zou het goed zijn om nog een keer te meten hoe het met de gezondheid van kinderen in de betrokken dorpen is gesteld, vindt de GGD. Dat doet ze op basis van een promotieonderzoek van Arnold Bergstra, milieugezond- heidsdeskundige en epidemioloog van de GGD Zeeland. Bergstra heeft verdiepende analyses ge maakt van onderzoeken die in 2012 (een gezondheidsenquĂȘte) en 2013 (longfunctiemeting bij schoolkin deren) in dorpen rond het havenin dustriegebied zijn uitgevoerd. Hij concludeert dat bezorgde ouders vaker gezondheidsklachten bij kin deren opmerken en die ook rappor teren. Tegelijkertijd is de luchtver ontreiniging meer van invloed op het onderzoeksresultaat dan de zorg van ouders over de gezond heid van hun kinderen. Ook bleek: hoe dichter bij het Sloegebied, des te meer kinderen met klachten, met name kinderen die van nature gevoeliger zijn voor luchtverontrei niging. Bergstra lijkt het wijs nog maals een longmeting te doen on der kinderen in de basisschoolleef tijd. Dat onderzoek kan uitwijzen of de klachten geheel of gedeeltelijk verdwenen zijn. De gemeente Borsele ziet de noodzaak er niet van in. Wethou der Marga van de Plasse: ,,De lucht kwaliteit in het Sloegebied lijkt sterk verbeterd sinds grote vervui lers zijn gesloten. We krijgen de laatste jaren ook bijna geen klach ten meer van bewoners uit Nieuw dorp, Borssele en 's-Heerenhoek. Van huisartsen ontvangen we evenmin signalen. Daarom lijkt ons een nieuw onderzoek niet urgent." Gedeputeerde Ben de Reu sluit zich bij haar aan. Destijds rapporteerden ouders in Nieuwdorp en Borssele vaker dan gemiddeld dat hun kinderen last hadden van de luchtwegen en/of medicijnen moeten nemen tegen astma-aanvallen. 'Piepen op de borst' en 'astma' werden vaak ge noemd. Volwassenen hadden zulke klachten niet. Ook in Ritthem en 's- Heerenhoek klonken bovengemid deld veel klachten over luchtwegir ritaties bij kinderen. Dat was niet het geval in Lewedorp, Nieuw- en Sint Joosland en Oost-Souburg. De provincie wilde het naadje van de kous weten en besloot tot een vervolgonderzoek onder 385 kinderen. De uitkomst was niet bijster verontrustend. Ja, kinderen rond het Sloegebied hadden een iets mindere longfunctie dan ge middeld, maar wanneer ze geen ge zondheidsklachten hadden, was dat zonder verdere medische gevol gen. Een astmatisch kind kon mo gelijk wel extra last ondervinden van de luchtverontreiniging. Het negatieve effect is volgens de GGD vergelijkbaar met wonen in de buurt van een drukke verkeersweg. It I woensdag 6 maart 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 GGD wil nieuwe longmeting Het is wenselijk om nog een keer de longfunctie van kinde ren in dorpen rond het Sloege bied te meten. De GGD Zeeland adviseert de provincie en ge meenten Borsele en Vlissingen zo'n vervolgonderzoek te hou den. Zowel de provincie als Bor- sele heeft laten weten het onno dig te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33